Հոկտեմբերի 21-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Քննարկվել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը: Հիմնական զեկուցողը ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանն էր: Նա հիմնավորեց փոփոխության անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով, որ այն միտված է տնտեսվարող սուբյեկտների բեռի թեթևացմանը:
Համաձայն «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածի՝ 2021 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեությունը ենթակա է լիցենզավորման: Նշված գործունեության կազմակերպման համար «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված է պետական տուրք Ստեփանակերտ քաղաքում՝ 500 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններում՝ 100 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններից դուրս՝ 50 000 դրամի չափով: Սակայն, հաշվի առնելով արցախյան 44-օրյա պատերազմի տնտեսական ծանր հետևանքները, նախաձեռնության հեղինակները նպատակահարմար են գտնում երկարաձգել առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեության լիցենզավորման պահանջի ուժի մեջ մտնելու ժամկետը և նշված գործընթացը սկսել 2026 թվականի հունվարի 1-ից:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը կողմ քվեարկեց օրենսդրական նախաձեռնությանը, այն դրական եզրակացությամբ կներկայացվի առաջիկա լիագումար նիստին:

October 21, the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was convened, headed by the chairman of the committee Artur Harutyunyan.
The issue «On Amendment the Law «On Trade and Services»» was discussed. The keynote speaker was the Minister of Economy and Agriculture of the Republic of Artsakh, Armen Tovmasyan. He justified the need for change, emphasizing that it is aimed at easing the burden on businesses.
According to Article 19 of the Law of the Republic of Nagorno Karabakh "On Trade and Services", starting from January 1, 2021, the activity of organizing a place of trade is subject to licensing. For the organization of the mentioned activity, the Law on State Duty envisages a state duty in the city of Stepanakert in the amount of 500,000 AMD, in the regional centers in the amount of 100,000 AMD, outside the regional centers in the amount of 50,000 AMD. However, taking into account the severe economic consequences of the 44-day war in Artsakh, the authors of the initiative consider it expedient to extend the term of entry into force of the licensing requirement for the organization of the place of trade, starting this process on January 1, 2026.
The NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management voted for the legislative initiative, which will be presented with a positive conclusion at the forthcoming plenary sitting