Օգոստոսի 5-ին Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ կայացել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Օրակարգում 3 օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարի տեղակալ Վ. Առաքելյանի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում նախատեսվելիք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցների հաշվին տեղահանված անձանց համար մեծ քանակի բնակելի տների, բնակարանների, ինչպես նաև սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցված աշխատանքները՝ ԱԱՀ ազատման գործընթացն առավել դյուրինացված ձևով կազմակերպելու նպատակով ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է դրանք անմիջականորեն ազատել ԱԱՀ-ից՝ առանց բարեգործական հանձնաժողովի որակման:
Նախագծի ընդունմամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարումը, աշխատանքների կատարումը և (կամ) ծառայությունների մատուցումը կազատվի ԱԱՀ-ից՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության սահմանված կարգով:
««Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է կառավարության որոշմամբ սահմանել ավելացված արժեքի հարկի հաշվին հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցման և (կամ) վերադարձման ենթակա գումարի մեծության որոշման կարգ, որը կապահովի զրոյական դրույքաչափի կիրարկումը:
Օրենքի նախագծի ընդունման արդյունքում էականորեն կնվազեցվի ԱՀ տարածքից արտահանում իրականացնող կազմակերպությունների հարկային բեռը և, հետևաբար, դրական կանդրադառնա երկրից արտահանման ծավալների վրա:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Ս.Գալստյանը ներկայացրել է ««Պետական տուրքի մասին»օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի մշակումը պայմանավորված է հանրային լայն շրջանակների միջին եկամուտների և բնակելի տների կամ բնակարանների պետական գրանցման համար նախատեսված պետական տուրքի վճարների ընդունելի հարաբերակցություն ապահովելու, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությանը մի շարք ծառայությունների գծով պետական տուրք վճարելուց ազատելու անհրաժեշտությամբ:
Միաժամանակ մինչև 2001 թվականի հունվարի 1-ը ձեռքբերված անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության (օգտագործման) իրավունքի պետական գրանցում կատարելու համար պետական տուրքի վճարումից սեփականատերերին ազատելը բխում է նշված անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման և դրանք իրավական և հարկային դաշտ բերելու գործընթացը խթանելու անհրաժեշտությունից:
Նախագծով առաջարկվում է «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված որոշակի ծառայությունների գծով պետական տուրքի չափերի նվազեցում և պետական տուրքի վճարումից ազատում:
Նախագծերի հեղինակները պատասխանել են պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Ներկայացված 3 օրինագծերն էլ արժանացել են հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը և ընդգրկվել առաջիկա արտահերթ նիստի օրակարգում:

5-го августа под председательством Артура Арутюняна состоялось заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На повестке дня находились три законопроекта.
По словам заместителя министра труда, социальных и миграционных вопросов В. Аракеляна, Всеармянский фонд "Айастан" на свои средства в ближайшее время планирует строительство большого количества жилых домов, квартир и социальных инфраструктур для перемещенных с оккупированных территорий лиц. С целью более упрощенной организации процесса освобождения от НДС, согласно законопроекту «О внесении изменения и дополнения в закон "О налоге на добавленную стоимость"», предлагается организовать непосредственное освобождение от НДС без квалификации благотворительной комиссии.
В результате принятия законопроекта компании, которые будут осуществлять поставку товаров, выполнение работ и (или) оказание услуг за счет средств Всеармянского фонда "Айастан", будут освобождены от уплаты налога на добавленную стоимость в порядке, установленном правительством Республики Арцах.
Другая поправка к законопроекту "О налоге на добавленную стоимость" предлагает постановлением правительства установить порядок определения величины суммы, подлежащей зачету (или) возмещению налогоплательщиком в счет других обязательств по НДС, что обеспечит нулевую ставку.
В результате принятия проекта закона существенно снизится налоговое бремя организаций, осуществляющих экспорт с территории Республики Арцах, и, следовательно, положительно скажется на объемах экспорта из страны в целом.
Председатель Комитета кадастра и управления государственным имуществом С. Галстян представил проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственной пошлине"», разработка которого обусловлена необходимостью обеспечения приемлемого соотношения между средними доходами широких общественных кругов и выплатами государственной пошлины за государственную регистрацию жилых домов или квартир, а также освобождения от уплаты государственной пошлины по ряду услуг․
Освобождение владельцев от уплаты государственной пошлины за государственную регистрацию права собственности (пользования) на недвижимое имущество, приобретенное до 1 января 2001 года, исходит из необходимости государственной регистрации прав на указанное недвижимое имущество и стимулирования процесса их приведения в правовое и налоговое поле.
Проектом предлагается уменьшение размеров государственной пошлины по части определенных услуг, предусмотренных законом "О государственной пошлине", и освобождение от уплаты государственной пошлины.
Авторы проектов ответили на вопросы депутатов.
Все представленные законопроекты удостоились положительного заключения постоянной комиссии и были внесены в повестку дня предстоящего внеочередного заседания.