Նոյեմբերի 24-ին ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել։ Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիկ Կասյանը։
Հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցման է ներկայացվել ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը։ Օրինագիծը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։
Առկա խնդիրները կարգավորելու և տեխնիկական զննության գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքում շահագործվող տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործընթացները ներդաշնակեցնելու նպատակով նախագծով առաջարկվում է՝ հանել տեխնիկական զննության կտրոնի տրամադրման պահանջը, իսկ վերահսկողությունն իրականացնել էլեկտրոնային շտեմարանի և արատորոշման քարտի միջոցով:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ նախագծի 2-րդ հոդվածով օրենքի 16-րդ հոդվածի նոր խմբագրությամբ շարադրվող 2-րդ մասի 2-րդ կետում «10-ից ավելի տարվա արտադրության դեպքում՝ 6 ամիսը մեկ անգամ» բառերը հանելու առաջարկություն էր ներկայացրել, որը չի ընդունվել լիազոր մարմնի կողմից։
Նախագծի հեղինակը հիմնավորումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցերին և առաջարկություններին։ Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել Աժ նախագահ Ա․ Թովմասյանը, պատգամավորներ Դ․ Մելքումյանը, Դ․ Գալստյանը, Ա․ Հակոբյանը, Ա․ Մոսիյանը։
Քվեարկության արդյունքներով նախագծերի փաթեթը բացասական եզրակացությամբ ներկայացվել է ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը։

24-го ноября под председательством Владимира Касяна было созвано заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур.
На заседании комиссия рассмотрела пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"» и «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"», который представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян.
С целью регулирования существующих проблем и повышения контроля за процессом технического осмотра, а также гармонизации процессов технического осмотра транспортных средств, эксплуатируемых на территории Республики Армения и Республики Арцах, пакет законопроектов предлагает убрать требование о предоставлении талона технического осмотра, а контроль осуществлять посредством электронной базы и карты.
В первом чтении комиссия внесла предложение об изъятии фразы "в случае производства более 10 лет - раз в 6 месяцев", изложенной в новой редакции статьи 16 закона в пункте 2 части 2 статьи 2 законопроекта, которое было отвергнуто уполномоченным органом.
Автор проекта представил обоснования и ответил на вопросы депутатов. В процессе обмена мнениями выступили председатель НС Артур Товмасян, депутаты Давид Мелкумян, Давид Галстян, Армен Акопян и Артур Мосиян.
Пакет законопроектов с отрицательным заключением профильной комиссии будет рассмотрен на очередном заседании НС.