Հուլիսի 6-ին Ազգային ժողովում կազմակերպվեց քննարկում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման թեմայով: Նախաձեռնությունը Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանն էր: Քննարկմանը ներկա էր նախարար Հայկ Խանումյանը :
Արցախի Հանրապետությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված 2021 թվականի պետական աջակցության ծրագիրը ներկայացրեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Սմբատ Պետրոսյանը:
Նա նախ անդրադարձավ 6-12 ամսվա կտրվածքով կարճաժամկետ ծրագրին, որը նախատեսվում է կազմակերպել Մարտունիում, Մարտակերտում և Ասկերանում:
Ծրագրի նպատակը ՏՏ ոլորտում աշխատուժի ստեղծումն ու մասնագետներին աշխատանքով ապահովելն է: Պետական ֆինանասավորմամբ նախատեսվում է մասնագիտական դասընթացների կազմակերպում, գրասենյակների կահավորում, աշխատանքային պայմանների ստեղծում: Համապատասխան ընկերությունների հետ պայմանագրերով էլ մասնագիտացում ստացածները աշխատանքով կապահովվեն:
Մինչև հիմա կառավարությունը ֆինանսավորում էր կրթական գործընթացը, առաջարկվող ծրագրով նաև աշխատանքի հարցն է լուծվում: Ծրագրի համար պետական բյուջեով նախատեսված 50 մլն. դրամը պլանավորում են վերադարձնել հարկերի տեսքով:
Պատգամավորները հարցադրումներ ուղղեցին ծրագրի արդյունավետության, ծախսված գումարների վերադարձման ժամկետների ու մեխանիզմների, ռազմարադյունաբերության ոլորտում հնարավոր ներդրումների վերաբերյալ:

В парламенте состоялось обсуждение на тему развития в Республике Арцах сферы информационных технологий
06 июля 2021
6-го июля в Национальном собрании Республики Арцах состоялось обсуждение на тему развития сферы информационных технологий. Обсуждение было организовано по инициативе Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Арцах. В обсуждении также принял участие министр Айк Ханумян.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Смбат Петросян представил программу государственного содействия развитию сферы информационных технологий в Республике Арцах на 2021 год.
В первую очередь заместитель министра представил краткосрочную (6-12 месяцев) программу, которую планируется реализовать в Мартуни, Мартакерте и Аскеране.
Целью программы является создание рабочей силы в сфере ИТ и обеспечение специалистов  работой. Государственное финансирование предусматривает организацию профессиональных курсов, предоставление офисов и создание рабочих условий. Лицам, получившим специализацию, будут предоставлены рабочие места по контрактам с соответствующими компаниями.
До сих пор правительство финансировало лишь образовательный процесс, по предлагаемой программе будет решен также вопрос трудоустройства. Предусмотренные на реализацию программы 50 млн драмов планируется вернуть в виде налогов.
Депутаты задали вопросы об эффективности программы, сроках и механизмах возврата потраченных средств, возможных инвестициях в сферу военной промышленности.