Օգոստոսի 29-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը և փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի ուղեկցությամբ հյուրընկալվել են ԱՀ խորհրդարանում:
Ողջունելով հյուրերին ՝Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորել է նորանշանակ նախարարին և բարձր գնահատել նրա մարդկային և մասնագիտական որակները՝ առանձնապես ընդգծելով Նարեկ Մկրտչյանի գործունեությունը անհետ կորած ընտանիքների հետ հանդիպումների ժամանակ:
Հանդիպմանը քննարկվել է պատերազմից հետո ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական նախարարության միջոցով իրականացված շուրջ 15 ծրագիր:Նախարարի տեղեկացմամբ նախատեսվում է վերաձևել այդ ծրագրերը՝ դրանք ավելի թիրախային ու նպատակային դարձնելու ակնկալիքով:
«Մեր նպատակն է՝ աստիճանաբար այլընտրանքներ զարգացնելով ու ներկայացնելով սոցիալական ուղիղ աջակցությունից անցում կատարել դեպի զարգացման ծրագրեր», -շեշտել է Նարեկ Մկրտչյանը:
Նախարարը նշել է ,որ Արցախ այցելելու գլխավոր նպատակն է ներկայացնել սոցիալական բիզնեսի ներդրման նոր ծրագիր, որը կներառվի պետական աջակցության ծրագրերում: Հայաստան համահայկական, հայկական բարեգործական հիմնադրամների, մասնավոր անհատների և սփռյուքի հայ գործարարների հետ պայմանավորվածություններ ունեն նմանատիպ ծրագրերի կյանքի կոչման համար: Այս առումով նախարարը կարևորել է արցախցու՝ Արցախում բիզնես ծրագիր իրագործելու խնդիրը, Արցախի ժողովրդագրական և սոցիալական անվտանգությունը:
Հանդիպմանը անդրադարձել են նաև ՀՀ-ում ժամանակավոր ապաստանած տեղահանված արցախցիների կացարանների և Արցախում բնակարանաշինությանն առնչվող հարցեր: Քննարկման փուլում է աջակցության որոշ ծրագրերի հնարավոր շարունակականության հարցը:
Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը և Աժ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:

29-го августа министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян и заместитель министра Рубен Саркисян в сопровождении государственного министра Республики Арцах Артака Бегларяна посетили парламент Республики Арцах.
Приветствуя гостей, председатель НС Артур Товмасян поздравил новоназначенного министра и высоко оценил его человеческие и профессиональные качества, придав особую важность встречам Нарека Мкртчяна с семьями пропавших без вести лиц.
В ходе встречи было обсуждено около 15 программ, реализованных Министерством труда и социальных вопросов РА в послевоенный период. По словам министра, планируется пересмотреть эти программы и сделать их более целевыми.
"Наша цель - перейти от непосредственной социальной поддержки к программам развития, постепенно развивая и представляя альтернативы", – подчеркнул Нарек Мкртчян.
Министр отметил, что главная цель визита в Арцах – представить новую программу внедрения социального бизнеса, которая будет включена в программы государственного содействия. По словам министра, Армения имеет договоренности о содействии в реализации подобных программ с Всеармянским фондом "Армения", армянскими благотворительными фондами, частными лицами и армянскими предпринимателями из Диаспоры. В этом плане министр отметил важность реализации бизнес-программ арцахцев в Арцахе, а также демографической и социальной безопасности.
В ходе встречи были затронуты также вопросы обеспечения жильем арцахцев, временно обосновавшихся на территории Армении, а также жилищного строительства в Арцахе. На стадии обсуждения находится также вопрос о возможной продолжительности некоторых программ содействия.
На встрече присутствовали заместитель председателя НС Гагик Багунц и председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян.