ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատասխանել է Բելլա Լալայանի՝ ԱԺ ներկայացրած հանրագրին
23 հունիսի 2021
Հունիսի 23-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը պատասխանել է Բելլա Լալայանի՝ մայիսի 24-ին ԱԺ ներկայացրած հանրագրին:
«Հարգելի տիկին Լալայան,
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստացել է Ձեր կողմից ԱԺ նախագահին հասցեագրված հանրագիր՝ կապված «Մենք ենք մեր սարերը» հուշահամալիրի մոտ տեղադրված «Արցախի բանալի» կոչվող կոթողի հետ:
Չնայած հանձնաժողովի կողմից հանրագիրը ստանալու պահին արդեն իսկ կոթողը ապամոնտաժված է եղել՝ մենք ողջունում ենք հանրության շրջանում մտահոգիչ հարցերը բարձրացնելու ձեր ակտիվությունը: Մենք կապ ենք հաստատել համապատասխան գերատեսչությունների պատասխանատուների հետ՝ ներկայացնելով մեր մտահոգությունները կոթողի տեղադրման ընթացակարգի, տեղանքի նպատակահարմարության և իմաստային նշանակության մասին, բայց, ինչպես նշեցինք, Ձեր կողմից բարձրացված խնդիրն արդեն իսկ իր հանգուցալուծումն է ստացել»:

Председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта ответил на представленную в НС петицию Беллы Лалаян
23 июня 2021
23-го июня председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян ответил на петицию Беллы Лалаян, представленную в НС 24-го мая.
"Уважаемая госпожа Лалаян,
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта получила от Вас петицию, адресованную председателю НС, в связи с монументом под названием "Ключ Арцаха", установленным  у мемориального комплекса "Мы – наши горы".
Несмотря на то, что на момент получения петиции монумент уже был демонтирован, мы приветствуем Вашу активность в вопросах, волнующих общественность. Мы связались с ответственными лицами соответствующих ведомств, представив нашу озабоченность в связи с процедурой установки монумента, а также целесообразностью и смысловым значением местности, но, как мы уже отметили, поднятая Вами проблема уже получила свое решение".