Ս.թ. հունիսի 3-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածին և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համապատասխան՝ առաջարկվել է ս.թ. հունիսի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին գումարել արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ընդգրկելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը (Արցախի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հ. Խանումյան):
Ս.թ. հունիսի 10-ին Հանրապետության նախագահի կողմից լրամշակման նպատակով հետ է կանչվել նախագծերի փաթեթը, ըստ այդմ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ չի գումարվել:
Հաշվի առնելով նախագծերի փաթեթի հրատապությունն ու կարևորությունը՝ ս.թ. հունիսի 20-ից հետո լրամշակված տարբերակով այն կքննարկվի Ազգային ժողովի նիստում:

По инициативе президента Республики Арцах от 3-го июня с. г., а также согласно статье 114 Конституции Республики Арцах и части 3 статьи 37 закона "Регламент Национального собрания", было принято решение о созыве внеочередного заседания Национального собрания 11-го июня в 11:00. На повестке заседания – пакет законопроектов «О внесении изменения и дополнений в закон "О правовом режиме военного положения"» и "О внесении дополнений в Уголовный кодекс" (докладчик – официальный представитель президента А. Ханумян).
10-го июня пакет законопроектов был отозван президентом Республики Арцах с целью доработки. По данной причине внеочередное заседание Национального собрания не состоялось.
Учитывая актуальность и важность пакета законопроектов, доработанный вариант будет обсужден на заседании НС после 20-го июня.