Օգոստոսի 5-ին Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ կայացել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Օրակարգում 3 օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարի տեղակալ Վ. Առաքելյանի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում նախատեսվելիք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցների հաշվին տեղահանված անձանց համար մեծ քանակի բնակելի տների, բնակարանների, ինչպես նաև սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցված աշխատանքները՝ ԱԱՀ ազատման գործընթացն առավել դյուրինացված ձևով կազմակերպելու նպատակով ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է դրանք անմիջականորեն ազատել ԱԱՀ-ից՝ առանց բարեգործական հանձնաժողովի որակման:
Նախագծի ընդունմամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարումը, աշխատանքների կատարումը և (կամ) ծառայությունների մատուցումը կազատվի ԱԱՀ-ից՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության սահմանված կարգով:
««Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է կառավարության որոշմամբ սահմանել ավելացված արժեքի հարկի հաշվին հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցման և (կամ) վերադարձման ենթակա գումարի մեծության որոշման կարգ, որը կապահովի զրոյական դրույքաչափի կիրարկումը:
Օրենքի նախագծի ընդունման արդյունքում էականորեն կնվազեցվի ԱՀ տարածքից արտահանում իրականացնող կազմակերպությունների հարկային բեռը և, հետևաբար, դրական կանդրադառնա երկրից արտահանման ծավալների վրա:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Ս.Գալստյանը ներկայացրել է ««Պետական տուրքի մասին»օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի մշակումը պայմանավորված է հանրային լայն շրջանակների միջին եկամուտների և բնակելի տների կամ բնակարանների պետական գրանցման համար նախատեսված պետական տուրքի վճարների ընդունելի հարաբերակցություն ապահովելու, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությանը մի շարք ծառայությունների գծով պետական տուրք վճարելուց ազատելու անհրաժեշտությամբ:
Միաժամանակ մինչև 2001 թվականի հունվարի 1-ը ձեռքբերված անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության (օգտագործման) իրավունքի պետական գրանցում կատարելու համար պետական տուրքի վճարումից սեփականատերերին ազատելը բխում է նշված անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման և դրանք իրավական և հարկային դաշտ բերելու գործընթացը խթանելու անհրաժեշտությունից:
Նախագծով առաջարկվում է «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված որոշակի ծառայությունների գծով պետական տուրքի չափերի նվազեցում և պետական տուրքի վճարումից ազատում:
Նախագծերի հեղինակները պատասխանել են պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Ներկայացված 3 օրինագծերն էլ արժանացել են հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը և ընդգրկվել առաջիկա արտահերթ նիստի օրակարգում:

Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management of the Artsakh Republic NA Convened a Sitting
August 5, the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management chaired by Artur Harutyunyan took place.
Discussion of 3 draft laws were the issues on the Agenda.
According to the Deputy Minister of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh, V. Arakelyan, According V. Arakelyan to the Deputy Minister of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh, construction of a large number of houses, apartments, as well as social infrastructure for the IDPs at the expense of the Hayastan All-Armenian Fund is planned in the near future. In order to facilitate the VAT exemption process, the draft law "On Amendments and Addenda to the Law "On Value Added Tax"" proposes to exempt them directly from VAT without the qualification of a charitable commission.
With the adoption of the draft, the supply of goods, works and / or services at the expense of the Hayastan All-Armenian Fund will be exempt from VAT in accordance with the procedure established by the Government of the Artsakh Republic.
Another amendment to the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Value Added Tax"" proposed by the decision of the government is to establish a procedure for determining the amount to be offset and (or) refunded against other tax liabilities of the taxpayer at the expense of value added tax, which will ensure the implementation of the zero rate.
With the adoption of the bill the tax burden on companies exporting from the territory of Artsakh will be significantly reduced, thus consequently, have a positive impact on exports from the country.
Chairman of the Cadaster and State Property Management Committee of the Republic of Artsakh S. Galstyan presented the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law "On State Duty"", the development of which is conditioned by ensuring an acceptable ratio of the average income of the general public and the state fee for state registration of residential houses or apartments as well as the need to exempt the Artsakh Republic from paying state duties on a number of services.
At the same time, exempting owners from paying a state fee for state registration of ownership (use) of real estate acquired before January 1, 2001 stems from the need to promote the process of state registration of rights to the mentioned real estate, bringing them into the legal-tax field.
The draft proposes to reduce the amount of state duty on certain services envisaged by the Law "On State Duty" and exemption from payment of state duty.
The authors of the drafts answered the questions raised by the deputies.
All 3 submitted bills were approved by the committee and included in the agenda of the forthcoming special sitting.