Հունիսի 24-ին հրավիրվել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում՝ «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թեկնածության և Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու մասին» հարցերն էին:
Առաջին հարցը ներկայացրեց ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:
«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում առաջարկվում է փոփոխություն, ըստ որի բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքեր և կամ անհատական բնակելի տներ կառուցապատող շինարարական կապալի պայմանագրով կապալառու հանդիսացող անձի կողմից մինչև սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կառուցված (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց)) բազմաբնակարան (այդ թվում՝ բազմաֆունկցիոնալ) կամ ստորաբաժանված շենքերի և (կամ) անհատական բնակելի տների՝ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կառուցումը և (կամ) օտարումն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից:
Եթե օրինագիծը խորհրդարանի հավանությանը արժանանա, այն որպես օրենք նախատեսվում է կիրառել 2021 թվականի հուլիսի 1-ից: ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը օրինագիծը քվեարկության դրեց: 5 կողմ ձայնով հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագիծը կներկայացվի առաջիկա լիագումար նիստին:
Որպես Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թեկնածու «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության քարտուղար Էլեոնորա Ավանեսյանը առաջարկեց Տիգրան Ծատրյանի թեկնածությունը: Նա տնտեսագետ է, աշխատանքային գործունեությունը սկսել է ԱՀ ֆինանսների նախարարության վերահսկողության ու վերստուգման բաժնում՝ որպես վերահսկիչ ու վերստուգիչ: Այնուհետև զբաղեցրել է մի շարք պատասխանատու պաշտոններ, այդ թվում՝ եղել է «Արցախէներգո» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն: Հանձնաժողովը 4 կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն տվեց Տիգրան Ծատրյանի թեկնածությանը:

Tigran Tsatryan - Candidate for the Audit Chamber Chairman
June 24, the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was convened, which was attended by the NA President Artur Tovmasyan.
The issues on "Amendments to the Law "On Value Added Tax", "On the Candidacy of the Chairman of the Audit Chamber, on nominating a candidate for that position in the National Assembly" were put on the agenda.
The first question was presented by the Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Artsakh, David Poghosyan.
The Law "On Value Added Tax" proposes an amendment according to which apartment or subdivided buildings and/or under a construction contract for the construction of individual dwellings, apartment building (including unfinished (half-built) built by a contractor before the entry into force of this law and/or apartment (including unfinished (half-built)), built before the entry into force of this law, construction and (or) alienation is exempt from value added tax (VAT) after the entry of this law into force.
If the bill is approved by the parliament, then it is planned to apply it as a law from July 1, 2021. Artur Harutyunyan, Chair of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, put the bill to a vote. The bill will be presented to the forthcoming plenary sitting with a positive conclusion of the Committee with 5 votes in favor. As a candidate for President of the Audit Chamber, Secretary of the "Free Homeland- UCA" faction Eleonora Avanesyan, nominated Tigran Tsatryan.
He is an economist, started his career in the Department of Supervision and Audit of the Ministry of Finance of the Republic of Artsakh as a controller and auditor. Since then, he has held a number of responsible positions, including being the Executive Director of Artsakhenergo CJSC. The commission approved Tigran Tsatryan's candidacy with 4 votes in favor and one abstention.