ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
Անցյալ տարվա ավերիչ պատերազմից հետո հայկական երկու հանրապետություններում սեպտեմբերի 2-ի և սեպտեմբերի 21-ի պետական տոները լավագույն առիթ էին մեր ժողովրդին ու աշխարհին փոխանցելու հանրությանը հուզող հիմնախնդիրների լուծման հնարավորությունների և Արցախի ու Հայաստանի միջև կապերի անխախտելիության մասին սպասված ուղերձները:
Բայց, ինչպես կանխատեսելի էր Հայաստանի ու Արցախի գործող իշխանություններից, ամեն ինչ կատարվել է ի վնաս հոգեբանական բարդ վիճակում գտնվող հանրությանը ճգնաճամից դուրս բերելու համար: Երևանի կենտրոնական հրապարակում սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան կազմակերպած, իրենց իսկ բնորոշմամբ, «գունագեղ միջոցառման» իրականացումն այն դեպքում, երբ առկա էր հանրային հիմնավորված դժգոհություն, խոսում է այն մասին, որ օրվա իշխանությունների համար «ասածից հետ չկանգնելու» տղայական մոտեցումն ավելի նախապատվելի տեղ ունի, քան պետականամետ վարքագիծը:
Հանրության համար զարմանալի էր այն դիրքորոշումը, որ նա արտահայտվեց սեպտեմբերի 2-ին, երբ համապատասխան հրավերների առկայության պարագայում այդպես էլ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավար կազմից որևէ պաշտոնյա ներկա չգտնվեց համահայկական նշանակություն ունեցող Արցախի Հանրապետության օրվա միջոցառումներին և Ստեփանակերտ ժամանեց միայն խորհրդարանական պատվիրակությունը: Սպասելի էր, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար, ինչպես նախորդ տարիներին, հրավեր ուղարկվեր Արցախի խորհրդարանական պատվիրակությանը, սակայն այս պարագայում ևս արհամարհվել են արարողակարգային պահանջները:
Պետականության ավանդույթներն ամրապնդելու ընձեռված հնարավորությունները մերժելով՝ ՀՀ գործող իշխանությունները կասկածի տակ են դնում Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունը:
Նման վերաբերմունքը, մինչ այդ նկատված թերացումների հետ մեկտեղ, հղի է լուրջ վտանգներով և, անկախ դրդապատճառներից, էապես վնասում է միջազգային ճանաչման ձգտող Արցախի Հանրապետության վարկանիշին, ինչպես նաև բացասական ազդակներ հաղորդում կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային կառույցներին:

ARTSAKH REPUBLIC NATIONAL ASSEMBLY FACTIONS’
After the devastating war of last year, public holidays on September 2 and 21 in the two Armenian republics became the best opportunity to convey to our people and the whole world the messages about the inviolability of the issues of concern to the public and the inviolability of the ties between Artsakh and Armenia.
It was predictable that the actions of the current authorities of Armenia and Artsakh will only exacerbate the already difficult psychological state of society. Organized against the background of justified public discontent, by their own definition, the "colorful event" held on the evening of September 21 in the central square of Yerevan suggests that the boyish principle "not to deviate from what has been said" is more preferable for the Armenian authorities than pro-state behavior.
The public was also surprised by the position shown by the Armenian authorities on September 2, when, with the appropriate invitations, not a single high-ranking official of Armenia attended the events dedicated to the Independence Day of the Republic of Artsakh, which is of national importance. On September 2, only the parliamentary delegation of the Republic of Armenia arrived in Stepanakert. It was expected that the parliamentary delegation of the Republic of Artsakh, as in previous years, would be invited to take part in the events dedicated to the Independence Day of the Republic of Armenia, however, in this case, protocol requirements were ignored.
By rejecting the opportunities provided to strengthen the traditions of statehood, the current authorities of the Republic of Armenia question the subjectivity of the Artsakh Republic.
Such an attitude, along with the shortcomings observed before, is fraught with serious dangers, regardless of the motives, significantly damages the reputation of the Artsakh Republic seeking international recognition, as well as sends negative signals to international organizations involved in the settlement process.