Հունիսի 28-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը: Նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր:
Նախագծերը ներկայացրեց ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
«Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ ռազմական դրությամբ պայմանավորված խնդիրները լուծելու նպատակով կարող է օգտագործվել ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքը (բացառությամբ դրամական միջոցների, արժեթղթերի և գույքային իրավունքների), եթե Արցախի Հանրապետության տիրապետության ներքո գտնվող համապատասխան գույքը բավարար չէ: Ընդ որում, գույքի անբավարարությունը գնահատվում է՝ նաև հաշվի առնելով կոնկրետ իրադրությունը, խնդրի հրատապությունը, գույքի գտնվելու վայրը և էական նշանակություն ունեցող այլ հանգամանքներ:
Առաջարկությունը ներկայացնելիս գույքի օրինական տիրապետողին ներկայացվում է գույքի օգտագործման անհրաժեշտության հիմնավորումը և նպատակը (եթե դրանք գաղտնի չեն), գույքի օգտագործման դիմաց վճարելու և գույքը վերադարձնելու (անհնարինության դեպքում` փոխհատուցելու) Արցախի Հանրապետության պարտականությունը, ինչպես նաև նախազգուշացում այն մասին, որ կամավոր չհանձնելու դեպքում գույքը կարող է վերցվել հարկադիր կարգով:
«Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում գործող միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելու ու ռազմական դրության իրավական ռեժիմն ապահովող մարմինների և ուժերի գործունեությունը խոչընդոտելու համար պատասխանատվություն է սահմանվում՝ ազատազրկման ու տուգանքի տեսքով:
Նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել հեղինակին, մտահոգություններ հնչեցրել ու հանդես եկել առաջարկներով: Քվեարկության արդյունքում խորհրդարանի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինափաթեթը կներկայացվի ԱԺ արտահերթ նիստի քննարկմանը:

28-го июня под председательством Севака Агаджаняна состоялось заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
На повестке заседания находился пакет законопроектов «О внесении изменения и дополнений в закон "О правовом режиме военного положения"» и "О внесении дополнений в Уголовный кодекс".
Пакет законопроектов на рассмотрение парламента представил министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян.
Согласно изменениям, которые предлагается внести в закон "О правовом режиме военного положения", имущество физических и юридических лиц (за исключением денежных средств, ценных бумаг и имущественных прав) может быть использовано государством в случае, если находящегося в распоряжении Республики Арцах соответствующего имущества недостаточно. При этом дефицит имущества оценивается с учетом конкретной ситуации, актуальности проблемы, места нахождения имущества и других обстоятельств, имеющих существенное значение.
При представлении предложения законному владельцу представляется также обоснование необходимости и цель использования данного имущества (если они не являются секретными), документ заверяющий об обязанности Республики Арцах своевременно предоставлять плату за пользование имуществом и его возврата (в случае невозможности возврата – компенсации), а также предупреждение о том, что имущество может быть изъято в принудительном порядке, если законный владелец отказывается предоставить его добровольно.
Согласно проекту закона "О внесении дополнений в Уголовный кодекс", за нарушение действующих в ходе правового режима военного положения мероприятий и временных ограничений и препятствование деятельности органов и сил, обеспечивающих правовой режим военного положения, устанавливается ответственность в виде лишения свободы и штрафа.
Депутаты задали автору вопросы касательно законопроекта, высказали обеспокоенность, а также выступили с заявлениями. В результате голосования пакет законопроектов был удостоен положительного заключения постоянной комиссии и будет рассмотрен на внеочередном заседании НС.