Հունիսի 30-ին Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ հրավիրվել է 7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը:
Ամենամյա հաղորդմամբ հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:Նա ներկայացրել է 2020 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև 2021 թ. ծրագիրը: Հաղորդումն ամփոփել է ինչպես մինչև 2020 թ.մայիսի 21-ը՝ նախագահ Բակո Սահակյանի, այնպես էլ դրանից հետո՝ Արայիկ Հարությունյանի նախագահության ժամանակահատվածները:
Պաշտպանություն, արտաքին քաղաքականություն, տնտեսական ու սոցիալական ոլորտ՝ նախագահը անդրադարձ է կատարել յուրաքանչյուրին:
«Պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում պետական մարմինները կատարել են իրավիճակին համապատասխան իրենց լիազորությունները: Ինչ վերաբերվում է բացթողումներին ու սխալներին, ապա դրանք ենթակա են առանձին քննության ու վերլուծության»,-իր ելույթում ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նա անդրադարձել է հետպատերազմյան իրողություններում անվտանգության ապահովման նոր մարտահրավերներին:
Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մնում է արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակը:Դրան ավելացել է երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ու բռնի տեղահանվածների վերադարձի ապահովումն իրենց բնակավայրեր:
Առողջապահության համակարգն արժանապատվորեն դիմակայել է երկու հզոր ալիքի՝ համավարակին ու պատերազմին: 2021 թ. աշխատանքներ են տարվել ու տարվում պատերազմից տուժած բուժհիմնարկների վերականգնման, ինչպես նաև առողջապահությունն էլ ավելի հասանելի դարձնելու ուղղությամբ:
Պատերազմից մեծապես տուժել են կրթական համակարգն ու մշակութային ժառանգությունը: Աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած մշակութային ժառանգությունը պահպանելու ու վերադարձնելու ուղղությամբ:
Իրականացվել են բնակչության սոցիալական պաշտպանության ծրագրեր:Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել տեղահանված բնակիչներին կացարանով, սննդով և հագուստով ապահովելու ուղղությամբ: Համակարգվել են բարեգործական ծրագրերը, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 1.2 մլրդ. դրամ:
Մեկնարկել է բնակարանաշինության լայնածավալ ծրագիր, որի արդյունքում շուրջ 3000 ընտանիք գյուղական բնակավայրերում կապահովվի կացարանով, իսկ Ստեփանակերտում կառուցվող բազմաբնակարան բնակելի շենքերով կապահովվեն կոնկրետ շահառու խմբեր, ինչպես նաև Շուշիի ու Հադրութի բնակիչները:
2020 թ. տնտեսության ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 76,8 տոկոս: 2021 թ. տնտեսական քաղաքականության գերակա խնդիրներից են Արցախին հասցված վնասների գույքագրումն ու բնակչության տնտեսական գործունեության խթանումը: Հաստատվել է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագիրը:
Պատերազմի հետևանքով տուժել են ցանքատարածությունների կեսից ավելին, 2020 թ. հիմնադրված այգիները լրիվությամբ մնացել են բռնազավթված տարածքներում: 2021 թ. գյուղատնտեսության ոլորտում կառավարության գործունեությունը ուղղված կլինի պտղաբուծության ճյուղի զարգացմանը, առկա անասնաշենքերի ողջ պոտենցիալի օգտագործմանը:
Իր ելույթի վերջում Արայիկ Հարությունյանը 2021 թվականը որակեց վերականգնման տարի, հետագա զարգացման հիմքերի ամրապնդման ու բարեփոխման տարի:
Հանրապետության նախագահը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած՝ հաղորդմանն առչնվող հարցերին:
Ընդմիջումից հետո 11 պատգամավորներ 22 հարց են ուղղել Հանրապետության նախագահին և կառավարության անդամներին: Պատգամավորների բարձրացրած հարցերը վերաբերում էին Արցախի ինքնորոշմանը, էներգետիկ և պարենային անվտանգությանը, ջրային ռեսուրսների պահպանությանը, ԱՀ և ՀՀ միջպետական այլընտրանքային ճանապարհի կառուցմանը, միջհանրապետական ճանապարհաշինությանն ու բնակարանաշինությանը, վարկային ծրագրերին, էկոլոգիական անվտանգությանը և այլն:
Ձայների 24 կողմ, 5 դեմ հարաբերակցությամբ խորհրդարանը հաստատել է ԱՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ՝ եկամուտների գծով՝ 124,622,757.6 հազ. ՀՀ դրամ, ծախսերի գծով՝ 122, 557,882.4 հազ. ՀՀ դրամ, բյուջեի հավելուրդը՝ 2,064,875,2 հազ. ՀՀ դրամ:
2020թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ ԱՀ հաշվեքննիչ պալատը ներկայացրել է դրական եզրահանգում:
