Ազգային ժողովը 2021թ. օգոստոսի 6-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան, որը վարում էր Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Անցնելով օրենսդրական գործունեությանը՝ Աժ նախագահը նշել է, որ նախաձեռնողի առաջարկով արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվել են «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին»,««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին»,«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին»,««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը, խորհրդարանի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 40-րդ հոդվածի 5-րդ, 6-րդ, 42-րդ հոդվածի 1-ին և 60-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին» օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովը քննարկելու է հատուկ ընթացակարգով: Առաջարկվել է օրինագծի 2-րդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում: Նախագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկների և գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացության ներկայացման համար սահմանվել է առնվազն 3-ական ժամ: Առաջարկվել է հարցի քննարկումը շարունակել ժամը 13:00-ին:
Խորհրդարանն ընդունել է որոշումը և անցել օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
«Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ, գնդապետ Ա. Հարությունյանը: Գլխադասային՝ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո, խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունել է օրենքի նախագիծը:
««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից ստացել էր դրական եզրակացություն:
Քվեարկության արդյունքում՝ 27 կողմ ձայնով օրենքն ընդունվել է:
Օրակարգի հաջորդ հարցը ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունումն էր:Նախագիծը լիազորված էր ներկայացնելու ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարի տեղակալ Վ. Առաքելյանը: Արժանանալով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը՝ 27 կողմ ձայնով խորհրդարանն օրենքն ընդունել է:
ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Ա. Թովմասյանի ներկայացրած «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ֆինանսնաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հանձնաժողովի կողմից ստացել էր դրական եզրակացություն: Խորհրդարանը օրինագիծը միաձայն ընդունել է որպես օրենք:
««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրել է ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:Հանձնաժողովի նիստում հնչեցված առաջարկն ընդունվել և ներառվել է օրինագծում:
Օրենքի նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում արժանացել էր դրական եզրակացության: 27 կողմ քվեով այն ընդունվել է որպես օրենք:
Այնուհետև նստաշրջանի աշխատանքները շարունակվել են ժամը 13:00-ին և 2-րդ ընթերցմամբ ներկայացվել «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին» օրենքի նախագիծը: ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ, գնդապետ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ գլխադասային հանձնաժողովի նիստում <<Արդարություն>> խմբակցության կողմից եղել է առաջարկ՝ օրինագծի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված հուլիսի 8-ը փոխարինել օգոստոսի 6-ով: Առաջարկն ընդունվել է: Արժանանալով պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը՝ խորհրդարանը 27 կողմ ձայնով օրենքն ընդունել է:

Национальное собрание Республики Арцах созвало внеочередную сессию
Национальное собрание по инициативе президента Республики Арцах 6-го августа созвало внеочередную сессию. Заседание вел председатель парламента Артур Товмасян.
Председатель НС отметил, что по предложению инициатора в повестку внеочередной сессии включены проекты законов "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений", «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственной пошлине"», «О внесении изменения и дополнения в закон "О налоге на добавленную стоимость"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О налоге на добавленную стоимость"», «О внесении изменения в закон  "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
По словам председателя парламента, согласно части 5 статьи 40, части 6 статьи 42 и части 2 статьи 60 закона "Регламент Национального собрания", законопроект "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений" будет обсужден по специальной процедуре. Обсуждение проекта во втором чтении было предложено организовать в течение 24 часов после принятия законопроекта в первом чтении. Для представления письменных предложений по проекту и заключения головной комиссии было установлено по три часа. Было принято решение продолжить обсуждение вопроса в 13:00.
Далее парламент приступил к рассмотрению законодательных инициатив.
Проект закона "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений" на рассмотрение парламента представил начальник полиции МВД Республики Арцах полковник А. Арутюнян.
После получения положительного заключения головной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка парламент единогласно принял закон в первом чтении.
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственной пошлине"» также был удостоен положительного заключения постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В результате голосования 27 голосами "за" закон был принят.
Заместитель министра труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах В. Аракелян был уполномочен представить на рассмотрение парламента законопроект «О внесении изменения и дополнения в закон "О налоге на добавленную стоимость"».
Закон был принят 27 голосами "за".
Проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "О налоге на добавленную стоимость"», представленный министром экономики и сельского хозяйства Республики Арцах А. Товмасяном, получил положительное заключение постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Затем министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян представил законопроект «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
По словам министра, законопроект был удостоен положительного заключения профильной комиссии.
После перерыва работа сессии была возобновлена в 13:00.  Во втором чтении был представлен проект закона "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений". Начальник полиции МВД Республики Арцах полковник А. Арутюнян отметил, что на заседании головной комиссии фракция "Справедливость" предложила заменить 8-е июля, отмеченное в пункте 2 статьи 2 законопроекта, на 6-е августа. Предложение было одобрено.
После получения положительного заключения постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка парламент 27 голосами "за" принял закон.