Օգոստոսի 5-ին ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել:Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ս. Հայրապետյանը :
Նիստին ներկա էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին» օրենքի նախագիծը,որը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Ա. Մովսիսյանը:
Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է վարչական իրավախախտում կատարած անձանց, մինչև նախագիծն ԱԺ ուղարկելու օրը ներառյալ, ազատել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասով Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կողմից քննության ենթակա վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարչական իրավախախտում կատարելու համար վարչական ակտով նշանակված տուգանքի գումարը կամ դրա չվճարված մասը վճարելու պարտականությունից և տրանսպորտային միջոցներ վարելու՝ հատուկ իրավունքից զրկելու ձևով նշանակված տույժերից, ինչպես նաև կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
Օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հիշյալ վարչական ակտերի հասցեատերերի սոցիալական վիճակը բարելավելու անհրաժեշտությամբ:
Հանձնաժողովի նիստում որոշվել է՝ պատգամավորների կողմից հնչեցված առաջարկները գրավոր ներկայացնել օրինագծի երկրորդ ընթերցմանը:
3 կողմ ձայնով օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացվել է առաջիկա արտահերթ նիստի քննարկմանը:
Հաջորդիվ քննարկվել է««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Արդարադատության նախարար Ժ. Միրզոյանի ներկայացմամբ օրինագծով սահմանվում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցած անձանց մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տալ հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա, ինչպես նաև նախատեսվում է այդ հանձնաժողովին լրացուցիչ լիազորություններ վերապահելու հնարավորություն:
Օրենքի նախագիծը պարունակում է վարքագծի պարտադիր կանոններ, որոնք տարածվում են անորոշ թվով անձանց վրա:

August 5, the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement of the Republic of Artsakh National Assembly convened a sitting, conducted by the Chair of the Committee S. Hayrapetyan.
The Head of the National Assembly Artur Tovmasyan was present at the sitting.
The draft law "On Amnesty of Penalties for a Number of Administrative Violations" was discussed, which was submitted by the Chief of Police Headquarters of the Artsakh Republic Ministry of Internal Affairs, A. Movsisyan.
It is proposed by a legislative change to release persons who have committed an administrative offense, before the day of sending the draft to the National Assembly, according to Part 1 of Article 224 of the Code on Administrative Offenses. In the cases on administrative offenses under investigation by the Police of the Artsakh Republic the amount of the fine imposed by the administrative act or its unpaid part, obligation to pay and to drive vehicles, penalties imposed in the form of deprivation of a special right, as well as the obligation to pay the costs of enforcement actions.
The need to adopt the draft law is conditioned by the need to improve the social situation of the addressees of the mentioned administrative acts.
At the sitting of the Committee, it was decided to submit the proposals on the bill voiced by the deputies in writing for the second reading.
The draft law was submitted to for discussion in the first reading at the forthcoming special sitting with 3 votes in favor.
Next, the draft law "On Amendments to the Law "On Military Service and the Status of Servicemen"" was discussed. According to the presentation of the Minister of Justice Mirzoyan, it is defined by the bill to grant the status of a participant in hostilities to the persons who took part in the defense of the Artsakh Republic, based on the conclusion of the Republican Commission, as well as the possibility of reserving additional powers to that commission.