Հունիսի 4-ին հրավիրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Սևակ Աղաջանյանը և Արթուր Հարությունյանը:
Ներկայացվել են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի, ԱՀ ԱԺ աշխատակազմի, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի, արդարադատության նախարարության, բարձրագույն դատական խորհրդի, դատախազության, քննչական կոմիտի, հաշվեքննիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշպանության, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2020թվականի պետական բյուջեի կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մանվել Բաբաջանյանի ներկայացմամբ՝ աշխատակազմի 2020թ. պետական բյուջեով նախատեսված 619 մլն 229 հազ դրամից ծախսվել է 540 մլն 271 հազ դրամ, կամ 87,3%-ը: Տնտեսումը կազմել է 78 մլն 958 հազ դրամ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանի փոխանցմամբ, պետական բյուջեից նախատեսվել է 692մլն 632,7հազ դրամ, կատարողականը՝ 658մլն 390հազ դրամ, կամ՝ 95,0%-ը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչությանը 2020 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 365մլն 664 հազ դրամ: Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանի ներկայացմամբ՝ բյուջեի կատարողականը կազմել է 305մլն 207հազ դրամ, կամ նախահաշվի 83,,5%-ը:
Ներկայացնելով արդարադատության նախարարության բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ հաշվետվությունը՝ նախարար Ժիրայր Միրզոյանը նշել է, որ նախարարությանը ճշտված պլանով հատկացված էր 466 մլն 515,0 հազ դրամ, կատարողականը՝ 396 մլն 779,8 հազ դրամ, կամ՝ 85,1%-ը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի հաշվետվության համաձայն՝ դատական համակարգի ծախսերի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 648 մլն 446,1 հազ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 584մլն 960,0 դրամ, կամ՝ 90,2%-ը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Նարեկ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ դատախազությունը հաշվետու տարում գրանցել է հատկացված միջոցների զգալի խնայողություն՝ 65 մլն 387,500 հազ դրամի չափով: Ընդհանուր՝ հաշվետու տարում գլխավոր դատախազությանը հատկացված 562 մլն 888,900 հազ դրամից դրամարկղային ծախսերը կազմել են 497 մլն 501,400 հազ դրամ, փաստացի ծախսերը՝ 494 մլն 419,100 հազ դրամ:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանի փաստմամբ՝ հաշվետու տարում քննչական կոմիտեի պահպանման համար պետական բյուջեից հատկացվել էր 341 մլն 729,400 հազ դրամ, որից փաստացի ֆինանսավորվել է 287մլն 462,546հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 84,1 տոկոս:
Պետական բյուջեով Հաշվեքննիչ պալատի պահպանման համար, պալատի անդամ Շուշանիկ Հայրապետյանի ներկայացմամբ,նախատեսվել էր 156 մլն 272 հազ դրամ,փաստացի ծախսվել է 132 մլն 920 հազ դրամ,կատարողականը կազմել է 85,1 տոկոս:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ծախսերը նախատեսված էր 60 մլն 299 հազ դրամի չափով: Եվս 4 մլն 510 հազ դրամ հատկացվել է երեխաների պաշտպանության հետազոտության ծրագրով: Փաստացի ծախսվել է 55 մլն 453 հազ դրամ, կատարողականը՝ 92 տոկոս:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի պահպանման ծախսերը նախատեսված էր 103 մլն 716 հազ դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 96 մլն 451 հազ դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2020 թվականի բյուջեն բաշխվել է ըստ 3 ծրագրի:
«Կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրով նախատեսվել էր 47 մլն 126 հազ դրամ, փաստացի ծախսվել է 39 մլն 289 հազ դրամ,կատարողականը՝ 83,4 տոկոս:
«Ընտրություններ» ծրագրով նախատեսվել էր 132 մլն 616 հազ դրամ,կատարողականը՝ 89,7 տոկոս:
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրով նախատեսվել էր 100 մլն 141 հազ դրամ, կատարողականը՝ 95,9 տոկոս:
Բյուջեների կատարողականների վերաբերյալ հաշվետվություններից հետո պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով:

В постоянных комиссий НС завершились обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2020 год
04 июня 2021
4-го июня было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Севак Агаджанян и Артур Арутюнян.
