Հունիսի 30-ին Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ հրավիրվել է 7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը:
Ամենամյա հաղորդմամբ հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:Նա ներկայացրել է 2020 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև 2021 թ. ծրագիրը: Հաղորդումն ամփոփել է ինչպես մինչև 2020 թ.մայիսի 21-ը՝ նախագահ Բակո Սահակյանի, այնպես էլ դրանից հետո՝ Արայիկ Հարությունյանի նախագահության ժամանակահատվածները:
Պաշտպանություն, արտաքին քաղաքականություն, տնտեսական ու սոցիալական ոլորտ՝ նախագահը անդրադարձ է կատարել յուրաքանչյուրին:
«Պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում պետական մարմինները կատարել են իրավիճակին համապատասխան իրենց լիազորությունները: Ինչ վերաբերվում է բացթողումներին ու սխալներին, ապա դրանք ենթակա են առանձին քննության ու վերլուծության»,-իր ելույթում ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նա անդրադարձել է հետպատերազմյան իրողություններում անվտանգության ապահովման նոր մարտահրավերներին:
Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մնում է արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակը:Դրան ավելացել է երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ու բռնի տեղահանվածների վերադարձի ապահովումն իրենց բնակավայրեր:
Առողջապահության համակարգն արժանապատվորեն դիմակայել է երկու հզոր ալիքի՝ համավարակին ու պատերազմին: 2021 թ. աշխատանքներ են տարվել ու տարվում պատերազմից տուժած բուժհիմնարկների վերականգնման, ինչպես նաև առողջապահությունն էլ ավելի հասանելի դարձնելու ուղղությամբ:
Պատերազմից մեծապես տուժել են կրթական համակարգն ու մշակութային ժառանգությունը: Աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած մշակութային ժառանգությունը պահպանելու ու վերադարձնելու ուղղությամբ:
Իրականացվել են բնակչության սոցիալական պաշտպանության ծրագրեր:Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել տեղահանված բնակիչներին կացարանով, սննդով և հագուստով ապահովելու ուղղությամբ: Համակարգվել են բարեգործական ծրագրերը, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 1.2 մլրդ. դրամ:
Մեկնարկել է բնակարանաշինության լայնածավալ ծրագիր, որի արդյունքում շուրջ 3000 ընտանիք գյուղական բնակավայրերում կապահովվի կացարանով, իսկ Ստեփանակերտում կառուցվող բազմաբնակարան բնակելի շենքերով կապահովվեն կոնկրետ շահառու խմբեր, ինչպես նաև Շուշիի ու Հադրութի բնակիչները:
2020 թ. տնտեսության ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 76,8 տոկոս: 2021 թ. տնտեսական քաղաքականության գերակա խնդիրներից են Արցախին հասցված վնասների գույքագրումն ու բնակչության տնտեսական գործունեության խթանումը: Հաստատվել է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագիրը:
Պատերազմի հետևանքով տուժել են ցանքատարածությունների կեսից ավելին, 2020 թ. հիմնադրված այգիները լրիվությամբ մնացել են բռնազավթված տարածքներում: 2021 թ. գյուղատնտեսության ոլորտում կառավարության գործունեությունը ուղղված կլինի պտղաբուծության ճյուղի զարգացմանը, առկա անասնաշենքերի ողջ պոտենցիալի օգտագործմանը:
Իր ելույթի վերջում Արայիկ Հարությունյանը 2021 թվականը որակեց վերականգնման տարի, հետագա զարգացման հիմքերի ամրապնդման ու բարեփոխման տարի:
Հանրապետության նախագահը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած՝ հաղորդմանն առչնվող հարցերին:
Ընդմիջումից հետո 11 պատգամավորներ 22 հարց են ուղղել Հանրապետության նախագահին և կառավարության անդամներին: Պատգամավորների բարձրացրած հարցերը վերաբերում էին Արցախի ինքնորոշմանը, էներգետիկ և պարենային անվտանգությանը, ջրային ռեսուրսների պահպանությանը, ԱՀ և ՀՀ միջպետական այլընտրանքային ճանապարհի կառուցմանը, միջհանրապետական ճանապարհաշինությանն ու բնակարանաշինությանը, վարկային ծրագրերին, էկոլոգիական անվտանգությանը և այլն:
Ձայների 24 կողմ, 5 դեմ հարաբերակցությամբ խորհրդարանը հաստատել է ԱՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ՝ եկամուտների գծով՝ 124,622,757.6 հազ. ՀՀ դրամ, ծախսերի գծով՝ 122, 557,882.4 հազ. ՀՀ դրամ, բյուջեի հավելուրդը՝ 2,064,875,2 հազ. ՀՀ դրամ:
2020թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ ԱՀ հաշվեքննիչ պալատը ներկայացրել է դրական եզրահանգում:
Օրակարգի հաջորդ հարցը Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի ընտրության հարցն էր:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում ներկայացրել է Տիգրան Տիգրանի Ծատրյանի թեկնածությունը: Խոսելով թեկնածուի կենսագրական և մասնագիտական տվյալների մասին՝ գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել թեկնածուի օգտին:
«Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում գործունեությունս առաջին հերթին ուղղված կլինի հետևյալ հիմնական նպատակների իրագործմանը.
