Այսօր՝ օգոստոսի 9-ին, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ։
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը նախ՝ շնորհավորել է ՀՀ ԱԺ նորընտիր նախագահին, ապա՝ համոզմունք հայտնել, որ, չնայած ներկա բարդ ժամանակաշրջանի պարտադրած մարտահրավերներին, հայկական երկու խորհրդարանները պետք է պահպանեն իրենց հին ու բարի ավանդույթները և աշխատանքները շարունակեն նոր իրողություններին համապատասխան։
«Համաձայն ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ բանավոր պայմանավորվածության՝ դեռևս անցած տարի ԱԺ հաջորդ համատեղ նիստը պետք է կայանար մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, սակայն պատերազմն անսպասելիորեն հետաձգեց բոլոր պայմանավորվածություններն ու ծրագրերը»,-իր խոսքում նշել է Արթուր Թովմասյանը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում կքննարկվեն համատեղ նիստի անցկացման հետ կապված հարցերը և կյանքի կկոչվեն պայմանավորվածությունները։
ԱՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաև 1998 թվականի հայկական երկու պետությունների միջև կնքված Ազգային ժողովների համատեղ համաձայնագրին, որը, ըստ նրա, պետք է վերանայել և կատարել անհրաժեշտ շտկումներ:
Իր հերթին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն հատկանշական է համարել հատկապես ԱՀ ԱԺ նախագահի հետ իր պաշտոնավարման առաջին հանդիպումը և ընդգծել. «Միասնականությունը մեր ժողովրդի կարևորագույն և հիմնական արժեքն է, որը պետք է մշտապես պահպանել»:
«Մենք միասին հարյուր քառասուն պատգամավոր ենք և, վստահաբար, կարձանագրենք հաջողություններ»,- շեշտել է Արթուր Թովմասյանը և նորընտիր նախագահին, փոխնախագահներին, հանձնաժողովի նախագահներին, խմբակցության ղեկավարներին, պատգամավորներին մաղթել հաջողություններ:

Сегодня, 9-го августа, председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян встретился с новоизбранным председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном.
Глава парламента Республики Арцах поздравил новоизбранного председателя НС Республики Армения, отметив, что, несмотря на вызовы, обусловленные нынешним сложным периодом, парламенты двух армянских республик должны сохранить свои старые добрые традиции и продолжить работу в соответствии с новыми реалиями.
"В прошлом году с бывшим председателем НС РА Араратом Мирзояном у нас была достигнута устная договоренность о том, что следующее совместное заседание двух парламентов должно состояться в Степанакерте, однако война неожиданно отсрочила все договоренности и намеченные планы", - отметил в своей речи Артур Товмасян и выразил надежду, что в ближайшее время будут обсуждены вопросы, связанные с проведением совместного заседания.
Председатель НС Республики Арцах также коснулся совместного соглашения, подписанного между парламентами двух армянских республик в 1998 году, которое, по его словам, необходимо пересмотреть и внести необходимые коррективы.
Председатель НС Республики Армения Ален Симонян счел знаменательной первую за время своего пребывания в должности встречу с председателем НС Республики Арцах, подчеркнув: "Единство – важнейшая и основная ценность нашего народа, которую необходимо сохранить".
"Вместе нас сто сорок депутатов. Я уверен, мы добьемся успехов", – подчеркнул Артур Товмасян, пожелав дальнейших успехов новоизбранному председателю, заместителям председателя, председателям комиссий, руководителям фракции и депутатам Национального собрания.