Սեպտեմբերի 18-ին Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը հյուրընկալել է ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանին և ԵՊՀ ռեկտորի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Հովհաննիսյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է Արցախի գիտակրթական կյանքը և նշել, որ բնագիտական ուղղությունը զարգացնելու առումով որոշակի առարկայական խնդիրներ ունեն:
«Գիտական կյանքն Արցախում նման է վառված մոմի, որը պետք է ձեռքերով պահենք, որ հանկարծ չմարի», - շեշտել է Արթուր Թովմասյանը:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ համավարակը և 2020թ. աշնանային պատերազմն իրենց ավերիչ ազդեցությունն են թողել ինչպես Արցախի սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական, այնպես էլ գիտակրթական համակարգի վրա:
ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանը իր խոսքում նշել է որ այցի նպատակը ԵՊՀ-ի մասնակցությունն է «100 տուն Արցախում» ծրագրին:
«Մասնակցելով «100 տուն Արցախում» ծրագրին ՝ ԵՊՀ-ն դրանով ցանկանում է ցույց տալ, որ տեղի ունեցածի, պատերազմի արդյունքների հետ հաշտ չէ և միանում է Արցախի ապրեցման և հզորացման ծրագրին»,- իր խոսքում ընդգծել է Հովհ. Հովհաննիսյանը:
Խոսելով գիտակրթական համակարգի զարգացման մասին՝ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նշել է, որ նպատակ ունեն վերանայելու գիտության բնագավառում նշանակալի դեր ունեցող գիտնականների աշխատավարձերը և առողջապահական փաթեթը:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը անդրադարձել է տարբեր ստարտափային ընկերությունների , բանկերի հետ համագործակցելու պայմանավորվածություններին և նոր կրթական ծրագրերի հավատարմագրման անհրաժեշտությանը:
Արթուր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Հովհ. Հովհաննիսյանին՝ «100 տուն Արցախում» նախագծին աջակցելու համար և հույս հայտնել, որ այն վարակիչ կլինի շատ այլ կառույցների համար:
Հանդիպմանը ներկա էր ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության,մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян 18-го сентября принял временно исполняющего обязанности ректора Ереванского государственного университета Ованнеса Ованнисяна и руководителя аппарата университета Давида Ованнисяна.
Приветствуя гостей, Артур Товмасян представил научно-образовательную жизнь Арцаха и отметил, что в плане развития естественнонаучного направления у них имеются определенные проблемы.
«Научная жизнь в Арцахе подобна зажженной свече, которую необходимо заслонять руками, чтобы она не погасла», – подчеркнул Артур Товмасян.
Председатель НС подчеркнул, что эпидемия коронавируса и война, развязанная осенью 2020г., оказали разрушительное воздействие как на социально-экономическую и политическую, так и научно-образовательную систему Арцаха.
Временно исполняющий обязанности ректора ЕГУ Ованнес Ованнисян отметил, что цель визита – участие ЕГУ в программе "100 домов в Арцахе".
«Участвуя в программе "100 домов в Арцахе", ЕГУ хочет показать, что мы не смирились с произошедшим и итогами войны, а также присоединяемся к программе усиления Арцаха», - подчеркнул Ованнес Ованнисян.
Говоря о развитии научно-образовательной системы, временно исполняющий обязанности ректора отметил, что они намерены пересмотреть зарплаты ученых, играющих значительную роль в науке.
Ованнес Ованнисян коснулся также договоренностей о сотрудничестве с различными стартап-компаниями, банками, а также подчеркнул необходимость аккредитации новых образовательных программ.
Артур Товмасян поблагодарил Ованнес Ованнисяна за поддержку программы "100 домов в Арцахе", выразив надежду, что пример будет заразительным для многих других структур.
На встрече присутствовал также председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян.