Սեպտեմբերի 2-ին լրանում է Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակը: Այն դիմավորում ենք մեր երկրի համար դժվարագույն պայմաններում: Տրամադրությունը տոնական չէ, բայց որոշ եզրահանգումներ անելու համար պատեհ առիթ է:
1991 թվականի սեպտեմբերին անկախության հռչակումը միանգամայն ճիշտ պատմական որոշում էր, որով արցախահայությունը կանխորոշեց իր ապագան:Հետագա 30 տարիները բարդ ու խոչընդոտներով լեցուն էին: 90-ականներին մեզ պարտադրված պատերազմում հաղթեցինք, լծվեցինք պետականաշինության գործընթացին, ու թեև աշխարհը չճանաչեց Արցախի անկախությունը, ստեղծեցինք ժողովրդավարական երկիր՝ բոլոր պետական ատրիբուտներով:
Արդյո՞ք ճիշտ օգտագործեցինք պետություն կառուցելու բացառիկ հնարավորությունը, արդյո՞ք ազնիվ եղանք մեր ու սերունդների առջև. հարցեր են, որ անընդհատ ծառանում են մեր առջև:
Սխալները շատ էին: Փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելուն պատրաստ չէինք: Հակառակորդին թերագնահատելն ու դիվանագիտական ոչ լիարժեք ջանքերն իրենց դերը խաղացին:
3 տասնամյակ անց պետք է արձանագրենք՝ անկախության հռչակագիրը ռազմաքաղաքական առումով թերի էր: Մեր կյանքով ու կենսակերպով պետք է ամրագրենք ու սրբագրենք անկախության հռչակագիրը և հրաժարվենք այն ավարտված համարելու մոլորությունից: Արցախի Հանրապետությունը, նրա ժողովուրդն ու համայն հայությունն ամեն օր պետք է բացեն անկախության հռչակագրի կենսահաստատման նոր էջ: 30-ամյա անկախ պետականության դասերի եզրահանգումը մեկն է՝ նոր իրողությունների պրիզմայի տակ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք միասնականության, ունեցած մարդկային ու նյութական ռեսուրսների մեկտեղում:
Անկախության ճանապարհը հարթ չէ: Այն տասնամյակներ է տևում: Սակայն, եթե կա հավատ ու կամք՝ անհնարինը դառնում է հնարավոր:
Այսօր դիմելով արցախահայությանը՝ կոչ ենք անում չհուսալքվել, զինվել համբերությամբ, մենք պարտադրված ենք տեր կանգնել Աստծո կամոք ու ճակատագրով մեզ բաժին հասած հայրենիքին: Բուժել վերքերն ու առաջ գնալ, քանզի սերունդների առջև պատասխանատու ենք, պատասխանատու ենք հանուն հայրենիքի կյանքը զոհած մեր հազարավոր զավակների առջև:
Մենք մեր խոնարհումն ենք բերում 30-ամյա անկախության կերտման ճանապարհին ընկած բոլոր քաջորդիների հիշատակին, ովքեր Արցախի անկախությունը հաստատակամորեն փորագրեցին պատմության չջնջվող արձանագրության մեջ: Խոստանում ենք արժանի լինել նրանց հիշատակին ու կիսատ թողած գործը ավարտին հասցնել:Գիտակցում ենք մեզ սպասող դժվարությունները, բայց հաստատակամ ենք: Աստված մեզ հետ:

September 2 is the 30th anniversary of Declaration of Independence of Artsakh. We celebrate it in the most difficult conditions for our country. We are not in a festive mood, but it's a good opportunity to make some conclusions.
The declaration of independence in September 1991 was an absolutely right historical decision by which the Armenians of Artsakh predetermined their future. The next 30 years were difficult and full of obstacles. We won the war imposed on us in the 1990s, we got involved in the state-building process, and although the world did not recognize the independence of Artsakh, we created a democratic country with all the state attributes.
Did we use the unique opportunity to build a state correctly? Have we been honest with ourselves and our generations? These are questions that we constantly face. There were many mistakes. We were not ready to confront the challenges of a changing world. Underestimating the enemy and incomplete diplomatic efforts played their role.
Three decades later we must record that Declaration of Independence was militarily and politically incomplete. We must affirm and revise the Declaration of Independence with our lives and refuse the idea of considering it to be over. The Republic of Artsakh, its people and all Armenians must open a new page of the Declaration of Independence every day. The only conclusion of the 30-year independent statehood lessons is Artsakh-Armenia-Diaspora unity through the prism of new realities both with human and material resources.
The road to independence is not smooth. It takes decades. But if there is faith and will, the impossible becomes possible.
Addressing the Armenians of Artsakh today, we call not to despair, to be armed with patience, we are obliged to stand up for our share of the homeland by the will and destiny of God.
We pay tribute to all the heroes who stood on the path to 30 years of independence and firmly engraved the independence of Artsakh in indelible pages of history. We promise to be worthy of their memory and complete their unfinished work. We are aware of the difficulties awaiting us and we are determined. God is with us.