Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 4-ին կազմակերպվել է աշխատանքային հանդիպում՝ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով վնասված Ստեփանակերտի համար 10 հիմնական դպրոցի վերանորոգման ընթացքը քննարկելու նպատակով: Հրավիրված էին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, ԱՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը, դպրոցի տնօրեն Անահիտ Հակոբյանը:
Կրթօջախի սեյսմակայունության բարձրացման անհրաժեշտությունը ծագել էր դեռ մինչև պատերազմը: 2018 թվականին հանրապետական սեյսմիկ կայանի եզրակացության հիման վրա նախագիծ էր մշակվել, համաձայն որի պիտի իրականացվեին կրող պատերի ու միջհարկային ծածկերի ամրացման աշխատանքներ: Նախատեսվում էր նաև ընդհանուր վերանորոգում: Ծրագրի արժեքը 2018 թվականի գներով շուրջ 2 մլրդ 61 մլն դրամ էր:
Քննարկման արդյունքում առաջարկվել է վերանայել նախնական նախագիծը, ինչը թույլ կտա հրաժարվել ավելորդ ծախսերից ու առավել սեղմ ժամկետներում իրականացնել շենքի վերանորոգումը: Աշխատանքները նախատեսվում է իրականացնել փուլերով՝ ըստ առանձին մասնաշենքերի, ինչը հնարավորություն կտա չխաթարել ուսումնական գործընթացը:

Working Discussion Convened on the Initiative of the National Assembly Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports
04 August 2021
August 4, a working meeting was organized on the initiative of the Artsakh Republic National Assembly Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports to discuss the renovation of the secondary school No10 in Stepanakert destroyed after the 44-day war. State Minister Artak Beglaryan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Lusine Gharakhanyan, Minister of Urban Development Aram Sargsyan, Stepanakert Mayor Davit Sargsyan, Advisor to the President of the Republic of Artsakh Armen Sargsyan, school principal Anahit Hakobyan were invited.
The need in improving the seismic resistance of the school building existed yet before the war. A project was developed based on the conclusion of the Republic Seismic Station in 2018, according to which the fastening works on the bearing walls and the ones between the floors need to be done.
As a result, it was proposed to revise the initial draft in order to avoid unnecessary expenses and renovate the building in a shorter time. The works are planned to be carried out in stages: each building separately. That will allow not to disrupt the educational process.