ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատասխանել է Բելլա Լալայանի՝ ԱԺ ներկայացրած հանրագրին
23 հունիսի 2021
Հունիսի 23-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը պատասխանել է Բելլա Լալայանի՝ մայիսի 24-ին ԱԺ ներկայացրած հանրագրին:
«Հարգելի տիկին Լալայան,
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստացել է Ձեր կողմից ԱԺ նախագահին հասցեագրված հանրագիր՝ կապված «Մենք ենք մեր սարերը» հուշահամալիրի մոտ տեղադրված «Արցախի բանալի» կոչվող կոթողի հետ:
Չնայած հանձնաժողովի կողմից հանրագիրը ստանալու պահին արդեն իսկ կոթողը ապամոնտաժված է եղել՝ մենք ողջունում ենք հանրության շրջանում մտահոգիչ հարցերը բարձրացնելու ձեր ակտիվությունը: Մենք կապ ենք հաստատել համապատասխան գերատեսչությունների պատասխանատուների հետ՝ ներկայացնելով մեր մտահոգությունները կոթողի տեղադրման ընթացակարգի, տեղանքի նպատակահարմարության և իմաստային նշանակության մասին, բայց, ինչպես նշեցինք, Ձեր կողմից բարձրացված խնդիրն արդեն իսկ իր հանգուցալուծումն է ստացել»:

June 23, Aram Harutyunyan, Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports, responded to Bella Lalayan 's petition submitted to the NA on May 24.
"Dear Mrs. Lalayan,
The Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport received your petition addressed to the NA President related to the monument called "The Key of Artsakh" placed near the "We are our mountains" memorial.
Although the monument had already been dismantled by the time the commission received the petition, we welcome your efforts to raise issues of public concern. We have contacted the officials of the relevant departments, presenting our concerns about the procedure of placing the monument, the expediency of the place and its semantic significance, but, as we mentioned, the issue raised by you has already been rsolved."