Նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը։
Օրակարգի առաջին հարցը ««Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։
Առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է օրենքում իրավական հստակեցում մտցնել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների վերաբերյալ:
Նախագիծը արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Երկրորդ հարցը «Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Սահմանադրական դատավարության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։
Փաթեթը լիազորված էր ներկայացնելու ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Օրինափաթեթով առաջարկվում է, որ հարկադիր կատարման ծառայությունն այսուհետ ապահովի ոչ միայն դատական ակտերի հարկադիր կատարումը, այլև անբողոքարկելի վարչական ակտերի հարկադիր կատարումը:
Մի շարք փոփոխություններով առաջարկվում են, որ հարկադիր կատարման ծառայության բարձրագույն կամ գլխավոր խմբերի թափուր պաշտոններում նշանակում կատարելիս առաջնահերթությունը տրվի հարկադիր կատարման ծառայության, այնուհետև՝ զինված ուժերի, ազգային անվտանգության, ոստիկանության, դատախազության, քննչական կոմիտեի, փրկարարական և քրեակատարողական ծառայությունների այն ծառայողներին (այդ թվում՝ նախկին ծառայողներին), ովքեր բավարարում են տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջները, իսկ հարկադիր կատարման ծառայությունում առաջատար խմբի հարկադիր կատարողի կամ տեսուչի թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում նախ այն համալրվելու է արտամրցութային կարգով՝ այդ պաշտոնին նշանակելով հարկադիր կատարման ծառայության այն ծառայողին կամ տվյալ պաշտոնը ժամկետային աշխատանքային պայմանագրով զբաղեցնող այն անձին, ով բավարարում է տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջներին։
Առաջարկվող փոփոխությամբ օրենքից հանվում է հարկադիր կատարողների եկամուտների հայտարարագիրը, քանի որ այն արդեն իսկ կարգավորված է «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման մասին» օրենքով:
Օրենքի կարգավորման շրջանակներից հանվել է նաև հարկադիր կատարողների դրամական ապահովումը, քանի որ այն սահմանված է «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով։ Ելնելով «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով սահմանված սկզբունքներից (…հիմնական և լրացուցիչ աշխատավարձերի հիմնավորված հարաբերակցությունների ապահովում, համարժեք աշխատանքի և փորձառության համար համարժեք վարձատրություն, ծառայության ընթացքում պետական ծառայողների ավելի բարձր պաշտոններ զբաղեցնելու ձգտման խթանում…), առաջարկվում է հարկադիր կատարման ծառայության առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ օրենքում կատարել փոփոխություններ՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսելով հարկադիր կատարման ծառայության ծառայողներին տրվող հավելավճարի վճարման դեպքերը, չափերը և կարգը սահմանելու հնարավորություն` սահմանելով հարկադիր կատարման ծառայության ծառայողների համար նոր սոցիալական երաշխիքներ:

23-го ноября под председательством Севака Агаджаняна состоялось заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Первым вопросом повестки дня стал проект закона «О внесении изменений в закон "Об административно-территориальном делении Нагорно-Карабахской Республики"», который на рассмотрение парламента представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян.
Поправка к закону предлагает внести правовую ясность относительно общин, оставшихся вне контроля Республики Арцах в результате развязанных 27-го сентября 2020 года военных действий против Республики Арцах.
Поправка к закону была одобрена комиссией.
Далее постоянная комиссия рассмотрела пакет законопроектов "О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс", "О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс", "О внесении изменений в Административно-процессуальный кодекс", "О внесении изменений в Семейный кодекс", "О внесении изменений в Уголовный кодекс", "О внесении изменений в Судебный кодекс", "О внесении изменений в Избирательный кодекс", «О внесении изменений в закон "О налогах"», «О внесении изменений в закон "О принудительном исполнении"», «О внесении изменения в закон "Об ответственности за правонарушения в сфере градостроительства"», «О внесении изменений в закон "О государственной регистрации прав на имущество"», «О внесении изменений в закон "О службе в полиции"», «О внесении изменения в закон "О службе в органах национальной безопасности"», «О внесении изменения в закон "О бюджетной системе"», «О внесении изменений в закон "О публичных торгах"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О службе, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов"», «О внесении изменений в закон "О конституционном судопроизводстве"», «О внесении изменений в закон "О государственных пенсиях"», «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» , «О внесении изменений в закон "Об общественной службе"», «О внесении изменения в закон "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"», «О внесении изменения в закон "Об основах администрирования и административном производстве"», «О внесении изменений в закон "О банкротстве"», «О внесении изменений в закон "О Следственном комитете Республики Арцах"», «О внесении изменения в закон "О накопительных пенсиях"», «О внесении изменения в закон "О референдуме"», «О внесении изменений в закон "О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах"», представлять который был уполномочен министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
Согласно пакету законопроектов, отныне Служба принудительного исполнения должна обеспечивать принудительное исполнение не только судебных, но и административных актов, которые не подлежат обжалованию.
Согласно пакету законопроектов, при назначении на вакантные должности высших или главных групп Службы принудительного исполнения приоритет будет отдаваться тем служащим (в том числе бывшим) Службы принудительного исполнения, Вооруженных сил, Службы национальной безопасности, полиции, прокуратуры, Следственного комитета, спасательных и уголовно-исполнительных служб, которые соответствуют требованиям, предъявляемым принудительным исполнителям для назначения на данную должность. В случае возникновения вакантной должности принудительного исполнителя или инспектора ведущей группы в Службе принудительного исполнения, прежде всего вакансия будет заполнена во внеконкурсном порядке посредством назначения на эту должность сотрудника Службы принудительного исполнения или занимающего данную должность по срочному трудовому договору лица, отвечающего требованиям, предъявляемым принудительным исполнителям для назначения на данную должность.
Согласно изменениям, из закона исключается положение о декларации о доходах принудительных исполнителей, так как оно уже урегулировано законом "О декларировании имущества и доходов высокопоставленных должностных лиц".
Из рамок регулирования закона исключается также денежное обеспечение принудительных исполнителей, поскольку оно установлено законом "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности". Исходя из принципов, установленных законом "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности" (...обеспечение обоснованных соотношений основной и дополнительной заработной платы, соответствующее вознаграждение за равноценную работу и опыт, стимулирование стремления государственных служащих занимать более высокие должности в ходе службы...), предлагается внести в закон изменения, обусловленные особенностями Службы принудительного исполнения, и постановлением правительства Республики Арцах предусмотреть возможность установления размеров, порядка и случаев дополнительных выплат сотрудникам Службы принудительного исполнения, обеспечив тем самым новые социальные гарантии для служащих Службы принудительного исполнения.