На заседании были представлены отчеты об исполнении государственного бюджета аппарата президента Республики Арцах, аппарата Национального собрания Республики Арцах, управления по делам правительства аппарата президента Республики Арцах, Министерства юстиции, Высшего судебного совета, Прокуратуры, Следственного комитета, Аудиторской палаты, офиса Защитника прав человека и Центральной избирательной комиссии за 2020 год.
По словам заместителя руководителя аппарата президента Республики Арцах Манвела Бабаджаняна, в 2020 году из предусмотренных государственным бюджетом 619 млн 229 тыс. драмов было израсходовано 540 млн 271 тыс. драмов (87,3%), экономия составила 78 млн 958 тыс. драмов.
Для обеспечения нормальной деятельности Национального собрания Республики Арцах, по словам заместителя руководителя аппарата НС Гарика Джамгаряна, из государственного бюджета была выделена сумма в размере 692 млн 632,7 тыс. драмов, исполнение – 658 млн 390 тыс. драмов (95,0%).
На содержание управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах из государственного бюджета на 2020 год была выделена сумма в размере 365 млн 664 тыс. драмов. По словам начальника управления делами правительства аппарата президента Араика Лазаряна, исполнение бюджета составило 305 млн 207 тыс. драмов или 83,5% сметы.
Представляя отчет об исполнении бюджета Министерства юстиции, министр Жирайр Мирзоян отметил, что согласно уточненному плану, министерству была выделена сумма в размере 466 млн 515,0 тыс. драмов, исполнение составило 396 млн 779,8 тыс. драмов (85,1%).
Согласно отчету председателя Высшего судебного совета Гаяне Григорян, на расходы судебной системы из государственного бюджета была выделена сумма в размере 648 млн 446,1 тыс. драмов, фактические расходы составили 584 млн 960,0 драмов (90,2%).
По словам заместителя Генерального прокурора Республики Арцах Нарека Арутюняна, в отчетном году прокуратура зафиксировала значительную экономию выделенных средств в размере 65 млн 387,500 тыс. драмов. Из выделенных в отчетном году Генеральной прокуратуре 562 млн 888,900 тыс. драмов кассовые расходы составили 497 млн 501,400 тыс. драмов, фактические – 494 млн 419,100 тыс. драмов.
По словам председателя Следственного комитета Игоря Григоряна, в отчетном году на содержание комитета из государственного бюджета была выделена сумма в размере 341 млн 729,400 тыс. драмов, фактическое финансирование составило 287 млн 462,546 тыс. драмов, исполнение – 84,1%.
По словам члена Аудиторской палаты Шушаник Айрапетян, на содержание палаты из государственного бюджета была выделена сумма в размере 156 млн 272 тыс. драмов, фактическое исполнение составило 132 млн 920 тыс. драмов (85,1%).
Расходы офиса Защитника прав человека Республики Арцах были предусмотрены в размере 60 млн 299 тыс. драмов. Еще 4 млн 510 тыс. драмов было выделено на программу исследования защиты детей. Фактически была потрачена сумма в размере 55 млн 453 тыс. драмов, исполнение – 92%.
Расходы на содержание Совета гражданской службы были предусмотрены в размере 103 млн 716 тыс. драмов, фактические расходы составили 96 млн 451 тыс. драмов.
Бюджет Центральной избирательной комиссии в 2020 году был распределен согласно трем программам.
На программу "Содержание органов управления" было предусмотрено 47 млн 126 тыс. драмов, фактически потрачено 39 млн 289 тыс. драмов, исполнение – 83,4%.
На программу "Выборы" было предусмотрено 132 млн 616 тыс. драмов, исполнение –89,7%.
На программу "Резервный фонд государственного бюджета" была предусмотрена сумма в размере 100 млн 141 тыс. драмов, исполнение – 95,9%.