ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
Անցյալ տարվա ավերիչ պատերազմից հետո հայկական երկու հանրապետություններում սեպտեմբերի 2-ի և սեպտեմբերի 21-ի պետական տոները լավագույն առիթ էին մեր ժողովրդին ու աշխարհին փոխանցելու հանրությանը հուզող հիմնախնդիրների լուծման հնարավորությունների և Արցախի ու Հայաստանի միջև կապերի անխախտելիության մասին սպասված ուղերձները:
Բայց, ինչպես կանխատեսելի էր Հայաստանի ու Արցախի գործող իշխանություններից, ամեն ինչ կատարվել է ի վնաս հոգեբանական բարդ վիճակում գտնվող հանրությանը ճգնաճամից դուրս բերելու համար: Երևանի կենտրոնական հրապարակում սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան կազմակերպած, իրենց իսկ բնորոշմամբ, «գունագեղ միջոցառման» իրականացումն այն դեպքում, երբ առկա էր հանրային հիմնավորված դժգոհություն, խոսում է այն մասին, որ օրվա իշխանությունների համար «ասածից հետ չկանգնելու» տղայական մոտեցումն ավելի նախապատվելի տեղ ունի, քան պետականամետ վարքագիծը:
Հանրության համար զարմանալի էր այն դիրքորոշումը, որ նա արտահայտվեց սեպտեմբերի 2-ին, երբ համապատասխան հրավերների առկայության պարագայում այդպես էլ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավար կազմից որևէ պաշտոնյա ներկա չգտնվեց համահայկական նշանակություն ունեցող Արցախի Հանրապետության օրվա միջոցառումներին և Ստեփանակերտ ժամանեց միայն խորհրդարանական պատվիրակությունը: Սպասելի էր, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար, ինչպես նախորդ տարիներին, հրավեր ուղարկվեր Արցախի խորհրդարանական պատվիրակությանը, սակայն այս պարագայում ևս արհամարհվել են արարողակարգային պահանջները:
Պետականության ավանդույթներն ամրապնդելու ընձեռված հնարավորությունները մերժելով՝ ՀՀ գործող իշխանությունները կասկածի տակ են դնում Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունը:
Նման վերաբերմունքը, մինչ այդ նկատված թերացումների հետ մեկտեղ, հղի է լուրջ վտանգներով և, անկախ դրդապատճառներից, էապես վնասում է միջազգային ճանաչման ձգտող Արցախի Հանրապետության վարկանիշին, ինչպես նաև բացասական ազդակներ հաղորդում կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային կառույցներին:

фракций Национального собрания Республики Арцах "Справедливость", "Армянская Революционная Федерация" и "Демократическая партия Арцаха"
После разрушительной войны 2020 года государственные праздники двух армянских республик, отмечаемые 2-го и 21-го сентября, стали наилучшей возможностью донести до нашего народа и мирового сообщества ожидаемые послания о возможностях решения волнующих общество проблем, а также нерушимости связей между Республикой Арцах и Республикой Армения.
Было предсказуемо, что действия нынешних властей Армении и Арцаха лишь усугубят и без того тяжелое психологическое состояние общества. Организованное на фоне обоснованного общественного недовольства, по их же определению, "красочное мероприятие", состоявшееся вечером 21-го сентября на центральной площади Еревана, говорит о том, что мальчишеский принцип "не отступать от сказанного" для властей Армении более предпочтителен, чем прогосударственное поведение.
Общественность также была удивлена позицией, проявленной властями Армении 2-го сентября, когда при наличии соответствующих приглашений ни один чиновник высшего руководящего состава Армении не посетил мероприятия, посвященные Дню независимости Республики Арцах, имеющему общенациональное значение. 2-го сентября в Степанакерт прибыла лишь парламентская делегация Республики Армения. Ожидалось, что парламентская делегация Республики Арцах, как и в предыдущие годы, будет приглашена принять участие в мероприятиях, посвященных Дню независимости Республики Армения, однако и в этом случае протокольные требования были проигнорированы.
Отвергая возможность укрепления традиций государственности, действующие власти Армении ставят под сомнение субъектность Республики Арцах.
Подобное отношение, наряду с допущенными ранее упущениями, чревато серьезными последствиями и, независимо от мотивов, существенно вредит репутации Республики Арцах, стремящейся к международному признанию, а также подает негативные сигналы вовлеченным в процесс урегулирования международным структурам.