Նոյեմբերի 10-ին Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ, որը նախագահում էր խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Նիստի քննարկմանն է ներկայացվել «Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը օրինափաթեթը ներկայացնելուց հետո նշել է, որ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հանձնաժողովի նիստում «Ազատ հայրենիք – ՔՄԴ» խմբակցության կողմից ներկայացրած առաջարկներն ընդունվել և ներառվել են փաթեթում:
Օրինափաթեթը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից նախապես արժանացել էր հավանության: Խորհրդարանը 29 կողմ ձայնով օրենքների նախագծերն ընդունեց որպես օրենք:

November 10, in accordance with Article 114, Part 2 of the Constitution of the Artsakh Republic, Part 1 of Article 37 of the Law on the "Rules of Procedure of the National Assembly", on the initiative of the President of the Republic, the NKR National Assembly convened a special sitting chaired by Artur Tovmasyan.
The package of draft laws: "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Ensuring the Sanitary and Epidemiological Safety of the Population"", "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Protection of the Population in Emergency Situations"", "On Making Amendments to the "Administrative Procedure Code"" and "On Making Amendments to the "Criminal Code"" was presented for discussion at the sitting.
After presenting the bill, the Minister of Health of the Republic of Artsakh Mikael Hayriyan noted that at the sitting of the NA Social and Health Committee the proposals submitted by the "Free Motherland - UCA" faction were accepted and included in the package.
The bill was previously approved by the Head Committee. The parliament passed the bills as a law with 29 votes in favor.