-Պարոն Թովմասյան, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ անդրադարձել է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցին, ասել, որ հակամարտությունն ավարտված է և նման հարց գոյություն չունի։ Ի՞նչ դիտարկումներ ունեք իր այս հայտարարության մասին։
-Այո՛, Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ ասել է, որ չկա Ղարաբաղ և որ հակամարտությունը լուծված է։ Նա նաև ասում է, որ ինքն ու ՌԴ նախագահը քննարկել են տարածաշրջանում հետպատերազմյան իրավիճակը, այդ թվում նաև՝ Զանգեզուրի միջանցքի խնդիրը։ Նա նշում է, թե ինքն ու ՌԴ նախագահ Պուտինը մոտեցումների շուրջ տարաձայնություններ չունեն։ Ադրբեջանի բանակը,մինչդեռ շարունակում է ոչ միայն սպառնալ Արցախին, այլ ամրապնդել իր դիրքերը ՀՀ սահմանին։ Իհարկե, Ալիևի հայտարարություններով չի որոշվում Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Այդ հարցը պետք է որոշվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Ես ասել եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է ավելի համարձակ քայլերի գնա, այսինքն՝ վերսկսի այն բանակցությունները, որոնք կային մինչև 2020 թվականի աշնանային արյունոտ 44 օրյա պատերազմը։ Ադրբեջանի նախագահը չի վերադառնում բանակցային գործընթաց, որովհետև համոզված է, որ այն սկսվելու դեպքում Ադրբեջանն ունի սակավաթիվ հաղթաթղթեր։ Ալիևն ամեն ինչ անում է, որ գործընթացը գնա փակուղի ու բանակցությունները չվերսկսվեն։ Այս ամենը պետք է հաշվի առնի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ու անտարբեր չլինի, գործի այն մանդատով, որն իրեն վստահել են հակամարտող ու պատերազմող կողմերը։ Հայ-ադրբեջանական լոկալ պատերազմ եղել է Տավուշում, բայց երեք՝ և' 1992-1994, և՛2016 թվականի ապրիլյան,և՛ 2020 թվականի պատերազմները եղել են Արցախում։ Արցախյան առաջին պատերազմում Ադրբեջանը Թուրքիայից ուներ զուտ բարոյական աջակցություն, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմում Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ նաև թուրք սպաներ են զոհվել։ Իսկ արդեն 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Թուրքիայի նախագահը հայտարարեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը մոտ 30 տարի չի կարողանում այդ հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով և իր խոսքերով՝ հարցը պետք է լուծվեր ռազմական ճանապարհով։ Արցախյան երրորդ պատերազմը ոչ թե Ադրբեջանի հետ էր, այլ դրան մասնակցում էին Թուրքիան ու վարձկան ահաբեկիչները։ Պատերազմին անուղղակի մասնակցություն էր ունենում նաև Իսրայելը՝ ԱԹՍ-ների տեսքով։
-Տպավորություն է, որ Արցախի կարգավիճակի հարցը առաջնային չէ նաև Ռուսաստանի համար, այն թողնված է անորոշ ապագայի։ Ի՞նչ դերակատարություն կունենա այս հարցում Մոսկվան։
–Ես համոզված եմ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հարգում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատը։ Այսինքն՝ Արցախը պետք է հստակ կարգավիճակ ունենա, ու այն պետք է որոշվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո տարվող բանակցություններում։ Գտնում եմ, որ պետք է քննարկվի ինչպես կարգավիճակի, այնպես էլ բռնի տեղահանվածների վերադարձի և օկուպացված տարածքների հարցը, այդ թվում նաև՝ մշակութային ցեղասպանությունը Արցախի հանդեպ։
-Ե՞րբ այդ հարցը կդառնա քննարկման առարկա։
–Մենք նոր հեծանիվ չենք հայտնագործում։ 1994-ից ի վեր այն քննարկման առարկա է։ Իսկ Ադրբեջանը երբեք մշակութային ցեղասպանության հարց չի բարձրացրել, որովհետև այն տարածքները, որ գտնվում էին մեր վերահսկողության ներքո, այդտեղի մզկիթներից գոնե մեկը պետական միջոցներով վերանորոգել ենք․ համարում ենք, որ այն պարսկական մզկիթ է։
-Ադրբեջանի այժմյան սադրանքները ի՞նչ բնույթ են կրում, հնարավո՞ր են լայնամասշտաբ գործողություններ։
-Արցախում առայժմ մտահոգվելու որևէ բան չկա, իսկ այն ինչ կատարվում է Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, այդ հարցը պետք է տալ ՀՀ իշխանություններին։
-Պարոն Թովմասյան, կխնդրեմ անդրադառնաք նաև մի շարք երկրների դեսպանների՝ Շուշի կատարած այցին և նաև այն հանգամանքին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները այս ցանկում չկային։ Սա մեսի՞ջ էր Բաքվին։
-Բոլոր այն դեսպանները, ովքեր այցելել են ոչ միայն Շուշի, այլ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված այլ տարածքներ , ասել, վատ տպավորություն են թողել Արցախի ժողովրդի վրա, քիչ է։ Մեր ժողովուրդը համարում է, որ դրանով նրանք արդարացրել են Թուրքիայի, Ադրբեջանի ու ահաբեկիչների ագրեսիան։ Մենք դրան դեմ ենք ու դատապարտում ենք ցանկացած նման այցելություն։ Իհարկե, նաև բարձր ենք գնահատում այդ, այսպես կոչված, միջոցառմանը Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ու Միացյալ Նահանգների դեսպանների չմասնակցությունը։ Այդ երեք երկրների դիրքորոշումը բարոյական ու քաղաքական առումով շատ ճիշտ է։ Առանձնապես անհասկանալի է Հունաստանի դեսպանի այցը։ Դուք գիտեք, որ Հյուսիսային Կիպրոսում Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ շուտով Ադրբեջանը կճանաչի Հյուսիսային Կիպրոսի անկախությունը։ Նշեմ նաև, որ Արցախի Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները դատապարտել են դեսպանների այցելությունն օկուպացված տարածքներ։

