Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 4-ին կազմակերպվել է աշխատանքային հանդիպում՝ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով վնասված Ստեփանակերտի համար 10 հիմնական դպրոցի վերանորոգման ընթացքը քննարկելու նպատակով: Հրավիրված էին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, ԱՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը, դպրոցի տնօրեն Անահիտ Հակոբյանը:
Կրթօջախի սեյսմակայունության բարձրացման անհրաժեշտությունը ծագել էր դեռ մինչև պատերազմը: 2018 թվականին հանրապետական սեյսմիկ կայանի եզրակացության հիման վրա նախագիծ էր մշակվել, համաձայն որի պիտի իրականացվեին կրող պատերի ու միջհարկային ծածկերի ամրացման աշխատանքներ: Նախատեսվում էր նաև ընդհանուր վերանորոգում: Ծրագրի արժեքը 2018 թվականի գներով շուրջ 2 մլրդ 61 մլն դրամ էր:
Քննարկման արդյունքում առաջարկվել է վերանայել նախնական նախագիծը, ինչը թույլ կտա հրաժարվել ավելորդ ծախսերից ու առավել սեղմ ժամկետներում իրականացնել շենքի վերանորոգումը: Աշխատանքները նախատեսվում է իրականացնել փուլերով՝ ըստ առանձին մասնաշենքերի, ինչը հնարավորություն կտա չխաթարել ուսումնական գործընթացը:

По инициативе постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта 4-го августа была организована рабочая встреча с целью обсуждения хода ремонта Степанакертской школы № 10, которая была повреждена в результате 44-дневной войны.
На встречу были приглашены государственный министр Артак Бегларян, министр образования, науки, культуры, молодежи и спорта Лусине Караханян, министр градостроительства Арам Саргсян, мэр Степанакерта Давид Саркисян, советник президента Республики Арцах Армен Саркисян, а также директор школы № 10 Анаит Акопян.
Необходимость повышения сейсмостойкости здания школы возникла еще до войны. В 2018 году на основании заключения Республиканской сейсмической станции был разработан проект, согласно которому должны были быть осуществлены работы по укреплению несущих стен и межэтажных перекрытий. Планируется также общий ремонт здания. Стоимость программы в 2018 году составила около 2 млрд 61 млн драмов.
По итогам обсуждения было предложено пересмотреть предварительный проект, что позволит отказаться от лишних расходов и в более сжатые сроки осуществить ремонт здания.
Работы планируется осуществлять поэтапно по отдельным корпусам, что позволит не нарушать учебный процесс.