Օրակարգի հաջորդ հարցը Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի ընտրության հարցն էր:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում ներկայացրել է Տիգրան Տիգրանի Ծատրյանի թեկնածությունը: Խոսելով թեկնածուի կենսագրական և մասնագիտական տվյալների մասին՝ գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել թեկնածուի օգտին:
«Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում գործունեությունս առաջին հերթին ուղղված կլինի հետևյալ հիմնական նպատակների իրագործմանը.
- ԱՀ –ում հաշվետվողականության միջազգային ստանդարտներին համապատասխանեցում և լավագույն միջազգային փորձին համահունչ արտաքին պետական հաշվեքննության համակարգի ամբողջական ձևավորում:
- ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի անկախության հետագա ամրապնդում:
- Հաշվեքննության պլանավորման մեթոդաբանության կատարելագործում:
- Հաշվեքննության արդյունքների հետհսկողության համակարգի բարելավում:
- Մասնագիտական կարողությունների զարգացում և անընդհատ կատարելագործում»
- Արդյունավետ համագործակցություն բոլոր գործընկեր կառույցների հետ»,-իր ելույթում ընդգծել է Տիգրան Ծատրյանը,ապա հավաստիացրել, որ խորհրդարանի վստահության քվեին արժանանալու դեպքում՝ իր ջանքերն ուղղված կլինեն Հաշվեքննիչ պալատի առջև ծառացած խնդիրների լուծման միջոցով ԱՀ պետական կառավարման համակարգը ավելի արդյունավետ դարձնելուն՝ ի շահ մեր երկրի պետականության ամրապնդման:
Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ 23 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանը Տիգրան Տիգրանի Ծատրյանին ընտրել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 4-ը պաշտոնավարման ժամկետով:
Հաջորդիվ պատգամավորները լսել և ի գիտություն են ընդունել ԱՀ դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը և ԱՀ 2018-2020թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման հաշվետվությունը:
Լիագումար նիստի երկրորդ ընթերցմանն է ներկայացվել «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքի նախագիծը, որը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից արժանացել էր դրական եզրակացության: 24 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի ներկայացրած «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»,«Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»,«Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը գլխադասային հանձնաժողովի նիստում նախապես նույնպես արժանացել էր հավանության: 28 կողմ ձայնով նախագծերի փաթեթը ընդունվել է որպես օրինափաթեթ:
ԱՀ ոստիկանապետ Արտեմ Հարությունյանը ներկայացրել է ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Գլխադասային հանձնաժողովում օրինագծերին տրվել էր դրական եզրակացություն:
««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծին պատգամավորները տվել են 27 կողմ քվե, իսկ ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծին խորհրդարանը քվեարկել է 27 կողմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նախապես քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում, առաջարկություններ են եղել ժամկետների հստակեցման առումով, որոնք ընդունվել են հեղինակի կողմից: Օրինագծին հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
27 կողմ ձայնով օրենքի նախագիծը ևս ընդունվել է որպես օրենք:
Աժ ֆինանսաբյուջտային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը լիագումար նիստում ընդունվել է 27 կողմ ձայնով:
««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը քննարկվել և դրական եզրակացության էր արժանացել Աժ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: 28 կողմ ձայնով ներկայացված օրինագիծը խորհրդարանի կողմից ևս ընդունվել է որպես օրենք:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը:
Վերջում ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է ԱԺ 7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի աշխատանքների ավարտի մասին:

30-го июня состоялось заключительное заседание 3-й сессии Национального собрания 7-го созыва.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян выступил с ежегодным сообщением президента республики о ходе и результатах выполнения программы за предыдущий (2020) год и о программе мероприятий на 2021 год. В своем сообщении президент Республики Арцах Араик Арутюнян подытожил период президентства Бако Саакяна до 21-го мая 2020 года, а после перешел к своей программе.