-Mr. Tovmasyan, the President of Azerbaijan Ilham Ali once again referred to the issue of the status of Karabakh, saying that the conflict is over and there is no such issue. What is your opinion on this statement?
-Yes, the President of Azerbaijan has once again said that there is no Karabakh and that the conflict is resolved. He says that he and the Russian president discussed the post-war situation in the region, including the issue of the Zangezur corridor. He noted that he and Russian President Putin have no disagreements over approaches. The Azerbaijani army, meanwhile, continues not only to threaten Artsakh, but also to strengthen its position on the Armenian border. Of course, Ali's statements do not determine the status of Artsakh. This issue must be decided within the framework of the OSCE Minsk Group. I said that the OSCE Minsk Group should take bolder steps, that is, resume the negotiations that existed before the bloody 44-day war in the autumn of 2020. The President of Azerbaijan does not return to the negotiation process because he is convinced that if it starts, Azerbaijan will have few trump cards. Aliyev is doing his best to bring the process to a deadlock and not to resume talks. All this should be taken into account by the OSCE Minsk Group: they should not be indifferent to the mandate entrusted to him by the conflicting and warring parties. There was a local Armenian-Azerbaijani war in Tavush, but the three others: the 1992-1994, the April 2016 and the 2020 wars took place in Artsakh. In the first Artsakh war Azerbaijan had purely moral support from Turkey, in the April 2016 war Turkish officers were also killed in the direction of Akna (Aghdam). And already during the war in 2020, the President of Turkey announced that the OSCE Minsk Group had not been able to resolve the issue peacefully for about 30 years; in his words, the issue should have been resolved by military means. The third Artsakh war was not with Azerbaijan, but with Turkey and mercenary terrorists. Israel also took an indirect part in the war. We are talking about drones.
-The impression is that the issue of the status of Artsakh is not a priority for Russia either, it is left to an uncertain future. What role will Moscow play in this issue?
- I am convinced that the Russian Federation respects the format of the OSCE Minsk Group. In other words, Artsakh must have a clear status, and it must be decided in the negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group. I find that both the status and the return of forcibly displaced persons and the occupied territories should be discussed, including the cultural genocide against Artsakh.
- When will that issue become a subject of discussion?
- We do not invent a new bicycle. It has been a subject of discussion since 1994. And Azerbaijan has never raised the issue of cultural genocide because we have renovated at least one of the mosques under our control with state funds ․ We consider it a Persian mosque.
-What is their nature of the current provocations of Azerbaijan? Are large-scale operations possible?
- There is nothing to worry about in Artsakh yet. And the question of what is happening in the border regions of Armenia, should be asked to the Armenian authorities.
- Mr. Tovmasyan, referring to the visit of the ambassadors of a number of countries to Shushi and also the fact that the OSCE Minsk Group co-chairing countries were not on this list. Was this a message of Baku?
- To say, that the visit of all the ambassadors not only Shushi, but also other territories occupied territories by Azerbaijan, had left a bad impression on the people of Artsakh, is to say nothing. Our people believe that with such step they justified the aggression of Turkey, Azerbaijan and terrorists. We are against it and condemn any such visit. Of course, we also appreciate the non-participation of the ambassadors of Russia, France and the United States in this so-called event. The position of these three countries is very morally and politically correct. The visit of the Greek ambassador is especially incomprehensible. You know, that the President of Turkey stated in Northern Cyprus, that Azerbaijan will soon recognize the independence of Northern Cyprus. should mention that all the factions of the Artsakh National Assembly condemned the ambassadors' visit to the occupied territories.