Օրվա խորհուրդն ամենապատեհ առիթն է ակնածանքի ու երախտագիտության խոսքեր հղելու Ձեզ, խոնարհվելու Ձեր անխոնջ վաստակի առջև:
Թերևս, դա այն փոքրագույնն է, որ կարող է անել մեզնից յուրաքանչյուրը Ուսուցչի տոնի առիթով:
Դպրոցը պետության ու ժողովրդի ապագան կերտող կարևորագույն օղակն է։
Համոզված եմ՝ ունենք տեսանելի արդյունքներ, բայց և դեռ լուրջ անելիքներ կան հասարակության մեջ ուսուցչի դիրքը, դերն ու հեղինակությունը բարձրացնելու, ուսուցչի աշխատանքն ըստ արժանվույն գնահատելու ուղղությամբ:
Դուք մշտապես հուսալի թիկունք եք եղել հայոց պետականության հիմքերի ամրացման ու ամրապնդման գործում։ Անգամ պետականության կորստի պայմաններում հայ ուսուցիչը շարունակում էր սերունդներ կրթել՝ հավատալով նրա վերընձյուղմանը։
Սիրելի՛ ուսուցիչներ
Ձեզ է վիճակվել կրթել այն ժողովրդի զավակներին, որ կրում են դարերի ոգին, գալիքի կամքն ու երազանքը. երբեք չդադարեք հայ մանուկի առաջ բացել երազելու կախարդական դռները: Այդ երազանքն է նրան այսօր իր հայրենի հողի վրա ամուր ու հաստատակամ կանգնելու, խոր արմատներ ձգելու հավատ ներշնչել։
Մենք Ձեզ պետք է դիտենք ոչ միայն մասնագետի, այլև Աստծո կողմից ուղարկված առաքյալի:
Մեր ժողովրդի համար այս անորոշ և ճակատագրական ժամանակահատվածում Ձեզ է վստահված ապագա սերունդների կրթությունն ու դաստիարակությունը։
Արցախյան 3 պատերազմներում սահմանին քաջաբար ու աներկյուղ կռվում էր Ձեր դաստիարակած սերունդը, հայրենասեր, հայրենապաշտ, հերոս սերունդը՝ համոզված, որ թիկունքն ամուր է կրթությամբ ու մշակույթով։
Ձեր բարդ ու պատասխանատու, բայց միաժամանակ պատվաբեր ու շնորհակալ առաքելության իրականացման ճանապարհին մաղթում եմ խաղաղություն,առողջություն, բարեկեցություն և անսպառ եռանդ։

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю Дня учителя
Сегодняшний день – прекрасный повод выразить вам слова благодарности и почтения, преклониться перед вашим неустанным трудом.
Пожалуй, это меньшее, что может сделать каждый из нас по случаю Дня учителя, ведь школа является важнейшим звеном, создающим будущее государства и народа.
Мы достигли видимых результатов, но есть и серьезные задачи в деле повышения позиции, роли и авторитета учителя в обществе, оценки работы учителя по достоинству.
Вы всегда были надежной опорой в деле становления и укрепления основ армянской государственности. Даже в условиях утраты государственности армянский учитель продолжил обучать поколения и верить в ее возрождение.
Дорогие учителя!
Вам посчастливилось воспитывать детей народа, несущих в себе вековой дух, волю грядущего и мечту: никогда не переставайте открывать перед детьми волшебные двери мечты. Именно эта мечта зародила в них желание пустить глубокие корни на родной земле.
Мы должны видеть в вас не только специалиста, но и посланника Бога. В этот неопределенный и судьбоносный для нашего народа период вам доверено образование и воспитание будущих поколений.
В трех арцахских войнах на границе храбро и бесстрашно воевало воспитанное вами поколение – патриотичное и героическое, уверенное, что тыл его крепок благодаря образованию и культуре.
На пути осуществления вашей сложной и ответственной, но в то же время почетной и благородной миссии, желаю мира, здоровья, благополучия и неиссякаемой энергии.