Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ հունիսի 29-ին հրավիրել է արտահերթ լիագումար նիստ, որը վարում էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նիստի օրակարգում «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր:
Նախագծերը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:Ներկայացնելով օրինագծերի փաթեթը՝ նախարարը տեղեկացրել է, որ նախօրեին կայացած գլխադասային հանձնաժողովի նիստում օրինագծի քննարկման ժամանակ հնչեցված առաջարկություններն ընդունվել և ընդգրկվել են օրինագծերի փաթեթում:
Նիստին ներկա պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը և նախագծերի հեղինակը պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների բարձրացրած մտահոգություններին և հարցերին:
Օրենքների նախագծերի փաթեթը նախապես արժանացել էր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել:

June 29, the National Assembly of the Artsakh Republic convened an extraordinary plenary sitting chaired by the Head of the National Assembly Artur Tovmasyan on the initiative of the President of the Republic.
The agenda of the sitting included the discussion of the package of draft laws "On Making Amendments to the Law "On the Legal Regime of Martial Law"" and "On Making Amendments to the "Criminal Code"".
The bills have been presented by the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Artsakh Hayk Khanumyan. Introducing the package of bills, the Minister informed that at yesterday's sitting of the Head committee, held during the discussion of the bill, the proposals voiced were accepted and included in the package of bills.
The State Minister, Artak Beglaryan, and the author of the drafts, who were present at the sitting, clarified the concerns raised by the deputies.
The package of draft laws was previously approved by the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. The Chair of the Committee, Sevak Aghajanyan, suggested voting for.