Կայացել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
25 հունիսի 2021
Հունիսի 25-ին տեղի է ունեցել ԱՀ Աժ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարում էր Արամ Գրիգորյանը:
Նիստի օրակարգում ««Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումն էր:Նախագծում փոփոխությունների և լրացումների կատարման հիմնական նպատակը կորոնավիրուսի համավարակի և 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ԱՀ դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների պատճառով քաղաքացիների խաթարված կենսաթոշակային ապահովության իրավունքների վերականգնումն է:
ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարի տեղակալ Վահրամ Առաքելյանի ներկայացրած օրինագծով առաջարկվում է.
-մինչև 2021թ. հոկտեմբերի 1-ը սահմանել անցումային ժամանակաշրջան, որի ընթացքում դիմելու և անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվելու դեպքում անձին կնշանակվի ու կվճարվի կենսաթոշակի իրավունքը ծագելու պահից հաշվարկված կենսաթոշակի գումարները և կենսաթոշակառուի մահվան դեպքում տրվող թաղման նպաստը,
- հանել սահմանված աշխատանքային ստաժի առկայության դեպքում ծնողներից(որդեգրողներից, խնամակալներից)մեկի աշխատանքային ստաժում հաշվառվող՝ մինչև 18 տարեկան երեխային խնամելու ժամանակահատվածի 10 տարվա սահմանափակումը:
Հաջորդիվ զեկուցողը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցերին: Քվեարկության արդյունքում ««Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն արժանացել է հանձնաժողովի միաձայն դրական եզրակացությանը, և այն կներկայացվի առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:

25-го июня под председательством Арама Григоряна состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению.
На повестке заседания находился законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственных пенсиях"».
Основной целью внесения изменений и дополнений в закон является восстановление прав граждан на пенсионное обеспечение, нарушенных вследствие эпидемии коронавируса и военных действий, развязанных 27-го сентября 2020 года против Республики Арцах.
Согласно законопроекту, представленному заместителем министра труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах Ваграмом Аракеляном, предлагается:
• до 1-го октября 2021 года установить переходный период, в течение которого в случае обращения и представления необходимых документов, лицу будет назначена и выплачена сумма пенсии, исчисленная с момента возникновения права на пенсию, а также пособие на погребение, выдаваемое в случае смерти пенсионера;
• в трудовой стаж одного из родителей (усыновителей, опекунов) засчитать период ухода за ребенком-инвалидом до 18 лет в полном объеме (в настоящее время учитывается лишь 10 лет).
Далее докладчик ответил на вопросы депутатов. В результате голосования законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственных пенсиях"» получил одобрение комиссии и будет рассмотрен на очередном заседании парламента.