Օգոստոսի 5-ին ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել:Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ս. Հայրապետյանը :
Նիստին ներկա էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման մասին» օրենքի նախագիծը,որը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Ա. Մովսիսյանը:
Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է վարչական իրավախախտում կատարած անձանց, մինչև նախագիծն ԱԺ ուղարկելու օրը ներառյալ, ազատել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասով Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կողմից քննության ենթակա վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարչական իրավախախտում կատարելու համար վարչական ակտով նշանակված տուգանքի գումարը կամ դրա չվճարված մասը վճարելու պարտականությունից և տրանսպորտային միջոցներ վարելու՝ հատուկ իրավունքից զրկելու ձևով նշանակված տույժերից, ինչպես նաև կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
Օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հիշյալ վարչական ակտերի հասցեատերերի սոցիալական վիճակը բարելավելու անհրաժեշտությամբ:
Հանձնաժողովի նիստում որոշվել է՝ պատգամավորների կողմից հնչեցված առաջարկները գրավոր ներկայացնել օրինագծի երկրորդ ընթերցմանը:
3 կողմ ձայնով օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացվել է առաջիկա արտահերթ նիստի քննարկմանը:
Հաջորդիվ քննարկվել է««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Արդարադատության նախարար Ժ. Միրզոյանի ներկայացմամբ օրինագծով սահմանվում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցած անձանց մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տալ հանրապետական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա, ինչպես նաև նախատեսվում է այդ հանձնաժողովին լրացուցիչ լիազորություններ վերապահելու հնարավորություն:
Օրենքի նախագիծը պարունակում է վարքագծի պարտադիր կանոններ, որոնք տարածվում են անորոշ թվով անձանց վրա:

5-го августа под председательством Сейрана Айрапетяна состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
Начальник штаба полиции МВД Республики Арцах А. Мовсисян на рассмотрение комиссии представил законопроект "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений".
Законодательная поправка предлагает освободить лиц, совершивших административные правонарушения, согласно части 1 статьи 224 Кодекса об административных правонарушениях (до дня направления проекта в НС включительно), от уплаты суммы штрафа, назначенного административным актом за совершение административного правонарушения (подлежащего расследованию полицией Республики Арцах), или его неоплаченной части, а также штрафов, назначенных в виде лишения специального права на управление транспортными средствами и обязанности по уплате расходов на выполнение исполнительных действий.
По словам докладчика, принятие законопроекта обусловлено необходимостью улучшения социального положения лиц, совершивших административные правонарушения.
На заседании комиссии было решено, что озвученные депутатами предложения должны быть представлены в письменной форме в ходе второго чтения законопроекта.
Комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта. Законопроект "Об амнистии штрафов, примененных за ряд административных правонарушений" будет рассмотрен в первом чтении на предстоящем внеочередном заседании НС.
Далее были обсуждены положения законопроекта «О внесении изменения в законопроект "О воинской службе и статусе военнослужащего"». По словам министра юстиции Республики Арцах Ж. Мирзояна, законопроектом устанавливается порядок предоставления лицам, участвовавшим в обороне Республики Арцах, статуса участника боевых действий на основании заключения республиканской комиссии. Также законопроект предусматривает возможность предоставления данной комиссии дополнительных полномочий.
Проект закона содержит обязательные правила поведения, которые распространяются на неопределенное число лиц.
Автор проекта ответил на вопросы депутатов.
Согласно положительному заключению профильной комиссии, законопроект будет рассмотрен на предстоящем внеочередном заседании НС.