Սեպտեմբերի 1-ին ԱՀ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»,«Արդարություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների պատգամավորները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորների հետ:
ԱՀ Աժ խմբակցությունների ղեկավարները ողջունել են «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներին և ընդգծել, որ ԱՀ և ՀՀ առջև ծառացած մարտահրավերներն ու խնդիրները նույնն են, և դրանց լուծման ուղիների առումով նրանք դաշնակիցներ են:
«Արցախի և Հայաստանի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ ենք տեսնում Արցախի փրկությունը»,- շեշտել է ԱԺԿ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
Արցախի ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորները մեծ ակնկալիքներ ունեն հայաստանյան գործընկերներից՝ իրենց տրամադրված հարթակի միջոցով Արցախը աշխարհին տեսանելի և ընկալելի դարձնելու համար:
Ողջունելով հյուրերին՝ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը խոսել է երկու հայկական խորհրդարանների ընդդիմադիր ուժերի համագործակցության խորացման անհրաժեշտության մասին:
Արմեն Ռուստամյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ընդգծել,որ օրակարգի առանցքային հարցերից է Արցախի հիմնախնդիրը:
<<Չնայած ՀՀ խորհրդարանում Արցախի հարցով հանձնաժողովի ստեղծումը ձախողվել է, այնուամենայնիվ Արցախի հարցը միշտ օրակարգում է և մեր խնդիրները դրանով չեն թուլացել>>,- նշել է Արմեն Ռուստամյանը:
Արցախի հարցերի հետ կապված՝ դաշինքի պատգամավորներն ունեն հստակ պատկերացումներ:
3 խմբակցությունների ղեկավարներն էլ նշել են, որ ողջունել են Արցախի հարցով հանձնաժողովի ձևավորումը՝ հակառակ այն թյուրըմռբնման,որ իբր Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը Արցախի հարցով հանձնաժողովի ստեղծմանը դեմ էր:
Խոսելով Արցախի և Հայաստանի ընդհանուր խնդիրների մասին՝ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը նախանշել է միասնաբար գործելու անելիքները:
Հանդիպմանը առաջարկվել է ունենալ հստակ օրակարգ, ստեղծել արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների, առկա խնդիրների հաղթահարման միասնական ծրագիր:Արմեն Ռուստամյանը կարծում է՝ պետք է հստակեցվեն Արցախի հարցի շուրջ պատկերացումները և դրանց լուծման ճանապարհը: Այս առումով նա կարևորել է համատեղ, համաձայնեցված փոխգործակցությունը:

1-го сентября депутаты фракций "Армянская Революционная Федерация", "Справедливость", "Демократическая партия Арцаха" НС Республики Арцах встретились с депутатами блока "Армения" НС Республики Армения.
Руководители фракций НС Республики Арцах поприветствовали депутатов от блока "Армения" и подчеркнули, что вызовы и проблемы, стоящие перед Республикой Арцах и Республикой Армения, идентичны, и одинаковый подход к их решению делает депутатов двух парламентов союзниками.
"Мы видим наше спасение в совместной работе Армении и Арцаха", - подчеркнул глава фракции "Демократическая партия Арцаха" Давид Мелкумян.
По словам депутатов от оппозиционных партий Арцаха, они имеют большие ожидания от армянских коллег, так как депутаты НС РА посредством предоставленной им платформы имеют возможность представлять Арцах миру.
Приветствуя гостей, руководитель фракции "Справедливость" Давид Галстян подчеркнул необходимость углубления сотрудничества оппозиционных сил парламентов двух армянских республик.
Армен Рустамян поблагодарил за встречу и подчеркнул, что одним из ключевых вопросов повестки является проблема Арцаха.
"Несмотря на то что идея создания комиссии по Арцаху в парламенте Армении не прижилась, вопрос Арцаха всегда находится на повестке дня", - отметил Армен Рустамян.
По словам Армена Рустамяна, депутаты блока имеют четкие представления по вопросам Арцаха. Он подчеркнул, что данные представления и их решения должны быть уточнены, отметив в этом плане важность совместного и согласованного взаимодействия.
Руководители трех фракций заверили, что одобрили инициативу по формированию комиссии по вопросу Арцаха, несмотря на то что глава парламента Арцаха якобы был против ее создания.
Говоря об общих проблемах Арцаха и Армении, руководитель фракции "Армянская Революционная Федерация" Артур Мосиян наметил задачи совместной работы.
На встрече также было предложено сформировать четкую повестку дня, создать единую программу преодоления вызовов и решения проблем, стоящих перед Арцахом.