Президент коснулся вопросов безопасности, а также внешнеполитической, экономической и социальной сфер.
"За весь период военных действий государственные органы выполнили свои обязанности в соответствии с ситуацией. Что же касается упущений и ошибок, то эта тема подлежит отдельному расследованию и анализу", - отметил в своем выступлении Араик Арутюнян.
Президент также коснулся новых вызовов в области обеспечения безопасности в послевоенный период. Основной целью внешней политики по-прежнему остается международное признание Республики Арцах, к которой также прибавились вопросы восстановления территориальной целостности страны и возвращения вынужденных переселенцев в свои населенные пункты. Система здравоохранения также достойно противостояла двум мощным вызовам – эпидемии коронавируса и военным действиям. В 2021 году были проведены работы по восстановлению пострадавших от войны медучреждений, а также повышению доступности здравоохранения.
По словам президента, от войны сильно пострадали образовательная система и культурное наследие. В настоящее время ведутся работы по сохранению и возвращению культурного наследия, перешедшего под контроль Азербайджана.
Также реализованы программы социальной защиты населения. Правительство приняло меры по обеспечению переселенных граждан жильем, питанием и одеждой. Координированы благотворительные программы, общая стоимость которых составила более 1,2 млрд драмов.
Стартовала широкомасштабная программа жилищного строительства, в результате которой около 3000 семей в сельских населенных пунктах будут обеспечены жильем, а квартиры в строящихся в Степанакерте многоквартирных домах будут предоставлены конкретным группам бенефициаров, а также жителям Гадрутского и Шушинского районов.
В 2020 году показатель экономической активности составил 76,8%. В 2021 году одной из приоритетных задач экономической политики является инвентаризация нанесенного Арцаху ущерба и стимулирование экономической деятельности населения. Также утверждена программа государственного финансового содействия, направленная на выполнение кредитных обязательств физических и юридических лиц.
В результате войны пострадало более половины посевных площадей, а основанные в 2020 году сады полностью остались на захваченных территориях. В 2021 году деятельность правительства в сфере сельского хозяйства будет направлена на развитие отрасли плодоводства, использование всего потенциала существующих животноводческих хозяйств.
В конце своего выступления Араик Арутюнян назвал 2021 год годом восстановления, укрепления и реформирования основ дальнейшего развития.
Президент республики ответил на вопросы депутатов относительно ежегодного сообщения.
После перерыва в ходе процедуры вопросов и ответов депутаты задали президенту республики и членам правительства в общей сложности 22 вопроса касательно самоопределения Арцаха, энергетической и продовольственной безопасности, охраны водных ресурсов, строительства альтернативной межгосударственной дороги между Республикой Арцах и Республикой Армения, межреспубликанского дорожного строительства и жилищного строительства, кредитных программ, экологической безопасности и т. д.
Далее соотношением голосов 24 – "за", 5 – "против" парламент утвердил годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2020 год (по линии доходов – 124,622,757.6 тыс. драмов, по линии расходов – 122, 557,882.4 тыс. драмов, профицит – 2,064,875,2 тыс. драмов).
Аудиторская палата Республики Арцах также представила положительное заключение относительно отчета об исполнении государственного бюджета за 2020 год.
