Հոկտեմբերի 21-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Քննարկվել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը: Հիմնական զեկուցողը ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանն էր: Նա հիմնավորեց փոփոխության անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով, որ այն միտված է տնտեսվարող սուբյեկտների բեռի թեթևացմանը:
Համաձայն «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածի՝ 2021 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեությունը ենթակա է լիցենզավորման: Նշված գործունեության կազմակերպման համար «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված է պետական տուրք Ստեփանակերտ քաղաքում՝ 500 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններում՝ 100 000 դրամի չափով, շրջկենտրոններից դուրս՝ 50 000 դրամի չափով: Սակայն, հաշվի առնելով արցախյան 44-օրյա պատերազմի տնտեսական ծանր հետևանքները, նախաձեռնության հեղինակները նպատակահարմար են գտնում երկարաձգել առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման գործունեության լիցենզավորման պահանջի ուժի մեջ մտնելու ժամկետը և նշված գործընթացը սկսել 2026 թվականի հունվարի 1-ից:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը կողմ քվեարկեց օրենսդրական նախաձեռնությանը, այն դրական եզրակացությամբ կներկայացվի առաջիկա լիագումար նիստին:

Состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
21 октября 2021
21-го октября под председательством Артура Арутюняна состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании был обсужден вопрос о внесении изменений в закон "О торговле и услугах". В качестве основного докладчика выступил министр экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Армен Товмасян.  Министр обосновал необходимость изменений, отметив, что они направлены на облегчение бремени хозяйствующих субъектов.
Согласно статье 19 закона Нагорно-Карабахской Республики "О торговле и услугах", с 1-го января 2021 года деятельность по организации места осуществления торговли подлежит лицензированию. Для организации указанной деятельности в городе Степанакерт законом "О государственной пошлине" предусмотрена государственная пошлина в размере 500 000 драмов, в районных центрах – 100 000 драмов, вне районных центров – 50 000 драмов. Однако, учитывая тяжелые экономические последствия 44-дневной войны в Арцахе, авторы инициативы считают целесообразным продлить срок вступления в силу требования о лицензировании деятельности по организации места осуществления торговли и начать данный процесс с 1-го января 2026 года.
Постоянная комиссия НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению дала положительное заключение относительно законодательной инициативы, которая будет рассмотрена на очередном пленарном заседании НС.