Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հյուրընկալել է ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի ակադեմիկոս Սերգեյ Մինասյանին
13 օգոստոսի 2021
Օգոստոսի 13-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի նախագահ, միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի ակադեմիկոս, դոկտոր- պրոֆեսոր Սերգեյ Աշոտի Մինասյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինքը, բացի քաղաքական գործիչ լինելուց, գիտական աշխարհի մարդ է. «Դադարել եմ գիտությամբ զբաղվել դեռևս 90-ականներին, երբ մտել եմ քաղաքական դաշտ: Ներկա իրողությունները, Արցախի և նրա ժողովրդի ապագան, ՀՀ սահմանամերձ շրջանններում տիրող մտահոգիչ իրավիճակը մեզ համար դարձել են գերխնդիրներ: Այնուամենայնիվ, հավատացած ենք, որ մեր ժողովուրդը ոտքի կկանգնի և հաջողությունները կուղեկցեն մեզ »:
Խոսելով Արցախի գիտակրթական կյանքի մասին՝ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ կորոնավիրուսային համավարակը և 2020թ. աշնանային պատերազմը իրենց ավերիչ ազդեցությունն ունեցան նաև գիտակրթական համակարգի զարգացման վրա: Այս առումով ԱԺ նախագահը կարևորել է Արցախում գիտակրթական կյանքի վերականգնմանն ուղղված աշխատանքները, քննարկել նրա զարգացմանը նպաստող հարցեր:
Սերգեյ Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և անդրադարձել ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի գործունեությանը, միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի ու տարբեր գիտական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը:
Հանդիպման վերջում միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի նախագահության կողմից Սերգեյ Մինասյանը ԱԺ նախագահին է հանձնել պատվավոր դիպլոմ՝ կառավարման ոլորտի իրավական ապահովման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:

13-го августа председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян принял президента инженерной академии РА, вице-президента Международной инженерной академии, заслуженного архитектора Российской Федерации, академика инженерной академии РА, доктора-профессора Минасяна Сергея Ашотовича.
Приветствуя гостя, глава парламента Артур Товмасян отметил, что он, являясь политическим деятелем, является также человеком научного мира:
"Я перестал заниматься наукой еще в 90-е годы, когда вступил на политическую арену. Нынешние реалии, будущее Арцаха и его народа, тревожная ситуация в приграничных районах Армении – все это стало для нас главной задачей. Тем не менее, мы уверены, что наш народ встанет на ноги и успех будет сопутствовать нам".
Говоря о научно-образовательной жизни Арцаха, Артур Товмасян отметил, что эпидемия коронавируса и война, развязанная осенью 2020 года, оказали разрушительное воздействие на развитие научно-образовательной системы. В этом контексте председатель НС отметил важность работ по восстановлению научно-образовательной жизни в Арцахе, обсудил вопросы, способствующие ее развитию.
Сергей Минасян поблагодарил за теплый прием и коснулся деятельности инженерной академии РА, сотрудничества с Международным научно-техническим центром и различными научными организациями.
В завершение встречи Сергей Минасян вручил председателю НС почетный диплом за значительный вклад в правовое обеспечение сферы управления.