Далее парламент приступил к следующему вопросу повестки дня – избрание председателя Аудиторской палаты.
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян на должность председателя Аудиторской палаты представил кандидатуру Тиграна Цатряна. Говоря о биографических данных и профессиональной деятельности кандидата, председатель головной комиссии отметил, что комиссия вынесла положительное заключение относительно кандидата.
"В случае избрания на пост председателя Аудиторской палаты моя деятельность в первую очередь будет направлена на реализацию таких целей, как приведение отчетности в Республике Арцах в соответствие с международными стандартами, полное формирование системы внешнего государственного аудита в соответствии с лучшим международным опытом, дальнейшее укрепление независимости Аудиторской палаты, улучшение методологии планирования исследований, а также развитие профессиональных возможностей и постоянное совершенствование и эффективное сотрудничество со всеми структурами-партнерами", - в своем выступлении подчеркнул Тигран Цатрян, добавив, что его усилия будут направлены на то, чтобы посредством решения стоящих перед Аудиторской палатой задач сделать систему государственного управления Республики Арцах более эффективной во благо укрепления государственности нашей страны.
Подводя итоги тайного голосования, соотношением голосов 23 - "за", 5 - "против", парламент избрал Тиграна Цатряна на пост председателя Аудиторской палаты Республики Арцах (срок полномочий истекает 4-го февраля 2027 года).
Далее депутаты заслушали и приняли к сведению сообщение о деятельности Прокуратуры Республики Арцах за 2020 год и отчет о выполнении трехлетней программы государственных статистических работ Республики Арцах за 2018-2020 годы.
Во втором чтении на пленарном заседании был представлен проект закона "О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах", который был удостоен положительного заключения головной комиссии. В результате голосования парламент принял закон (24 – "за", 3 -"против").
Пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении изменений в закон "Об основах администрирования и административном производстве"», "О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства", «О внесении изменений и дополнений в закон "О налогах"», «О внесении изменения в закон "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Арцах"», «О внесении изменений в закон "О накопительных пенсиях"», «О внесении изменения в закон "О природоохранных платежах и платежах за природопользование"», «О внесении изменения в закон "О тарифах на возмещение ущерба, причиненного животному и растительному миру вследствие природоохранных правонарушений"», «О внесении изменения в закон "О природоохранном контроле"», «О внесении изменений в закон "Об ответственности за правонарушения в сфере градостроительства"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О банкротстве"», представленный министром юстиции Жирайром Мирзояном, был предварительно одобрен на заседании головной комиссии. В результате голосования парламент принял закон (28 – "за").
Начальник Полиции Республики Арцах Артем Арутюнян представил проекты законов «О внесении изменений и дополнений в закон "О службе в органах полиции"» и «О внесении дополнений и изменений в закон "О полиции"».
Головная комиссия также дала положительное заключение относительно законопроектов. В результате голосования законопроекты «О внесении изменений и дополнений в закон "О службе в органах полиции"» (27 –"за") и «О внесении дополнений и изменений в закон "О полиции"» (27 – "за" и 1 воздержался) были приняты парламентов в качестве законов.
Проект закона «О внесении изменения в закон "Об образовании"» был предварительно обсужден на заседании головной комиссии, в ходе которого были предложения касательно уточнения сроков, принятые автором. Комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта. В результате голосования парламент принял закон (27 – "за").
Законопроект «О внесении изменения в закон "О налоге на добавленную стоимость"», одобренный постоянной комиссией НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, в результате голосования также был принят парламентом в качестве закона (27 – "за").
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственных пенсиях"» был обсужден и удостоен положительного заключения на заседании постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению. В результате голосования законопроект также был принят парламентом в качестве закона (28 – "за").
С депутатским заявлением выступил руководитель фракции "Справедливость" Арцаха Давид Галстян.
В заключение заседания председатель НС Артур Товмасян объявил о завершении работ 3-й сессии Национального собрания 7-го созыва.