Հուլիսի 7-ին Ազգային ժողովում կազմակերպվեց քննարկում վարչատարածքային բարեփոխումների թեմայով: Նախաձեռնությունը Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանն էր: Քննարկմանը ներկա էր նախարար Հայկ Խանումյանը:
Բարեփոխումների էությունն ու նպատակահարմարությունը ներկայացրեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Համլետ Ապրեսյանը:
Նախնական հայեցակարգի նախագիծը մշակվել է նախարարության կողմից: Այն վարչատարածքային բաժանման վերանայում է նախատեսում: Նախագծի հեղինակները համայնքների վերակազմավորման, օպտիմալացման անհրաժեշտություն են տեսնում:
Խոշորացման վերաբերյալ անպայման պիտի հաշվի առնվի բնակչության կարծիքը՝ խորհրդարանականները նման տեսակետ հնչեցրին: Նաև նշեցին, որ հիմա վարչատարածքային բաժանման ժամանակը չէ: Որոշվեց վերլուծել ընթացիկ իրավիճակն ու նախանշել զարգացման հեռանկարները:
Ըստ Սահմանադրության վարչատարածքային բարեփոխումները պիտի ավարտված լինեն մինչև 2021 թվականի մարտ ամիսը: Առկա իրողություններում առաջարկ հնչեցվեց այդ ժամկետը երկարաձգել մինչև 2024 թվականի սեպտեմբեր: Խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերն էլ իրենց հավանությունը տվեցին:

July 7, a discussion on administrative and territorial reforms was organized in the National Assembly on the initiative from Republic of Artsakh ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Artsakh Republic. Minister Hayk Khanumyan was present at the discussion.
The essence and expediency of the reforms were presented by the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hamlet Apresyan.
The draft concept which envisages a review of the administrative division, was developed by the ministry. The authors of the project see the need in reorganization and optimization of the communities.
The parliamentarians voiced a point, according to which the opinion of the population must be taken into account in case of any enlargement
It was also noted that it was not the right time for an administrative division. It was decided to analyze the current situation and outline development prospects.