Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը բոլորիս կանգնեցրել է աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային նոր մարտահրավերները հաղթահարելու, անվտանգության սպառնալիքները դիմագրավելու և պատերազմի հետևանքով ի հայտ եկած կենսական խնդիրների լուծման պարտադրանքի առջև:
Մեզ համար գերական և թանկը հայրենիքն է, հայրենիքի պահպանումը, կորցրածի վերանվաճումը և արցախցու իրավունքի վերականգնումը հայրենի հողում ապրելու, զարգանալու և բարգավաճելու ուղղությամբ:
Պատերազմի ավարտից հետո նկատելի են բևեռացումներ, որոնք ուղեկցվում են պիտակավորումներով: Հանրության տարբեր շերտեր անհարկի վիրավորանքների թիրախ են դարձել. սպառնալիքներ են հնչում և հայի միասնականության ոգուն անհարիր երևույթներ դրսևորվում:
Մեր կողմից անընդունելի և դատապարտելի է ազգին համախմբող բարոյական և պետական հիմքերի խարխլումը, հասարակության մեջ ատելության և թշնամանքի սերմանումն ու հրահրումը, որի արդյունքում ի հայտ են գալիս արհեստածին, լարված իրավիճակներ: Հատկապես վտանգավոր են այն հայտարարությունները, որոնք կարող են սեպ խրել Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիների միջև:
Կոչ ենք անում բոլորին իրենց կարծիքն ու մոտեցումները արտահայտելու գործում լինել հավասարակշիռ, հանդուրժող և հարգալից մոտեցում ցուցաբերել միմյանց նկատմամբ: Միասնականությունը մեր հայրենիքին պատուհասած այս դժվարին օրերին կարևոր շաղախն է մեր կորցրածը հետ բերելու, այս ծանր ճգնաժամը հաղթահարելու և ի վերջո ապագայի նկատմամբ հայ ժողովրդի հավատը վերականգնելու համար:
Համոզված ենք, որ խորհրդարանը, լինելով հանրության կողմից ձևավորված քաղաքական մարմին, կարող է ծառայել որպես երկխոսության լավագույն հարթակ հանրային պահանջները ներկայացնելու, ինչպես նաև քաղաքական և հասարակական կառույցների տեսակետները առարկայական դարձնելու և գործնականի վերածելու համար:

Statement of the Artsakh Republic National Assembly Factions
The war unleashed by Azerbaijan on September 27 has confronted us all with the challenge of overcoming new geopolitical and regional challenges, confronting security threats, and resolving the vital problems posed by the war.
For us the superior and precious is our motherland, preservation of the land, reconquest of the lost and restoration of the right of the people of Artsakh to live, develop and prosper in our homeland.
After the war polarizations are noticeable, accompanied by labeling: different layers of the society have become the target of unnecessary insults, threats are sounded and phenomena inappropriate for the spirit of Armenian unity are manifested.
The undermining of the moral and state foundations uniting the nation, dissemination and incitement to hatred and hostility in society resulting in artificial, tense situations is unacceptable and condemnable for us. Particularly dangerous are the statements which can drive a wedge between the citizens of Artsakh and Armenia.
We call on everyone to be balanced, tolerant and respectful in expressing their opinions and approaches to each other. Unity in these difficult days that have befell our motherland, it is an important mortar to bring back what we lost, to overcome this difficult crisis and finally to restore the faith of the Armenian people in the future.
We are convinced that the parliament, being a political body formed by the public,
can serve as the best platform for dialogue to present public demands, as well as to make the views of political and public structures tangible and practical.