Նոյեմբերի 25-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացել է խորհրդարանի հերթական նիստը։
Օրակարգի առաջին հարցը ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն էր, որը նախօրեին արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի բացասական եզրակացությանը։ 2 կողմ, 12 դեմ, 7 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախագիծը չի ընդունվել։
Ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 77-րդ հոդվածի 3-րդ մասով ԱՀ Ազգային ժողովը որոշել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 75-րդ հոդվածով նախատեսված կարգով վերադարձնել գրավոր առաջարկների ներկայացման փուլ։ 16 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ որոշումն ընդունվել է։
Հաջորդիվ «Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Սահմանադրական դատավարության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։
Փաթեթը նախապես արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։ 22 կողմ ձայնով այն ընդունվել է որպես օրենք։
Նիստի քննարկմանն է ներկայացվել նաև «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է իրավական հստակեցում մտցնել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի ներկայացրած եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր։ 22 կողմ ձայնով օրինագիծն ընդունվել է որպես օրենք։
Ընդմիջումից հետո 12 պատգամավորներ 22 հարց ուղղեցին կառավարության անդամներին։ Հարցերը վերաբերում էին բնակարանաշինությանն ու բնակշահագործման ժամկետներին, ներհանրապետական երթուղիների շահագործմանը, համավարակով պայմանավորված համապետական կարանտինի արդյունավետ կիրառմանն ու իրավիճակով պայմանավորված կրթության կազմակերպման խնդիրներին, հանրապետությունում վարկավորման գործընթացին, արտաքին քաղաքականությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տեխնոպարկերի բացմանը և այլն։
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես եկավ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։

November 25, the regular sitting of the parliament was held under the chairmanship of the NA President, Artur Tovmasyan.
The first issue on the agenda was the package of draft laws «On Amendments to the Law "On Ensuring Road Safety"», «On Amendments to the Law "On State Duty"» and «On Amendments to the Law "On Rates of Environmental Payments"», which had received a negative conclusion from the Head Committee the day before. 2 deputies voted for the adoption of the package of bills, 12 against, and 7 abstained. The parliament rejected the package of bills.
Guided by part 3 of Article 77 of the "Rules of Procedure of the National Assembly", the National Assembly of the Republic of Artsakh decided to return the package of draft laws adopted in the first reading in order to make amendments to the Law "On Ensuring Road Traffic Safety", "The Law "On State Duty and the Environmental Law"», to return the package of draft laws «On Amendments to the Law "On Payment Rates"» to the stage of submitting written proposals in the manner prescribed by Article 75 of the Law on the "Rules of Procedure of the National Assembly". In the ratio of votes - 16 in favor, 1 abstained the decision has been made.
Next, the package of drafts on «On Making Amendments to the Law "On the Administrative-Territorial Division of the Nagorno Karabakh Republic"», "On Making Amendments to the "Criminal Procedure Code"», «On Making Amendments to the "Civil Procedure Code"», «On Making Amendments to the "Administrative Procedure Code"», «On Making Amendments to the "Family Code"», «On Amendments to the "Criminal Code"», «Amendments to the "Judicial Code"», «Amendments to the "Electoral Code"», «Amendments to the Law "On Taxes"», «Amendments to the Law "On Compulsory Enforcement, For Violations in Urban Development"», «On Amendments to the Law "On Liability"», «On Amendments to the Law "On State Registration of Property Rights"», «On Amendments to the Law "On Service in the Police"», «On Amendments to the Law "On Service in National Security Bodies"», «On Amendments to the Law "On Budget System"», «On Amendments to the Law "On Public Bargaining"», «On Amendments to the Law "On State Duties"», «On Amendments to the Law "On Compulsory Enforcement of Judicial Acts"» «On Amendments to the Law " On Constitutional Procedure"», «On Amendments to the Law "On State Pensions"», «On Amendments to the Law "On Remuneration of Public Officials"», «On Amendments to the Law "On Public Service"», «On Amendments to the Law "On Social Guarantees for Persons Holding State Positions"», «On Amendments to the Law "On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings"», «On Amendments to the Law "On Bankruptcy" and on the Law "On the Investigative Committee of the Artsakh Republic"», "On Amendments to the Law "On Funded Pensions"», «On Amendments to the Law "On Referendum"», «On State Awards and Honorary Titles of the Artsakh Republic» has been discussed.
The package had previously been approved by the Head Committee. It was adopted as a law by 22 votes in favor.
The draft law «On Making Amendments to the Law "On the Administrative-Territorial Division of the Nagorno Karabakh Republic"» was also submitted for discussion, which envisages legal clarification on the communities which as a result of the hostilities unleashed against the Artsakh Republic on September 27, 2020 remained outside the control of the Artsakh Republic.
The conclusion of the Committee on the bill was positive. It was adopted as a law by 22 votes in favor.
After the break, 12 deputies asked 22 questions to the members of the government.
The questions were about housing construction and housing operation deadlines, the effectiveness of the epidemic-caused nationwide quarantine and the organization of the education process in its conditions, as well as the operation of intra-republican routes, the crediting process, foreign policy, the opening of techno parks in the field of information technology, etc.