Հուլիսի 12-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը Երևանում հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանի հետ:
Հանդիպմանը Արցախի խորհրդարանի նախագահին է ներկայացվել իրականացվող աշխատանքների և միջոցառումների ընթացքը, ինչպես նաև՝ տեղահանվածներին տրամադրվող 68 հազարական և որպես վարձավճար տրամադրվող 30 հազարականների կարգի և ընթացքի մասին տեղեկատվություն: Արթուր Թովմասյանը կարծիք է հայտնել՝ առնվազն մինչև տարեվերջ տեղահանված արցախցիներին 68 հազարական դրամի տրամադրման գործընթացի շարունակականության օգտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Արցախից տեղահանված և ՀՀ-ում ապաստանած մոտ երեք հարյուր շրջանավարտների հետագա ճակատագրի հարցը: Շոշափվել է նաև առաջին դասարան հաճախող երեխաների հաշվառման խնդիրը:
Կայացվել է որոշում՝ դպրոց հաճախող առաջին դասարանցիներին Շտաբի կողմից պայուսակի և գրենական պիտույքների տրամադրման մասին:

July 12, the NA President Artur Tovmasyan met in Yerevan with the Head of the Government Operative Headquarters in Armenia, Mikael Virabyan.
At the meeting, the Head of the Artsakh Parliament was presented the process of work and events, as well as the information on the procedure and process of the 68,000 and 30,000 (for accommodation) AMD provided to those displaced. Artur Tovmasyan expressed an opinion in favor of the continuation of the 68, 000 AMD payment to the all the displaced people, at least until the end of the year. During the meeting, the issue of further fate of about three hundred graduates of Artsakh and a refuge in Armenia was also discussed. The issue of registering children attending the first grade also touched upon.
A decision was made for the Headquarters, to provide the first school year pupils with a bag and stationery.