- ԱՀ –ում հաշվետվողականության միջազգային ստանդարտներին համապատասխանեցում և լավագույն միջազգային փորձին համահունչ արտաքին պետական հաշվեքննության համակարգի ամբողջական ձևավորում:
- ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի անկախության հետագա ամրապնդում:
- Հաշվեքննության պլանավորման մեթոդաբանության կատարելագործում:
- Հաշվեքննության արդյունքների հետհսկողության համակարգի բարելավում:
- Մասնագիտական կարողությունների զարգացում և անընդհատ կատարելագործում»
- Արդյունավետ համագործակցություն բոլոր գործընկեր կառույցների հետ»,-իր ելույթում ընդգծել է Տիգրան Ծատրյանը,ապա հավաստիացրել, որ խորհրդարանի վստահության քվեին արժանանալու դեպքում՝ իր ջանքերն ուղղված կլինեն Հաշվեքննիչ պալատի առջև ծառացած խնդիրների լուծման միջոցով ԱՀ պետական կառավարման համակարգը ավելի արդյունավետ դարձնելուն՝ ի շահ մեր երկրի պետականության ամրապնդման:
Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ 23 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանը Տիգրան Տիգրանի Ծատրյանին ընտրել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 4-ը պաշտոնավարման ժամկետով:
Հաջորդիվ պատգամավորները լսել և ի գիտություն են ընդունել ԱՀ դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը և ԱՀ 2018-2020թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման հաշվետվությունը:
Լիագումար նիստի երկրորդ ընթերցմանն է ներկայացվել «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքի նախագիծը, որը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից արժանացել էր դրական եզրակացության: 24 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի ներկայացրած «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը գլխադասային հանձնաժողովի նիստում նախապես նույնպես արժանացել էր հավանության: 28 կողմ ձայնով նախագծերի փաթեթը ընդունվել է որպես օրինափաթեթ:
ԱՀ ոստիկանապետ Արտեմ Հարությունյանը ներկայացրել է ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Գլխադասային հանձնաժողովում օրինագծերին տրվել էր դրական եզրակացություն:
««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծին պատգամավորները տվել են 27 կողմ քվե, իսկ ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծին խորհրդարանը քվեարկել է 27 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նախապես քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում, առաջարկություններ են եղել ժամկետների հստակեցման առումով, որոնք ընդունվել են հեղինակի կողմից: Օրինագծին հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
27 կողմ ձայնով օրենքի նախագիծը ևս ընդունվել է որպես օրենք:
Աժ ֆինանսաբյուջտային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը լիագումար նիստում ընդունվել է 27 կողմ ձայնով:
««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը քննարկվել և դրական եզրակացության էր արժանացել Աժ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: 28 կողմ ձայնով ներկայացված օրինագիծը խորհրդարանի կողմից ևս ընդունվել է որպես օրենք:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը:
Վերջում ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է ԱԺ 7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի աշխատանքների ավարտի մասին:

June 30, the final sitting of the 7th convocation 3rd session was convened under the chairmanship of Artur Tovmasyan.
31 deputies were present at the sitting.
The President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan made an annual report.
He presented the implementation process and results of the 2020 action plan, as well as the 2021 program. The program summed up the work done during the presidency of Bako Sahakyan, until May 21, 2020 and Arayik Harutyunyan's presidency after that.
the President referred to each of the spheres separately - defense, foreign policy, economic and social spheres,.
"Throughout the war, the state authorities have performed their duties in accordance with the situation. As for the shortcomings and mistakes, they are subject to separate examination and analysis, "Arayik Harutyunyan said in his speech.
He referred to the new challenges in ensuring security in the post-war realities.
International recognition of the Republic of Artsakh remains the main goal of the foreign policy, in addition to restoring the country's territorial integrity and ensuring the return of forcibly displaced persons to their homes.
The healthcare system resisted two powerful waves with dignity - the epidemic and the war. In 2021, work has been done and is being done to rehabilitate war-torn medical facilities, as well as to make healthcare more accessible.
The education system and cultural heritage suffered greatly from the war. Work is underway to preserve and restore the cultural heritage remaining under Azerbaijani control.
Social protection programs for the population have been implemented. The government has taken action to provide the displaced residents with housing, food and clothing. Charity programs have been coordinated, the total value of which was more than 1.2 billion AMD.
