Հոկտեմբերի 28-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստ: Այն վարում էր ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նիստը մեկնարկեց լռության րոպեով՝ ի հիշատակ Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված հայորդիների: Այնուհետև ԱԺ խոսնակը անդրադարձավ համավարակի վտանգներն՝ կոչ անելով կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկել:
Անցնելով օրակարգի հարցերին՝ պատգամավորները նախ քննարկեցին «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինափաթեթը: Այն ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերվում են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության պարբերականությանը, տեխզննության կտրոնի փոխարինմանը արատորոշման քարտով:
Նախագծով տեխնիկական զննություն իրականացրած լիցենզավորված անձը տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը կամ նրա ներկայացուցչին տրամադրում է Արցախի Հանրապետության կառավարության սահմանած նմուշի արատորոշման քարտ, իսկ տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տվյալները և տեխնիկական զննության արդյունքներն առցանց եղանակով փոխանցում է տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմնի էլեկտրոնային շտեմարան:
Պատգամավորների հարցադրումներից ու հիմնական զեկուցողի պարզաբանումներից հետո 19 կողմ, 7 դեմ ձայների համամասնությամբ օրինափաթեթն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ: Թեև այն արդեն անցել էր հանձնաժողովային քննարկման փուլը, և ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր :
Հաջորդիվ քննարկվել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը: Հիմնական զեկուցողը ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանն էր: Նա հիմնավորեց փոփոխության անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով, որ այն միտված է տնտեսվարող սուբյեկտների բեռի թեթևացմանը:
Համաձայն «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածի՝ 2021 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեությունն ենթակա է լիցենզավորման: Նշված գործունեության կազմակերպման համար «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված է պետական տուրք Ստեփանակերտ քաղաքում՝ 500 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններում՝ 100 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններից դուրս՝ 50 000 դրամի չափով: Սակայն, հաշվի առնելով արցախյան 44-օրյա պատերազմի տնտեսական ծանր հետևանքները,նախաձեռնության հեղինակները նպատակահարմար են գտնում երկարաձգել առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեության լիցենզավորման պահանջի ուժի մեջ մտնելու ժամկետը և նշված գործընթացը սկսել 2026 թվականի հունվարի 1-ից:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագիծը քվերակության դրվեց: 27 կողմ ձայնով խորհրդարանը հավանություն տվեց օրենսդրական նախաձեռնությանը :
Նիստը եզրափակվեց պատգամավորական հայտարարություններով: Հնչեց 4 հայտարարություն Գագիկ Բաղունցի, Գեղամ Ստեփանյանի, Սեյրան Հայրապետյանի և Մետաքսե Հակոբյանի կողմից:

28-го сентября под председательством Артура Товмасяна было созвано очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Заседание началось с минуты молчания в память о воинах, павших в Арцахской войне. Затем глава парламента отметил высокий темп распространения эпидемии, призвав принять профилактические меры.
Приступив к рассмотрению вопросов, стоящих на повестке дня, депутаты обсудили пакет законопроектов «О внесении изменения в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», который на обсуждение парламента представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян.
По словам министра, предлагается изменить периодичность технического осмотра транспортных средств, а также заменить квитанции о техническом осмотре диагностической картой.
Согласно пакету законопроектов, лицензированное лицо, осуществившее технический осмотр, предоставляет владельцу транспортного средства или его представителю диагностическую карту установленного правительством Республики Арцах образца, а данные о транспортном средстве и результаты технического осмотра в онлайн-режиме вносит в электронную базу уполномоченного органа транспортной сферы.
После вопросов депутатов и разъяснений основного докладчика законопроект был принят в первом чтении соотношением голосов 19 – "за", 7 – "против".
Далее был обсужден законопроект «О внесении изменений в закон "О торговле и услугах"», который на рассмотрение парламента представил министр экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Армен Товмасян. Министр обосновал необходимость изменений, отметив, что они направлены на облегчение бремени хозяйствующих субъектов.
Согласно статье 19 закона Нагорно-Карабахской Республики "О торговле и услугах", с 1-го января 2021 года деятельность по организации места осуществления торговли подлежит лицензированию. Для организации указанной деятельности в городе Степанакерт законом "О государственной пошлине" предусмотрена государственная пошлина в размере 500 000 драмов, в районных центрах – 100 000 драмов, вне районных центров – 50 000 драмов. Однако, учитывая тяжелые экономические последствия 44-дневной войны в Арцахе, авторы инициативы считают целесообразным продлить срок вступления в силу требования о лицензировании деятельности по организации места осуществления торговли и начать данный процесс с 1-го января 2026 года.
После положительного заключения головной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению парламент 27 голосами "за" принял закон.
В завершении заседания с депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц, Гегам Степанян, Сейран Айрапетян и Метаксе Акопян.