Սեպտեմբերի 21-ին լրանում է համայն հայության երազանքների օրրան՝ Հայաստանի երրորդ Հանրապետութան անկախության 30-ամյա տարեդարձը:
1991թ. սեպտեմբերի 21-ին հայկական ԽՍՀ գերագույն խորհուրդը, արտահայտելով ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև, հռչակել է անկախ պետականության հաստատման սկիզբը:
Անկախության կերտման ճանապարհն ուղեկցվել է աշխարհաքաղաքական շահեր հետապնդող բազում մարտահրավերներով, ձեռքբերումներով, նվաճումներով և, ցավոք, անդառնալի կորուստներով:
Գլուխ ենք խոնարհում անկախության ճանապարհին իրենց կյանքը զոհաբերած հազարավոր հայորդիների հիշատակի առջև:Նրանց անունները մեկ առ մեկ կդաջվեն ոչ միայն քարե արձանագրություններում,այլև յուրաքանչյուր հայի հոգում ու սրտում:
Մի շարք հարցերի պատասխան կտա պատմությունը, իսկ այսօր ուզում եմ ընդգծել ,որ պետք է ունենանք բավարար կամք ու ներուժ՝ միասնաբար դիմագրավելու բոլոր մարտահրավերներին. ունենք հանձնառություն՝ ստեղծարար աշխատանքով ամրապնդելու անկախ պետականության ձեռք բերած արժեքները:
Մեր կյանքով ու կենսակերպով պետք է ամրագրենք ու սրբագրենք Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, ամենքս մեր ուժերի ներածին չափով նպաստենք անկախ երկրի պաշտպանության, հզորացման ու բարգավաճման գործընթացին:
Պաշտպանենք ու զորացնենք մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը՝ որպես մեր ազգային իղձերի առանցք և հիմնասյուն։

21-го сентября исполняется 30 лет со дня провозглашения независимости Третьей Республики Армения.
21-го сентября 1991 года Верховный Совет Армянской ССР, выражая единую волю народа и осознавая свою ответственность перед судьбой армянства, провозгласил начало установления независимой государственности.
Путь приобретения независимости сопровождался многочисленными вызовами, преследующими геополитические интересы, достижениями, успехами и, к сожалению, необратимыми потерями.
Мы преклоняем головы перед памятью тысяч армян, пожертвовавших своей жизнью ради независимости. Их имена высечены не только на каменных плитах, но и в душе и сердце каждого армянина.
На ряд вопросов ответит история. Сегодня же я хочу подчеркнуть, что у нас должно быть достаточно воли и потенциала для совместного противостояния всем вызовам. У нас имеется обязательство – оберегать ценности независимого государства.
Своей жизнью и образом жизни мы должны укрепить независимость Республики Арцах и Республики Армения, в меру своих сил способствовать процессу защиты, усиления и процветания независимой страны.