Հոկտեմբերի 12-ին Ազգային ժողովում քննարկել են «2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ԱՀ դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված/մահացած/ և անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց ընտանիքների, առաջին խմբի անժամկետ հաշմանդամ ճանաչված և անօթևան մնացած անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի իրականացման կարգը հաստատելու մասին» կառավարության որոշման նախագիծը: Քննարկմանը ներկա էին ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանը և պետական նախարարի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական բաժնի պետ Սուսաննա Աբրահամյանը:
Նախագիծը ներկայացրեց բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ շահառուների հաշվառման համար լիազոր մարմինը ունենալու է կայքէջ, դիմում-հարցաթերթիկները նաև էլեկտրոնային եղանակով են ընդունվելու: Դիմումների առաջնահերթությունը որոշելիս որպես հիմք ընդունվելու է կարիքը, ոչ թե դիմումը ներկայացնելու ժամկետը:
Նախատեսվում է կառուցել ու ձեռք բերել 6500 բնակարան ու բնակելի տուն:
Առաջնային շուկայում բնակարանի քառակուսի մետրի գինը չպետք է գերազանցի 360 հազար դրամը, երկրորդային շուկայում՝ Ստեփանակերտում 240 հազարը /ընդ որում ՝չպետք է գերազանցի 26 մլն դրամը/,բնակելի տների պարագայում՝ 200 հազարը /չպետք է գերազանցի 36մլն դրամը/, շրջկենտրոններում բազմաբնակարանները՝ 120 հազարը, բնակելին՝ 100 հազարը:
Շրջկենտրոններում բնակելի տների գինը չպետք է գերազանցի 15 մլն դրամը, գյուղական բնակավայրերում՝ 10 մլն դրամը: Նորոգման և գնման գինը պետք է ցածր լինի նորակառույցի ինքնարժեքից:
Բնակարանները տրամադրվելու են 10 տարի շահագործման պայմանով, մեկ շնչին հատկացվելու է 16 քառ/մ – 22 քառ./մ: Պետությունը մինչև 2 մլն դրամի սահմաններում կահավորելու ու կենցաղային տեխնիկայով ապահովելու է բնակարանները:
Բնակարանների անհատույց տրամադրման պայմանագիրը լուծարվելու է, եթե շահառուն 3 ամիս անընդմեջ չբնակվի բնակարանում:
Ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թ. հուլիսը:
Նախագծի ներկայացումից հետո պատգամավորները հարցադրումներ ուղղեցին զեկուցողին: Անհրաժեշտ պարզաբանումներով հանդես եկան նաև պետնախարար Արտակ Բեգլարյանն ու պետական նախարարի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական բաժնի պետ Սուսաննա Աբրահամյանը:
Հոկտեմբերի 6-ից որոշման նախագիծը խորհրդարանում է: Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը հիշեցրեց, որ մինչև վաղը խորհրդանանականները առաջարկներ ներկայացնելու հնարավորություն ունեն:

12-го октября в Национальном собрании Республики Арцах был обсужден проект постановления правительства "Об утверждении порядка реализации программы жилищного обеспечения семей погибших (умерших) и безвестно отсутствующих лиц, а также лиц, признанных бессрочными инвалидами первой группы и оставшихся без крова вследствие военных действий, развязанных против Республики Арцах 27-го сентября 2020 года". На обсуждении присутствовали государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, председатель комитета по жилищным вопросам Армен Мангасарян, руководитель социально-экономического отдела аппарата государственного министра Республики Арцах Сусанна Абрамян.
Проект на рассмотрение НС представил председатель комитета по жилищным вопросам Армен Мангасарян. По словам докладчика, для учета бенефициаров программы будет создан сайт уполномоченного органа. Заявления-анкеты можно будет подать также в электронном варианте. При определении порядка предоставления жилья за основу будут приняты факторы необходимости и срочности, а не срок подачи заявления.
Планируется построить и приобрести 6500 квартир и жилых домов.
На первичном рынке цена за квадратный метр жилья не должна превышать 360 тысяч драмов, на вторичном рынке – в Степанакерте 240 тысяч драмов (общая стоимость не должна превышать 26 млн драмов), в случае с жилыми домами – 200 тысяч драмов (общая стоимость не должна превышать 36 млн драмов), в районных центрах в многоквартирных домах – 120 тысяч драмов, в жилых домах – 100 тысяч драмов.
Стоимость жилых домов в районных центрах не должна превышать 15 млн драмов, в сельских населенных пунктах – 10 млн драмов. Стоимость ремонта и покупки не должна превышать себестоимость новостройки.
Квартиры будут сданы в эксплуатацию сроком на 10 лет, на душу полагается от 16 до 22 кв. м. Квартиры будут оснащены бытовой техникой и мебелью на сумму 2 млн драмов.
Договор безвозмездного предоставления квартир будет расторгнут, если бенефициар не будет проживать в квартире 3 месяца подряд.
Проект планируется завершить до июля 2024 года.
После представления проекта депутаты задали докладчику вопросы. С необходимыми разъяснениями выступили также государственный министр Артак Бегларян и начальник социально-экономического отдела аппарата государственного министра Сусанна Абраамян.
С 6-го октября проект постановления находится в обращении в парламенте. Заместитель председателя НС Гагик Багунц напомнил, что до завтрашнего дня парламентарии имеют возможность представить предложения.