Սեպտեմբերի 2-ին լրանում է Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակը: Այն դիմավորում ենք մեր երկրի համար դժվարագույն պայմաններում: Տրամադրությունը տոնական չէ, բայց որոշ եզրահանգումներ անելու համար պատեհ առիթ է:
1991 թվականի սեպտեմբերին անկախության հռչակումը միանգամայն ճիշտ պատմական որոշում էր, որով արցախահայությունը կանխորոշեց իր ապագան:Հետագա 30 տարիները բարդ ու խոչընդոտներով լեցուն էին: 90-ականներին մեզ պարտադրված պատերազմում հաղթեցինք, լծվեցինք պետականաշինության գործընթացին, ու թեև աշխարհը չճանաչեց Արցախի անկախությունը, ստեղծեցինք ժողովրդավարական երկիր՝ բոլոր պետական ատրիբուտներով:
Արդյո՞ք ճիշտ օգտագործեցինք պետություն կառուցելու բացառիկ հնարավորությունը, արդյո՞ք ազնիվ եղանք մեր ու սերունդների առջև. հարցեր են, որ անընդհատ ծառանում են մեր առջև:
Սխալները շատ էին: Փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելուն պատրաստ չէինք: Հակառակորդին թերագնահատելն ու դիվանագիտական ոչ լիարժեք ջանքերն իրենց դերը խաղացին:
3 տասնամյակ անց պետք է արձանագրենք՝ անկախության հռչակագիրը ռազմաքաղաքական առումով թերի էր: Մեր կյանքով ու կենսակերպով պետք է ամրագրենք ու սրբագրենք անկախության հռչակագիրը և հրաժարվենք այն ավարտված համարելու մոլորությունից: Արցախի Հանրապետությունը, նրա ժողովուրդն ու համայն հայությունն ամեն օր պետք է բացեն անկախության հռչակագրի կենսահաստատման նոր էջ: 30-ամյա անկախ պետականության դասերի եզրահանգումը մեկն է՝ նոր իրողությունների պրիզմայի տակ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք միասնականության, ունեցած մարդկային ու նյութական ռեսուրսների մեկտեղում:
Անկախության ճանապարհը հարթ չէ: Այն տասնամյակներ է տևում: Սակայն, եթե կա հավատ ու կամք՝ անհնարինը դառնում է հնարավոր:
Այսօր դիմելով արցախահայությանը՝ կոչ ենք անում չհուսալքվել, զինվել համբերությամբ, մենք պարտադրված ենք տեր կանգնել Աստծո կամոք ու ճակատագրով մեզ բաժին հասած հայրենիքին: Բուժել վերքերն ու առաջ գնալ, քանզի սերունդների առջև պատասխանատու ենք, պատասխանատու ենք հանուն հայրենիքի կյանքը զոհած մեր հազարավոր զավակների առջև:
Մենք մեր խոնարհումն ենք բերում 30-ամյա անկախության կերտման ճանապարհին ընկած բոլոր քաջորդիների հիշատակին, ովքեր Արցախի անկախությունը հաստատակամորեն փորագրեցին պատմության չջնջվող արձանագրության մեջ: Խոստանում ենք արժանի լինել նրանց հիշատակին ու կիսատ թողած գործը ավարտին հասցնել:Գիտակցում ենք մեզ սպասող դժվարությունները, բայց հաստատակամ ենք: Աստված մեզ հետ:

2-го сентября исполняется 30 лет со дня провозглашения Республики Арцах. Сегодня мы встречаем этот день в тяжелейших для нашей страны условиях. Настроение не праздничное, однако это хороший повод для определенных выводов.
В сентябре 1991 года провозглашение независимости было абсолютно правильным историческим решением, которым армяне Арцаха предопределили свое будущее. Последующие 30 лет были сложными и полными препятствий. В 90-х годах мы победили в навязанной нам войне, приступив к процессу государственного строительства, и несмотря на то что мир не признал независимость Арцаха, мы создали демократическую страну со всеми государственными атрибутами.
Правильно ли мы использовали исключительную возможность построить независимое государство? Были ли честны перед собой и подрастающим поколением? Эти вопросы постоянно встают перед нами.
Было допущено много ошибок. Мы не были готовы к противостоянию вызовам стремительно меняющегося мира. Мы недооценили противника, а недостаточные дипломатические усилия сыграли решающую роль.
Спустя три десятилетия мы вынуждены констатировать, что Декларация о независимости была несовершенной в военно-политическом плане. Мы должны образом своей жизни закрепить и усовершенствовать Декларацию о независимости и, наконец, перестать заблуждаться и считать ее завершенной. Республика Арцах, ее народ и все армянство каждый день должны открывать новую страницу в подтверждении Декларации о независимости Республики Арцах. Вывод 30-летних уроков независимой государственности таков: единство Арцаха, Армении и Диаспоры и имеющихся человеческих и материальных ресурсов под призмой новых реалий.
Путь к независимости тернист и длится десятилетиями. Но, когда вера и воля непоколебимы, невозможное становится возможным.
Сегодня, обращаясь к арцахцам, призываем не отчаиваться и вооружиться терпением. Мы обязаны защищать нашу Родину, доставшуюся нам по воле Бога и судьбы. Мы обязаны залечить раны и вновь идти вперед, поскольку ответственны перед поколениями, ответственны перед тысячами наших сынов, погибших во имя Родины.
Мы преклоняемся перед памятью всех храбрецов, павших на пути к созданию 30-летней независимости, которые выгравировали независимость Арцаха на страницах истории. Мы обещаем быть достойными их памяти и довести до конца начатое ими дело. Мы осознаем трудности, которые ждут нас, но мы непоколебимы в своем стремлении.