A large-scale housing program has been launched. As a result, about 3,000 families will be provided with housing in rural areas, and specific beneficiary groups, such as the residents of Shushi and Hadrut, will be provided with apartment buildings under construction in Stepanakert.
The economic activity index in 2020 was 76.8%. Priorities for economic policy in 2021 are the inventory losses caused to Artsakh and promotion of economic activity of the population. The program of state financial support for the fulfillment of credit obligations of individuals and legal entities has been approved.
More than half of the sown areas were damaged by the war, and the gardens established in 2020 remained completely in the occupied territories. The activities of the government in the 2021 agriculture will be aimed at the development of the fruit growing sector, using the full potential of existing livestock.
At the end of his speech, Arayik Harutyunyan described 2021 as a year of recovery, a year of strengthening and reforming the basis of further development.
The President of the Republic gave clarifications to the issues raised by the deputies related to the program.
After the break, 11 deputies asked 22 questions to the President and members of the Government. The issues raised by the deputies referred to the self-determination of Artsakh, energy and food security, protection of water resources, the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia interstate alternative road construction, interstate road and housing construction within Artsakh, credit programs, environmental security, etc.
With 24 votes in favor and 5 against, the parliament approved the annual report on the implementation of the state budget of the Republic of Artsakh 2020. In terms of revenues - 124,622,757.6 thousand AMD, in terms of expenditures - 122, 557,882.4 thousand. AMD, budget surplus - 2,064,875.2 thousand AMD.
The Audit Chamber of the Republic of Artsakh presented a positive conclusion on the implementation of the 2020 state budget.
The next item on the agenda was the election of the Chairman of the Audit Chamber.
Artur Harutyunyan, Chair of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, nominated Tigran T. Tsatryan for the post of Chairman of the Audit Chamber. Speaking about the biographical and professional data of the candidate, the Chair of the Head Committee noted that the committee gave a positive conclusion in favor of the candidate.
"In case of being elected the Chairman of the Audit Chamber, my activity will be first of all aimed at the realization of the following main goals:
Summing up the results of the secret ballot, with 23 votes in favor and 5 against, the parliament elected Tigran T. Tsatryan President of the Audit Chamber for a term of office until February 4, 2027.
Next the deputies listened to and took note of the report on the activities of the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh in 2020 and the report on the implementation of the three-year program of state statistical work of the Republic of Artsakh for 2018-2020.
The draft law "On State Awards and Honorary Titles of the Artsakh Republic" was submitted to the second reading of the plenary session, which was approved by the leading committee. With 24 votes in favor and 3 against, it was adopted as a law.
The package of drafts "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Compulsory Execution of Judicial Acts"" submitted by the Minister of Justice of the Republic of Artsakh, Zhirayr Mirzoyan, "On Making Amendments to the Law "On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings"", "On Making Amendments to the Law "On Administrative Procedure"", "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Taxes"", "On Making Amendments to the Law "On Compensation for Damages Caused to the Life or Health of Servicemen during the Defense of the Artsakh Republic"", "On Making Amendments to the Law on Funded Pensions", "On Amending the Law "On Environmental and Nature Use Fees"", "On Amendments to the Law "On Tariffs for Compensation for Damage Caused to Fauna and Flora as a Result of Environmental Violations"", "On Making Amendments to the Law "On Environmental Control"",
"On Making Amendments to the Law "On Liability for Violations in the Field of Urban Development"", "On Making Amendments to the Law "On State Duty"", "On Making Amendments and Addenda to the "Bankruptcy" Law was also approved in advance at the sitting of the Head Committee. The package of bills with 28 votes in favor was accepted.
The Chief of Police of the Republic of Artsakh Artem Harutyunyan presented the draft laws "On Making Amendments to the Law "On Service in the Police" and "On Making Amendments to the Law "On Police".
The bills were approved by the Head Committee.
27 deputies voted for the draft "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Police Service"" and to the bill "On Making Addenda and Amendments to the Law "On Police"" the parliament voted with 27 votes in favor and 1 abstention.
The draft law "On Making Amendments to the Law "On Education"" was previously discussed at the sitting of the Head Committee. There were proposals in terms of clarifying the dates, which were adopted by the author. The committee gave a positive conclusion to the bill. The bill was adopted as a law with 27 votes in favor.
The bill "On Making Amendments to the Law "On Value Added Tax"", approved by the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was adopted by 27 votes in favor in the plenary session.
The bill "On Making Amendments and Addenda to the Law "On State Pensions"" was discussed and had a positive conclusion at the sitting of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health. The bill was adopted by the parliament as a law with 28 votes.
Davit Galstyan, the Head of the "Justice" faction, made a parliamentary statement.
At the end the NA President Artur Tovmasyan announced the end of the work of the 3rd session of the NA 7 convocation.