Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի
2021 թվականի հուլիսի 10-ին Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների օկուպացված
տարածքներ այցի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմից հետո միջազգային իրավունքի և, մասնավորապես, միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարմամբ շարունակվում են թշնամական գործողությունները հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր արժեքների հանդեպ: Եվ այս ամենը ոչ միայն չի դատապարտվում միջազգային կառույցների և առանձին երկրների կողմից, այլև կատարվում է հակառակը. պաշտոնական Բաքուն ոչ մի ջանք չի խնայում այդ նույն կառույցների ու երկրների ներկայացուցիչներին մասնակից և հանցակից դարձնել իր զավթողական ու հակամարդկային գործողություններին:
Այս խորապատկերի վրա պետք է դիտարկել նաև 2021թ. հուլիսի 10-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների այցի կազմակերպումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ բեմականացված նկարահանումները Շուշիում:
Խստորեն դատապարտում ենք նմանօրինակ գործելաոճը: Դրանով Ադրբեջանը փորձում է Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիվ զավթողական ծրագրի իրագործման աջակիցների շրջանակ ձևավորել: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ զավթել է Արցախի Հանրապետության մեծ մասը, այդ թվում նաև հայ ժողովրդի մշակութային և հոգևոր կենտրոն Շուշի քաղաքը:
Միջազգային հանրության կողմից Թուրքիայի նախագահի՝ Շուշի այցելությունը չդատապարտելը Ադրբեջանի իշխանություններին մղեց նոր սադրիչ գործողությունների, որին հետևեց Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների այցը Շուշի: Պատմական իրողությունների այսկերպ աղավաղումը և նման մեթոդներով հակամարտության էության խեղաթյուրումը համարում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման խաթարմանն ուղղված քայլ, որը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները:
Գնահատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մերժողական կեցվածքն այդ բեմադրության նկատմամբ՝ կոչ ենք անում դատապարտել նմանօրինակ սադրիչ գործողությունները և քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի բնակչության ազատ ապրելու իրավունքի ամրագրման ուղղությամբ:

Заявление фракций Национального собрания Республики Арцах
по случаю визита аккредитованных в Баку представителей иностранных дипломатических миссий на оккупированные территории Республики Арцах
После широкомасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах, Азербайджан, нарушая все принципы международного гуманитарного права, продолжает свою враждебную политику в отношении армянских исторических, культурных и духовных ценностей. Следует отметить, что международные структуры и отдельные страны не только не осуждают подобные действия, а напротив, поощряют. Официальный Баку же в свою очередь не жалеет усилий и всеми возможными способами вовлекает представителей этих самых структур и стран в данную политику, тем самым делая их соучастниками своих агрессивных и бесчеловечных действий.
В этом контексте также следует рассматривать организацию 10-го июля 2021 года азербайджанскими властями визита аккредитованных в Баку представителей иностранных дипломатических миссий на оккупированные территории Республики Арцах, в том числе и город Шуши.
Мы строго осуждаем подобный род деятельности. Таким образом Азербайджан пытается сформировать круг сторонников реализации агрессивной захватнической программы в отношении Республики Арцах. В ходе 44-дневной войны Азербайджан при поддержке Турции и международных террористических группировок захватил большую часть Республики Арцах, в том числе и город Шуши, являющийся культурным и духовным центром армянского народа.
Проигнорировав визит президента Турции в Шуши, международное сообщество подтолкнуло власти Азербайджана к новым провокационным действиям, после чего последовал визит аккредитованных в Баку иностранных дипломатов на оккупированные территории. Искажение исторических реалий и сущности конфликта подобными методами мы расцениваем как шаг, направленный на подрыв мирного урегулирования конфликта, грубо попирающий основополагающие принципы международного права.
Приветствуя негативную позицию стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в отношении данной постановки, призываем осудить подобные провокационные действия и предпринять шаги по деоккупации территорий Республики Арцах и закреплению права населения Арцаха на свободную и безопасную жизнь.