Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ հունիսի 29-ին հրավիրել է արտահերթ լիագումար նիստ, որը վարում էր Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նիստի օրակարգում «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր:
Նախագծերը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:Ներկայացնելով օրինագծերի փաթեթը՝ նախարարը տեղեկացրել է, որ նախօրեին կայացած գլխադասային հանձնաժողովի նիստում օրինագծի քննարկման ժամանակ հնչեցված առաջարկություններն ընդունվել և ընդգրկվել են օրինագծերի փաթեթում:
Նիստին ներկա պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը և նախագծերի հեղինակը պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների բարձրացրած մտահոգություններին և հարցերին:
Օրենքների նախագծերի փաթեթը նախապես արժանացել էր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել:

По инициативе президента Республики Арцах 29-го июня было созвано внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах, которое вел председатель парламента Артур Товмасян.
На повестке заседания находился пакет законопроектов «О внесении изменения и дополнений в закон "О правовом режиме военного положения"» и "О внесении изменений в Уголовный кодекс".
Пакет законопроектов на рассмотрение парламента представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян. Представляя пакет законопроектов, министр отметил, что предложения, озвученные во время заседания головной комиссии, были приняты к сведению и нашли место в доработанном варианте законопроекта.
Присутствующий на заседании государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян ответил на вопросы депутатов.
Ранее пакет законопроектов был удостоен положительного заключения постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Председатель головной комиссии Севак Агаджанян призвал депутатов проголосовать в пользу пакета законопроектов.