Հոկտեմբերի 14-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն այցելել է ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության կառավարության օպերատիվ շտաբ:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը ծանոթացել է շտաբի աշխատանքների ընթացքին և իրականացվող ծրագրերին: Շտաբի պետի տեղեկացմամբ՝ 30 և 68 հազարականների տրամադրման ծրագիրն այլևս չի գործում, սակայն ՀՀ կառավարության կողմից քննարկվում է 50 և 25 հազարականների տրամադրման ծրագրի գործարկման հնարավորությունը:
Միքայել Վիրաբյանը նշել է, որ հիմք ընդունելով բնակիչների հետ հանդիպումները, լսելով նրանց բողոքները, առաջարկել է բռնի տեղահանված յուրաքանչյուր անձին պետության կողմից կշռված միջինով տրամադրել ֆինանսական օժանդակություն այն հաշվով, որ նրանք կարողանան հատուցել կումանալ, այդ թվում նաև՝ բանկվարձի և սննդի ծախսերը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հավանություն է տվել Միքայել Վիրաբյանի տեսակետներին և պատրաստակամություն հայտնել համակողմանի օժանդակել այդ խնդիրների լուծմանը:

14-го октября председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян посетил оперативный штаб правительства Республики Арцах в Республике Армения.
Глава парламента Республики Арцах ознакомился с ходом работ штаба и реализуемыми программами. По словам начальника оперативного штаба Микаела Вирабяна, программа по предоставлению денежного содействия в размере 30 и 68 тысяч драмов более не действует, однако правительство Республики Армения обсуждает возможность старта новой программы содействия в размере 50 и 25 тысяч драмов.
По словам Микаела Вирабяна, встретившись с жителями и выслушав их проблемы, он предложил предоставить финансовое содействие в среднем размере каждому перемещенному лицу для компенсирования расходов на проживание, питание и погашение платы за коммунальные услуги.
Председатель НС Артур Товмасян одобрил варианты решения проблем, предложенные Микаелом Вирабяном, и выразил готовность всесторонне содействовать их осуществлению.