Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հյուրընկալել է ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի ակադեմիկոս Սերգեյ Մինասյանին
13 օգոստոսի 2021
Օգոստոսի 13-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի նախագահ, միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի ակադեմիկոս, դոկտոր- պրոֆեսոր Սերգեյ Աշոտի Մինասյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինքը, բացի քաղաքական գործիչ լինելուց, գիտական աշխարհի մարդ է. «Դադարել եմ գիտությամբ զբաղվել դեռևս 90-ականներին, երբ մտել եմ քաղաքական դաշտ: Ներկա իրողությունները, Արցախի և նրա ժողովրդի ապագան, ՀՀ սահմանամերձ շրջանններում տիրող մտահոգիչ իրավիճակը մեզ համար դարձել են գերխնդիրներ: Այնուամենայնիվ, հավատացած ենք, որ մեր ժողովուրդը ոտքի կկանգնի և հաջողությունները կուղեկցեն մեզ »:
Խոսելով Արցախի գիտակրթական կյանքի մասին՝ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ կորոնավիրուսային համավարակը և 2020թ. աշնանային պատերազմը իրենց ավերիչ ազդեցությունն ունեցան նաև գիտակրթական համակարգի զարգացման վրա: Այս առումով ԱԺ նախագահը կարևորել է Արցախում գիտակրթական կյանքի վերականգնմանն ուղղված աշխատանքները, քննարկել նրա զարգացմանը նպաստող հարցեր:
Սերգեյ Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և անդրադարձել ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի գործունեությանը, միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի ու տարբեր գիտական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը:
Հանդիպման վերջում միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի նախագահության կողմից Սերգեյ Մինասյանը ԱԺ նախագահին է հանձնել պատվավոր դիպլոմ՝ կառավարման ոլորտի իրավական ապահովման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:

Heads of Parliaments of the Two Fraternal States Had a Meeting
Today, on August 9, the Republic of Artsakh National Assembly President Artur Tovmasyan met with the newly elected President of the Republic of Armenia National Assembly Alen Simonyan.
The Head of the Artsakh Parliament first congratulated the newly elected Head of the National Assembly of the Republic of Armenia, then expressed confidence that, despite the challenges imposed by the current difficult period, the two Armenian parliaments must preserve their old and good traditions and continue working in accordance with new realities.
"According to the verbal agreement with former NA President, Ararat Mirzoyan, the next joint sitting of the National Assembly was to be held in the capital Stepanakert last year, but the war unexpectedly postponed all agreements and programs," Artur Tovmasyan said in his speech and expressed hope, that the issues related to the joint sitting will be discussed in the near future and the agreements will be implemented.
The Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh also referred to the joint agreement of the National Assemblies signed between the two Armenian states in 1998, which, according to him, should be reviewed and necessary corrections made should be done. In his turn, RA NA President Alen Simonyan considered the first meeting of his tenure with the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh especially significant and emphasize. "Unity is the most important and fundamental value of our people, which must always be preserved."
"We are one hundred and forty deputies together and, for sure, we will register success, "Artur Tovmasyan highlighted and wished success to the newly elected president, vice-president, committee chairmen, faction leaders and deputies.