Նոյեմբերի 9-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտահերթ նիստ, որը վարում էր խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում մեկ հարցի քննարկում էր՝ «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին» ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը:
Նախքան օրակարգային հարցին անցնելը ՝ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն անդրադարձ կատարեց օրվա տարելիցի առիթով՝ ընդգծելով արցախյան 3 պատերազմներում Ադրբեջանի ցուցաբերած վայրագ ու նենգ նպատակներն ու հայրենիքի նվիրյալների անուրանալի սխրանքն ու նրանց թողած պատգամը. «Նրանց բոլորի թողած պատգամը թերևս մեկն է՝ ապրել, արարել, հզորանալ, այս հողի վրա: Ուստի պետք է ապրելով հաղթահարենք այդ ցավը, ապրելով հզորացնենք մեր հայրենիքը, որպեսզի հավերժ ապրի նաև մեր հերոսների անունն ու գործը»:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգեցին արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը:
Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարը դատապարտեց նախօրեին՝ նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանական կողմի հերթական սադրիչ և հանցավոր գործողությունը՝ ուղղված խաղաղ բնակչությանը:
Խորհրդարանը միաձայն ընդունեց ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին»: Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
ԱՐՑԱԽԻ ԺՈՂՈՎՐԴԻ ԱԶԱՏ ՈՒ ԱՆԿԱԽ ԱՊՐԵԼՈՒ
ԱՆՕՏԱՐԵԼԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՄԱՍԻՆ
2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ, անտեսելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ագրեսիա է իրականացրել Արցախի Հանրապետության հանդեպ և 44 օր տևած պատերազմի արդյունքում բռնազավթել է հանրապետության տարածքի մեծ մասը:
Իր պատմական հայրենիքից Արցախի բնակչության բռնի տեղահանության պատճառով հազարավոր ընտանիքներ են ունեզրկվել և հայրենազրկվել, ոչնչացվել ու պղծվել են ազգային-մշակութային և քրիստոնեական հարյուրավոր հուշարձաններ ու կոթողներ:
Մեկ տարի առաջ՝ նոյեմբերի 9-ին, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հաստատված զինադադարով կասեցվել է արյունահեղությունը: Այդուհանդերձ, մեր խորին համոզմամբ, Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիքը կարող է կանխվել, և տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների միջև տևական խաղաղություն կարող է հաստատվել միմիայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնման, գերեվարված մեր հայրենակիցների ու բռնի տեղահանվածների հայրենի օջախներ վերադարձնելու և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա հակամարտության կարգավորման պարագայում:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, անհետաձգելի քայլեր ձեռնարկել Արցախի իշխանությունների մասնակցությամբ բանակցային գործընթացը վերսկսելու և հիմնախնդրի համապարփակ լուծումն ապահովելու նպատակով:
Ոգեկոչելով հայրենիքի համար իրենց կյանքը նվիրաբերած բոլոր նահատակների հիշատակը և արձանագրելով Արցախի ինքնիշխանության հռչակման ու դրան հաջորդած գործընթացների օրինականությունն ու համապատասխանությունը միջազգային և ներպետական իրավական նորմերին, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, վերահաստատում է՝ ազատ ու անկախ Արցախը պահպանելու 1988 թվականին ստանձնած հանձնառությունը և Արցախի Հանրապետության ժողովրդի վճռականությունը՝ հայրենի հողում ազատ ապրելու և արարելու իր իրավունքը պաշտպանելու գործում:

November 9, an extraordinary sitting of the Republic of Artsakh National Assembly was convened, chaired by the President of the Parliament Artur Tovmasyan.
The only issue on the agenda was the Statement of the Republic of Artsakh National Assembly "On the Inalienable Right of the People of Artsakh to Live Free and Independent".
Before moving on to the question on the agenda the NA President Artur Tovmasyan
referred to the anniversary of the day, emphasizing the brutal and insidious goals shown by Azerbaijan in the three Artsakh wars and the undeniable feat of the devotees of the motherland and the message left by them: "The message left by all of them is one - to live, create and become strong on this land. Therefore, we must overcome that pain by living and strengthening our Motherland, so that the name and work of our heroes live forever.”
Those present honored the memory of the Armenians who died in all the wars in Artsakh with a minute of silence.
In his speech, the head of parliament condemned another provocative criminal act of the Azerbaijani side against the civilian population, which took place yesterday, November 8.
The parliament unanimously adopted the Statement of the Republic of Artsakh National Assembly "On the Inalienable Right of the People of Artsakh to Live Free and Independent". The full text of the Statement is presented below:
ON THE
INALIENABLE RIGHT OF THE PEOPLE OF ARTSAKH
TO LIVE FREE AND INDEPENDENT
In the fall of 2020, Azerbaijan, Turkey and with the support of international terrorist groups, having ignored the fundamental principles of international law, carried out aggression against the Republic of Artsakh and as a result of the 44-day war occupied most of the territory of the republic.
Thousands of families have been deprived of their homeland due to the forcible deportation of the population of Artsakh from its historical homeland, hundreds of national-cultural and Christian monuments were desecrated or destroyed.
A year ago, on November 9, through the mediation of the Russian Federation President, with the ceasefire established in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone, the bloodshed was stopped. Nevertheless, we strongly believe that the threat to the physical security of the people of Artsakh can be prevented and lasting peace can be established between the peoples of the region only with the restoration of the territorial integrity of the Artsakh Republic, in case of the return of our captive compatriots and forcibly displaced persons to their homes and the settlement of the conflict on the basis of the right of nations to self-determination.
We call on the international community represented by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, to take urgent steps to resume the negotiation process with the participation of the Artsakh authorities in order to ensure a comprehensive solution to the problem.
Commemorating the memory of all the perished who sacrificed their lives for the motherland and recording the legitimacy of the proclamation of the sovereignty of Artsakh and the subsequent processes and compliance with international and domestic legal norms, the National Assembly of the Artsakh Republic, as the highest representative body, reaffirms the commitment undertaken in 1988 to preserve a free and independent Artsakh and the determination of the people of the Artsakh Republic in defending his right to live and create freely in his native land.