Հոկտեմբերի 4-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանն ու հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը:
Ողջունելով արցախյան գործընկերոջը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ համանուն հանձնաժողովները շարունակելու են արդյունավետ համագործակցությունը:
Դեռևս 2019 թվականին ՀՀ և ԱՀ համանուն հանձնաժողովների միջև ստորագրվել էր համագործակցության հուշագիր: ԱՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ նշյալ հուշագիրը միակն է՝ ստորագրված երկու խորհրդարանների հանձնաժողովների միջև: Դրանով կողմերը հնարավորություն ունեն մասնակցելու ոլորտային հարցերի քննարկումներին, այդ թվում՝ միջազգային հանդիպումներին, խորհրդարանական լսումներին և այլ միջոցառումների:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել թարմացնելու հուշագիրը և ավելացնելու որոշ դրույթներ: Մասնավորապես՝ շեշտադրվել են ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերին արցախցիների ներգրավման և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մրցույթներին մասնակցության հարցերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի «Կովկասագիտություն» մասնագիտության, ՀՀ-ում սովորող արցախցի ուսանողների փաստաթղթերի հետ կապված հարցեր:

Председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян с рабочим визитом находится в Ереване
05 октября 2021
Председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян 4-го октября встретился с председателем постоянной комиссии НС Республики Армения по вопросам образования, науки, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисаком Габриеляном.
На встрече присутствовали заместитель председателя комиссии Тагуи Газарян и член комиссии Асмик Акопян.
Приветствуя арцахского коллегу в НС РА, Сисак Габриелян отметил, что одноименные комиссии продолжат эффективное сотрудничество.
В 2019 году между одноименными комиссиями Республики Арцах и Республики Армения был подписан меморандум о сотрудничестве. Председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам образования Арам Арутюнян отметил, что упомянутый документ является единственным меморандумом, подписанным между комиссиями двух парламентов. Тем самым стороны имеют возможность участвовать в обсуждениях по отраслевым вопросам, в том числе в международных встречах, парламентских слушаниях и других мероприятиях.
Стороны выразили готовность обновить меморандум и добавить некоторые положения. В частности, были акцентированы вопросы вовлечения арцахцев в неформальные образовательные программы и участия в конкурсах Национальной академии наук.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, связанные с дисциплиной "Кавказоведение" университета "Месроп Маштоц" в Степанакерте, документами арцахских студентов, обучающихся в Республике Армения.