Հոկտեմբերի 4-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանն ու հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը:
Ողջունելով արցախյան գործընկերոջը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ համանուն հանձնաժողովները շարունակելու են արդյունավետ համագործակցությունը:
Դեռևս 2019 թվականին ՀՀ և ԱՀ համանուն հանձնաժողովների միջև ստորագրվել էր համագործակցության հուշագիր: ԱՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ նշյալ հուշագիրը միակն է՝ ստորագրված երկու խորհրդարանների հանձնաժողովների միջև: Դրանով կողմերը հնարավորություն ունեն մասնակցելու ոլորտային հարցերի քննարկումներին, այդ թվում՝ միջազգային հանդիպումներին, խորհրդարանական լսումներին և այլ միջոցառումների:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել թարմացնելու հուշագիրը և ավելացնելու որոշ դրույթներ: Մասնավորապես՝ շեշտադրվել են ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերին արցախցիների ներգրավման և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մրցույթներին մասնակցության հարցերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի «Կովկասագիտություն» մասնագիտության, ՀՀ-ում սովորող արցախցի ուսանողների փաստաթղթերի հետ կապված հարցեր:

October 4, Aram Harutyunyan, Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports of the Artsakh Republic NA met with Sisak Gabrielyan, Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports of the RA N A.
Taguhi Ghazaryan, Deputy Chair of the Committee and Hasmik Hakobyan, Member of the Committee were present at the meeting.
Welcoming his Artsakh colleague in the RA National Assembly, Sisak Gabrielyan noted that the committees of the same name will continue their fruitful cooperation.
Back in 2019, a memorandum of cooperation was signed between the RA and Artsakh committees of the same name. The Chair of the Standing Committee of the National Assembly of the Republic of Artskh, Aram Harutyunyan informed that the mentioned memorandum is the only one signed between the committees of the two parliaments. This gives the parties the opportunity to participate in discussions on sectorial issues, including international meetings, parliamentary hearings and other events.
The parties expressed readiness to update some provisions of the memorandum. In particular, the issues of involvement of Artsakh people in non-formal educational programs and participation in the competitions of the National Academy of Sciences were emphasized.
Issues related to the documents of "Caucasus Studies" specialty of Stepanakert Mesrop Mashtots University, Artsakh students studying in Armenia were also discussed at the meeting.