Հունիսի 11-ին ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արամ Հարությունյանի նախագահությամբ հրավիրել է հերթական նիստը:Հանձնաժողովի 5 անդամներից նիստին ներկա էին 3-ը:
Քննարկվել է ««Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի ներկայացրած օրենքի նախագծով առաջարկվում է՝ ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների նախորդ տարիների շրջանավարտներին իրավունք տալ ստանալու պետական նմուշի դիպլոմ` կառավարության կողմից սահմանված կարգով և կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի սահմանած մասնագիտական-առարկայական ծրագրերի համաձայն:
Հանձնաժողովի նիստում առաջարկվել է վերախմբագրել նախագիծը և նշել կոնկրետ ժամկետներ: Նախարարի կողմից ընդունվել է առաջարկությունը և որոշվել ՝ պետական նմուշի դիպլոմ տալու ժամկետ սահմանել մինչև 2023-2024 ուսումնական տարվա ավարտը:
3 կողմ ձայնով գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ նախագիծը կներկայացվի առաջիկա լիագումար նիստի քննարկմանը:

June 11, the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports of the National Assembly of the Republic of Artsakh chaired by Aram Harutyunyan convened a regular sitting. Three out of five members of the committee were present at the sitting.
The bill "On Making Amendments to the Law on Education" was discussed.
The draft law submitted by the Minister of Education and Science of the Republic of Artsakh, Lusine Gharakhanyan, proposes to entitle graduates of previous years of non-state higher education institutions to receive a state diploma in accordance with the procedure established by the government and in accordance with the professional-subject programs defined by the authorized body of state education management.
It was proposed at the sitting of the committee to re-edit the draft and specify final terms.The proposal was accepted by the Minister and it was decided to set a deadline for issuing a state diploma until the end of the 2023-2024 academic year.
The draft with the positive conclusion of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports with 3 votes in favor will be submitted to the forthcoming plenary sitting for discussion.