Սեպտեմբերի 23-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը:
Նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը:
Նիստում քննարկվել են շրջանառության մեջ գտնվող մի շարք օրինագծեր, որոնք ներկայացրել են կառավարության լիազոր ներկայացուցիչները:
««Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվող լրացումն ու փոփոխությունները կապված են ներքին գործերի նախարարության ստեղծմամբ պայմանավորված կառուցվածքային փոփոխությունների հետ:
«Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում» կատարելու մասին օրենքի նախագիծը քրեական օրենսգրքում առկա հակասությունները չեզոքացնելու նպատակ է հետապնդում:
«Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվում է ներքին գործերի նախարարին վերապահել զենքով պարգևատրելու իրավասությունը:
«Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմամբ գործող օրենքի մի շարք դրույքներ հանվում են:
«Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծով հստակեցվում են համակարգի աշխատակիցների զենք կրելու և կիրառելու հիմքերը:
««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է հանել տեխնիկական կտրոնի պահանջը, մտցվում է տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական տվյալները էլեկտրոնային շտեմարանում պահելու պահանջ:
Նախագծերը քննարկվել են պատգամավորների կողմից: Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ դրանք կներկայացվեն առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:

23-го сентября под председательством Сейрана Айрапетяна было созвано заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
На заседании были обсуждены законопроекты, введенные в обращение в НС, которые на рассмотрение комиссии представили уполномоченные представители правительства.
Законопроект «О внесении изменений и дополнения в закон "О гражданской обороне"» предусматривает структурные изменения, обусловленные формированием Министерства внутренних дел.
Законопроект "О внесении изменений и дополнения в Уголовный кодекс" предусматривает устранить противоречия в Уголовном кодексе.
Согласно законопроекту «О внесении изменения в закон "Об оружии"», министру внутренних дел предлагается предоставить право на награждение оружием.
Согласно дополнению, которое предлагается внести в закон "О службе в органах национальной безопасности", из закона будет изъят ряд положений.
Законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "Об органах национальной безопасности"» уточняет основания для ношения и применения оружия сотрудниками системы.
Пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"» предлагает изъять из закона положение о хранении технического паспорта и ввести положение о хранении технических данных транспортных средств в электронной базе данных.
Постоянная комиссия НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка дала положительное заключение относительно законопроектов, в результате чего законопроекты будут рассмотрены на пленарном заседании НС.