Նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը։
Օրակարգի առաջին հարցը ««Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։
Առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է օրենքում իրավական հստակեցում մտցնել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների վերաբերյալ:
Նախագիծը արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Երկրորդ հարցը «Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Սահմանադրական դատավարության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։
Փաթեթը լիազորված էր ներկայացնելու ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Օրինափաթեթով առաջարկվում է, որ հարկադիր կատարման ծառայությունն այսուհետ ապահովի ոչ միայն դատական ակտերի հարկադիր կատարումը, այլև անբողոքարկելի վարչական ակտերի հարկադիր կատարումը:
Մի շարք փոփոխություններով առաջարկվում են, որ հարկադիր կատարման ծառայության բարձրագույն կամ գլխավոր խմբերի թափուր պաշտոններում նշանակում կատարելիս առաջնահերթությունը տրվի հարկադիր կատարման ծառայության, այնուհետև՝ զինված ուժերի, ազգային անվտանգության, ոստիկանության, դատախազության, քննչական կոմիտեի, փրկարարական և քրեակատարողական ծառայությունների այն ծառայողներին (այդ թվում՝ նախկին ծառայողներին), ովքեր բավարարում են տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջները, իսկ հարկադիր կատարման ծառայությունում առաջատար խմբի հարկադիր կատարողի կամ տեսուչի թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում նախ այն համալրվելու է արտամրցութային կարգով՝ այդ պաշտոնին նշանակելով հարկադիր կատարման ծառայության այն ծառայողին կամ տվյալ պաշտոնը ժամկետային աշխատանքային պայմանագրով զբաղեցնող այն անձին, ով բավարարում է տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջներին։
Առաջարկվող փոփոխությամբ օրենքից հանվում է հարկադիր կատարողների եկամուտների հայտարարագիրը, քանի որ այն արդեն իսկ կարգավորված է «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման մասին» օրենքով:
Օրենքի կարգավորման շրջանակներից հանվել է նաև հարկադիր կատարողների դրամական ապահովումը, քանի որ այն սահմանված է «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով։ Ելնելով «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով սահմանված սկզբունքներից (…հիմնական և լրացուցիչ աշխատավարձերի հիմնավորված հարաբերակցությունների ապահովում, համարժեք աշխատանքի և փորձառության համար համարժեք վարձատրություն, ծառայության ընթացքում պետական ծառայողների ավելի բարձր պաշտոններ զբաղեցնելու ձգտման խթանում…), առաջարկվում է հարկադիր կատարման ծառայության առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ օրենքում կատարել փոփոխություններ՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսելով հարկադիր կատարման ծառայության ծառայողներին տրվող հավելավճարի վճարման դեպքերը, չափերը և կարգը սահմանելու հնարավորություն` սահմանելով հարկադիր կատարման ծառայության ծառայողների համար նոր սոցիալական երաշխիքներ:

November 23, the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs took place, which was led by the Chair of the committee S. Aghajanyan.
The first issue on the agenda was the discussion of the draft law «On Making Amendments to the Law "On the Administrative Territorial Division of the Nagorno Karabakh Republic"», presented by the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Artsakh, Hayk Khanumyan.
The proposed amendment envisages a legal clarification of the law on the communities beyond the control of the Republic Artsakh as a result of the hostilities unleashed against the Artsakh Republic on September 27, 2020.
The draft was approved by the committee.
The second question the discussion of the package of draft laws “"On Making Amendments to the “Criminal Procedure Code"”, "On Making Amendments to the “Civil Procedure Code"’, "On Making Amendments to the “Administrative Procedure Code"”, "On Making Amendments to the “Family Code"”, “On Making Amendments to the “Criminal Code"”, “"On Making Amendments to the “Judicial Code"”, "On Making Amendments to the “Electoral Code"”, "On Making Amendments to the “Law on Taxes"”, "On Making Amendments to the “Law on Compulsory Enforcement"”, "On Amendments to the Law “On Responsibility for Violations in the Field of Urban Development"”, "On Making Amendments to the Law “On State Registration of Property Rights"”, "On Making Amendments to the “Law on Service in the Police"”, "On Amending the Law "On Service in National Security Bodies"", "On Making Amendments to the Law “Օn Budget System"”, "On Making Amendments to the Law on “Public Bargaining"”, "On Making Amendments to the Law “Օn State Duty"”, "On Making Amendments and Addenda to the Law “Օn the Service Ensuring the Compulsory Execution of Judicial Acts"", "On Making Amendments to the Law “Օn Constitutional Procedure"”, "On Making Amendments to the Law “Օn State Pensions"”, "On Making Amendments and Addenda to the Law “On Remuneration of Public Officials"“, "On Making Amendments to the Law “On Public Service"“, "On Amending the Law “On Social Guarantees for Public Officials"“, "On Making Amendments to the Law “On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings"“, "On Making Amendments to the “Bankruptcy Law"“, "On Making Amendments to the Law “On the Investigative Committee of the Republic of Artsakh "", "On Making Amendments to the Law "On Funded Pensions"", "On Making Amendments to the Law "On Referendum"", "On Making Amendments to the Law "On State Awards and Honorary Titles of the Artsakh Republic"".
The Minister of Justice of the Republic of Artsakh. Jirayr Mirzoyan was authorized to present the package of laws.
The bill proposes that the Compulsory Enforcement Service should now ensure not only the execution of judicial acts, but also the execution of irrevocable administrative acts.
A number of amendments suggest that Enforcement Service personnel should be given priority in the appointment of managers or leadership teams followed by officers of the armed forces, national security, police, prosecutors, Investigative Committee, rescue and prison services (including former officers) who meet the requirements for the appointment of compulsory enforcement officers to this position, as well as in the event of a vacancy for the leading group of compulsory enforcement officers or inspectors in the Compulsory Enforcement Service. It will initially be filled out on a non-competitive basis by appointing this officer as a qualified person to be appointed to the position for compulsory bailiffs.
The proposed amendment removes the income declaration of compulsory executors from the law, as it is already regulated by the Law on Declaration of Property and Income of High-ranking Officials.
The financial security of compulsory executors has also been removed from the framework of the law as it is defined by the Law on Remuneration of Public Officials. Based on the principles established by the Law on Remuneration of Public Officials (…ensuring reasonable ratios of basic and additional salaries, adequate remuneration for adequate work and experience, promotion of the desire of public servants to hold higher positions during their service…), it is proposed to make changes in the law due to the peculiarities of the Compulsory Enforcement Service by the decision of the Government of the Artsakh Republic, envisaging the cases of the bonus paid to the employees of the Compulsory Enforcement Service, the possibility of defining the procedure, establishing new social guarantees for the employees of the Compulsory Service.
The bill was adopted by the committee with 4 votes in favor.
The speakers gave clarifications to the issues raised by the deputies.
The presented bills will be discussed at the forthcoming regular sitting of the National Assembly.
The NA President Artur Tovmasyan and the NA Vice-President Gagik Baghunts were present at the sitting.