ԱՀ Ազգային ժողովի, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 20-ին կազմակերպվել է միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի (երրորդ) Հանրապետության հռչակման 30-րդ տարեդարձին:
Գիտաժողովի աշխատանքների մեկնարկը տրվել է ԱՀ ԱԺ նիստերի դահլիճից:
Բացելով գիտաժողովի լիագումար նիստը՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը շեշտել է, որ չնայած անսովոր պայմաններում ենք նշում Հայաստանի 3-րդ Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անկախության 30-րդ տարեդարձը, այնուհանդերձ անկախությունը եղել և լինելու է բացատրագիր ու պատգամ առ այն, որ մեր ինքնությունն անխոցելի է անկախության բարձրագույն արժեքի շնորհիվ:
«Լիահույս եմ՝ գիտաժողովի ընթացքում ներկայացված գիտական զեկույցների և կատարված քննարկումների արդյունքն ու ընդունված եզրակացության կարևոր ուղերձը կդառնա ազգային միասնությամբ դեպի նոր վերածնունդ ու հզոր ազգային պետականություն գաղափարը, քանզի միայն այդ սուրբ գաղափարն է մեր կորուստների հատուցման ,ինչպես նաև մեր համազգային լուսավոր ապագայի հիմնավոր երաշխիքն ու կարևորագույն գործոնը»,- իր խոսքում ընդգծել է Լուսինե Ղարախանյանը:
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ողջույնի խոսքը ներկայացրել է ԱՀ Նախագահի մամլո խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը: Երկրի ղեկավարը ողջույնի ուղերձում կարևորել է Արցախում հայ ժողովրդի պատմության 2 վճռորոշ և շրջադարձային իրադարձություններին՝ ՀՀ և ԱՀ հռչակմանը նվիրված միջազգային գիտաժողովի կազմակերպումն ու անցկացումը:
«Գիտաժողովի ծրագրում ընդգրկված թեմաների բազմակողմանի արծարծումը, հուսով եմ, այս բարդ ռազմաքաղաքական պայմաններում օգնելու է մեզ իրավիճակը խորությամբ հասկանալու և արդյունավետ որոշումներ կայացնելու հարցում»,- ասված է Հանրապետության Նախագահի ուղերձում:
Ողջունելով գիտաժողովի կազմակոմիտեի անդամներին և մասնակիցներին՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն արժևորել է Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հռչակման 30-րդ տարեդարձներին նվիրված միջազգային գիտաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
«Մեր կյանքով ու կենսակերպով պետք է ամրագրենք ու սրբագրենք հայկական 2 հանրապետությունների անկախության հռչակագրերը: Արցախի Հանրապետությունը, նրա ժողովուրդն ու համայն հայությունն ամեն օր պետք է բացեն անկախության հռչակագրի կենսահաստատման նոր էջ: 30-ամյա անկախ պետականության դասերի եզրահանգումը մեկն է՝ նոր իրողությունների պրիզմայի տակ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք միասնականության, ունեցած մարդկային ու նյութական ռեսուրսների մեկտեղում», - իր խոսքն ընդհանրացրել է Արթուր Թովմասյանը:
Իր օրհնությունն ու ողջույնի խոսքը հղելով նախաձեռնության հեղինակներին և գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին՝ ՀԱԵ ԱԹ առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը համոզմունք է հայտնել, որ «անկախությանը նվիրված գիտաժողովը մտորելու, դասեր քաղելու, բացթողումները վեր հանելու, առաջ շարժվելու կամքը ավելի հզորացնելու համար լավագույն առիթ է»:
Լիագումար նիստում զեկուցումներով հանդես են եկել ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը, ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամ(Լոնդոն) Ռուբեն Գալչյանը, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի պրոֆեսոր, պ.գ.դ. Ալեքսան Հակոբյանը:

По инициативе Национального собрания и Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, а также Национальной академии наук (НАН) Республики Армения 20-го сентября была организована международная научная конференция, посвященная 30-летию провозглашения Республики Арцах и Третьей Республики Армения.
Конференция стартовала в зале заседаний Национального собрания Республики Арцах.
Открывая пленарное заседание конференции, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян подчеркнула, что страна отмечает 30-летие независимости Республики Арцах и Третьей Республики Армения в необычных условиях, однако независимость была и будет объяснением того, что наша идентичность неуязвима благодаря высшей ценности независимости.
"Я надеюсь, что результаты научных докладов и обсуждений, которые будут представлены в ходе конференции, и важный посыл принятого заключения станет идеей национального единства на пути к возрождению и могучей национальной государственности, поскольку лишь эта святая идея является важнейшим фактором и гарантией компенсации наших потерь, а также нашего светлого общенационального будущего", – подчеркнула Лусине Караханян.
Приветственное слово президента Республики Арцах Араика Арутюняна представила пресс-секретарь президента Лусине Аванесян. Глава государства в приветственном послании отметил важность организации и проведения в Арцахе международной конференции, посвященной двум решающим и поворотным событиям в истории армянского народа – провозглашению Республики Арцах и Республики Армения.
"Я надеюсь, что всестороннее обсуждение тем, включенных в программу конференции, поможет нам глубже понять ситуацию и принять эффективные решения в этих сложных военно-политических условиях", – говорится в послании президента Республики Арцах.
Приветствуя членов и участников конференции, председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян высоко оценил инициативу организации международной конференции, посвященной 30-летию провозглашения Республики Арцах и Республики Армения.
"Образом своей жизни мы должны закрепить декларации о независимости двух армянских республик. Республика Арцах, ее народ и все армянство каждый день должны открыть новую страницу в подтверждении декларации о независимости. Вывод 30-летних уроков независимой государственности таков: единство Арцаха, Армении и Диаспоры и имеющихся человеческих и материальных ресурсов под призмой новых реалий", – обобщил свою речь Артур Товмасян.
Выразив свое благословение и приветствие авторам инициативы и всем участникам конференции, епископ Вртанес Абраамян заверил, что "это лучший повод для размышлений, извлечения уроков, выявления упущений, а также усиления воли".
На пленарном заседании с докладами выступили также директор Института истории НАН РА, академик НАН РА Ашот Мелкумян, председатель комиссии по внешним сношениям НС Республики Арцах, доктор исторических наук профессор Ваграм Балаян, почетный член НАН РА (Лондон) Рубен Галчян, профессор Института востоковедения НАН РА, доктор исторических наук Алексан Акопян.