Հոկտեմբերի 21-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ։ Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիկ Կասյանը:
Քննարկվել է ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինափաթեթը: Այն ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերվում են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության պարբերականությանը, տեխզննության կտրոնի փոխարինմանը արատորոշման քարտով:
Նախագծով տեխնիկական զննություն իրականացրած լիցենզավորված անձը տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը կամ նրա ներկայացուցչին տրամադրում է Արցախի Հանրապետության կառավարության սահմանած նմուշի արատորոշման քարտ, իսկ տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տվյալները և տեխնիկական զննության արդյունքներն առցանց եղանակով փոխանցում է տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմնի էլեկտրոնային շտեմարան:
Նիստին հրավիրված էր ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ, գնդապետ Արտեմ Հարությունյանը: Ոստիկանությունը հանդես է գալիս որպես գործընթացը վերահսկող մարմին:
Պատգամավորների հարցադրումներից ու հիմնական զեկուցողի պարզաբանումներից հետո օրինափաթեթը քվեարկության դրվեց: ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները կողմ քվեարկեցին:

Под председательством Владимира Касяна 21-го октября состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур.
На заседании был обсужден пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», который представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян.
По словам министра, предлагается изменить периодичность технического осмотра транспортных средств, а также заменить квитанции о техническом осмотре диагностической картой.
Согласно пакету законопроектов, лицензированное лицо, осуществившее технический осмотр, предоставляет владельцу транспортного средства или его представителю диагностическую карту установленного правительством Республики Арцах образца, а данные о транспортном средстве и результаты технического осмотра в онлайн-режиме вносит в электронную базу уполномоченного органа транспортной сферы.
На заседание был приглашен начальник полиции МВД Республики Арцах, полковник Артем Арутюнян. Полиция выступает в качестве органа, контролирующего процесс.
Депутаты задали вопросы относительно проекта и получили разъяснения докладчика, после чего пакет законопроектов был поставлен на голосование. Постоянная комиссия НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур дала положительное заключение относительно пакета законопроектов.