Սեպտեմբերի 23-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը:
Նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը:
Նիստում քննարկվել են շրջանառության մեջ գտնվող մի շարք օրինագծեր, որոնք ներկայացրել են կառավարության լիազոր ներկայացուցիչները:
««Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվող լրացումն ու փոփոխությունները կապված են ներքին գործերի նախարարության ստեղծմամբ պայմանավորված կառուցվածքային փոփոխությունների հետ:
«Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում» կատարելու մասին օրենքի նախագիծը քրեական օրենսգրքում առկա հակասությունները չեզոքացնելու նպատակ է հետապնդում:
«Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվում է ներքին գործերի նախարարին վերապահել զենքով պարգևատրելու իրավասությունը:
«Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմամբ գործող օրենքի մի շարք դրույքներ հանվում են:
«Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծով հստակեցվում են համակարգի աշխատակիցների զենք կրելու և կիրառելու հիմքերը:
««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է հանել տեխնիկական կտրոնի պահանջը, մտցվում է տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական տվյալները էլեկտրոնային շտեմարանում պահելու պահանջ:
Նախագծերը քննարկվել են պատգամավորների կողմից: Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ դրանք կներկայացվեն առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:

September 23, a sitting of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the National Assembly was convened, chaired by the Chairman of the Committee Seyran Hayrapetyan.
NA Vice-President Gagik Baghunts was present at the sitting.
A number of bills in circulation have been discussed at the sitting, which were submitted by the authorized representatives of the government.
The proposed additions and amendments to the draft law "On Amendments to the “Civil Protection Law"” are connected with the structural changes conditioned by the establishment of the Ministry of Internal Affairs.
The draft law "On Amendments to the Criminal Code" is aimed at neutralizing the contradictions of the Criminal Code.
The draft law "On Amendments to the Law on Weapons" proposes to reserve the right to award weapons with the Minister of Internal Affairs.
With the proposed amendment to the “Law on Service in National Security Bodies”, a number of provisions of the current law are removed.
The bill "On Amendments to the Law on National Security Bodies" specifies the grounds for carrying and using weapons by the system officers.
The package of projects "On Amendments to the Law on Ensuring Road Safety" proposes to remove the requirement for a technical passport, the requirement to store technical data of vehicles in an electronic database.
The drafts have been discussed by the deputies. With the positive conclusion of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the National Assembly, they will be presented for discussion at the forthcoming plenary sitting.