Հարգելի պարո'ն Սիմոնյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առիթով։ Խնդրում եմ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի շնորհավորանքները փոխանցել նաև ընտրվելիք ԱԺ փոխնախագահներին, մշտական հանձնաժողովների նախագահներին,խմբակցությունների ղեկավարներին և բոլոր պատգամավորներին:
2020թ աշնանային 44-օրյա պատերազմում մենք կորցրինք ոչ միայն մեր հայրենիքի զգալի մասը, այլև երկու եղբայրական հանրապետությունների միջև ակտիվ շփումները,որոնց հիմնաքարը դեռևս դրված էր Հայաստանի և Արցախի 1-ին գումարումներից:Այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորում եմ փոխայցելությունները երկու խորհրդարանների նախագահների, խմբակցությունների,մշտական հանձնաժողովների մակարդակով:
Մեզ համար Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն այն եզակի հարթակներից է, որտեղ կարող ենք քննարկել ավելի կոնկրետ ու թեմատիկ խնդիրներ:
Հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջև օրենքների և քաղաքական քննարկումների առումով արդեն իսկ ունենք ձևավորված ավանդույթներ:
Նախորդ գումարումների խորհրդարանները կուտակել են քաղաքական բանավեճերի, մտքերի փոխանակման բավարար փորձ և երկու խորհրդարանների ղեկավարներից է կախված դրանց հետագա ընդլայնումն ու խորացումը:
Մենք այսօր գտնվում ենք առաջիկա համատեղ գործունեության մեկնակետում: Ինչպես դնենք հիմնաքարը, այնպես էլ կընթանան հետագա աշխատանքները:
Հայկական երկու պետությունների համար այս բարդ ու ճակատագրական ժամանակաշրջանում կարևոր է Արցախյան հիմնահարցն ու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:Կարծում եմ՝ սրանք այն երկու գերխնդիրներն են, որոնց նկատմամբ և΄ իշխանությունը, և΄ ընդդիմությունը պարտավոր են իրավիճակի ընդհանուր քաղաքական ընկալման դաշտ ձևավորել: Այն բարդ ճանապարհ է, բայց պետք է լինենք լավատես և համատեղ ուժերով հասնենք հաջողությունների:Գարեգին Նժդեհն ավանդել է՝ կուսակցությանս հետ, բայց ազգիս համար: Մենք միասին 140 պատգամավոր ենք: Վստահ եմ՝ հաջողություններ կարձանագրենք:

Уважаемый господин Симонян,
От имени Национального собрания Республики Арцах и от себя лично поздравляю Вас по случаю избрания на должность председателя Национального собрания Республики Армения. Прошу передать поздравления от имени Национального собрания Республики Арцах также вице-спикерам, председателям постоянных комиссий, руководителям фракций и всем депутатам НС.
В результате 44-дневной войны, развязанной осенью 2020 года, мы потеряли не только значительную часть нашей Родины, но и активные контакты между двумя братскими республиками, фундамент которых был заложен еще во времена первых созывов парламентов Республики Армения и Республики Арцах. В данном контексте я придаю особую важность взаимным визитам на уровне председателей, фракций и постоянных комиссий двух парламентов.
Для нас Национальное собрание Республики Армения является одной из тех уникальных площадок, где мы имеем возможность обсуждать более конкретные и тематические вопросы.
Между парламентами двух армянских республик имеются сформировавшиеся традиции в плане обсуждения законов и политических консультаций. Парламенты предыдущих созывов накопили достаточный опыт политических дебатов и обмена мнениями, и от глав двух парламентов зависит его дальнейшее расширение и углубление.
Сегодня мы находимся на старте предстоящей совместной деятельности: от того, как мы заложим фундамент, будет зависеть ход дальнейших работ.
Для двух армянских государств в этот сложный и судьбоносный период решение Арцахского вопроса и признание Геноцида армян являются приоритетными задачами. Думаю, в отношении этих двух сверхзадач и власть, и оппозиция обязаны сформировать поле общего политического восприятия ситуации. Это сложный путь, но мы должны быть оптимистами и стремиться к успеху. Как завещал нам Гарегин Нжде: "Рядом с моей партией, но для моей нации". Вместе нас 140 депутатов. Я уверен, мы добьемся успехов. Да хранит Господь Армению.