Նոյեմբերի 16-ին Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը։
Նիստի քննարկմանն էր ներկայացվել ««Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը։
Նախագծերը ներկայացնելիս ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանությյան պետ Արտեմ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հանձնաժողովի նիստում պատգամավորների հնչեցրած 2 առաջարկություն ընդունվել և ներառվել են փաթեթում։
Օրենքների նախագծերի փաթեթը նախօրեին քննարկվել և արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։

Согласно части 2 статьи 114 Конституции Республики Арцах и части 1 статьи 37 закона "Регламент Национального собрания", по инициативе президента республики Национальное собрание Республики Арцах под председательством заместителя председателя Национального собрания Гагика Багунца 16-го ноября созвало внеочередное заседание.
На обсуждение парламента был представлен пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оружии"» и "О внесении дополнения в Уголовный кодекс".
Представляя пакет законопроектов, начальник полиции МВД Республики Арцах Артем Арутюнян сообщил, что два предложения, озвученные депутатами на заседании комиссии НС по обороне, безопасности и правопорядку, были приняты и включены в пакет законопроектов.
Пакет законопроектов был предварительно обсужден и удостоен положительного заключения головной комиссии.