Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի
2021 թվականի հուլիսի 10-ին Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների օկուպացված
տարածքներ այցի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմից հետո միջազգային իրավունքի և, մասնավորապես, միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարմամբ շարունակվում են թշնամական գործողությունները հայկական պատմական, մշակութային և հոգևոր արժեքների հանդեպ: Եվ այս ամենը ոչ միայն չի դատապարտվում միջազգային կառույցների և առանձին երկրների կողմից, այլև կատարվում է հակառակը. պաշտոնական Բաքուն ոչ մի ջանք չի խնայում այդ նույն կառույցների ու երկրների ներկայացուցիչներին մասնակից և հանցակից դարձնել իր զավթողական ու հակամարդկային գործողություններին:
Այս խորապատկերի վրա պետք է դիտարկել նաև 2021թ. հուլիսի 10-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների այցի կազմակերպումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ բեմականացված նկարահանումները Շուշիում:
Խստորեն դատապարտում ենք նմանօրինակ գործելաոճը: Դրանով Ադրբեջանը փորձում է Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիվ զավթողական ծրագրի իրագործման աջակիցների շրջանակ ձևավորել: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ զավթել է Արցախի Հանրապետության մեծ մասը, այդ թվում նաև հայ ժողովրդի մշակութային և հոգևոր կենտրոն Շուշի քաղաքը:
Միջազգային հանրության կողմից Թուրքիայի նախագահի՝ Շուշի այցելությունը չդատապարտելը Ադրբեջանի իշխանություններին մղեց նոր սադրիչ գործողությունների, որին հետևեց Բաքվում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների այցը Շուշի: Պատմական իրողությունների այսկերպ աղավաղումը և նման մեթոդներով հակամարտության էության խեղաթյուրումը համարում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման խաթարմանն ուղղված քայլ, որը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները:
Գնահատելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մերժողական կեցվածքն այդ բեմադրության նկատմամբ՝ կոչ ենք անում դատապարտել նմանօրինակ սադրիչ գործողությունները և քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի բնակչության ազատ ապրելու իրավունքի ամրագրման ուղղությամբ:

The Republic of Artsakh National Assembly Factions'
over the recent visit of the foreign diplomatic mission representatives accredited in Baku on July 10, 2021 to the occupied territories
After the large-scale war unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh in violation of international law and, in particular, international humanitarian law, hostile actions against Armenian historical, cultural and spiritual values continue. And all this is not only not condemned by international organizations and individual countries, but the opposite is happening. Official Baku spares no effort to make the representatives of the same structures and countries complicit in its aggressive and inhumane actions.
This should be seen in the background of the foreign diplomatic mission representatives', accredited in Baku on July 10, 2021, visit to the occupied territories of the Republic of Artsakh, organized by the Azerbaijani authorities, including staged shooting in Shushi.
We strongly condemn such behavior. By doing so, Azerbaijan is trying to form a circle of supporters of the aggressive occupation program against the Artsakh Republic. During the 44-day war, Azerbaijan, with the support of Turkey and international terrorist groups, occupied most of the Artsakh Republic, including the cultural and spiritual heritage of the Armenian people, the city of Shushi.
The non-condemnation of the Turkish President's visit to Shushi by the international community prompted the Azerbaijani authorities to take new provocative actions, which was followed by the visit of foreign diplomats accredited in Baku to Shushi. We consider such methods of distortion of historical realities and the essence of the conflict a step aimed at disrupting the peaceful settlement of the conflict, which grossly violates the fundamental principles of international law.
Assessing the negative attitude of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries to this performance, we urge to condemn such provocative actions and take steps to de-occupy the territories of the Republic of Artsakh and secure the right of the people of Artsakh to a free life.