Հունիսի 4-ին հրավիրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Սևակ Աղաջանյանը և Արթուր Հարությունյանը:
Ներկայացվել են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի, ԱՀ ԱԺ աշխատակազմի, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի, արդարադատության նախարարության, բարձրագույն դատական խորհրդի, դատախազության, քննչական կոմիտի, հաշվեքննիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշպանության, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2020թվականի պետական բյուջեի կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մանվել Բաբաջանյանի ներկայացմամբ՝ աշխատակազմի 2020թ. պետական բյուջեով նախատեսված 619 մլն 229 հազ դրամից ծախսվել է 540 մլն 271 հազ դրամ, կամ 87,3%-ը: Տնտեսումը կազմել է 78 մլն 958 հազ դրամ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանի փոխանցմամբ, պետական բյուջեից նախատեսվել է 692մլն 632,7հազ դրամ, կատարողականը՝ 658մլն 390հազ դրամ, կամ՝ 95,0%-ը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչությանը 2020 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 365մլն 664 հազ դրամ: Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանի ներկայացմամբ՝ բյուջեի կատարողականը կազմել է 305մլն 207հազ դրամ, կամ նախահաշվի 83,,5%-ը:
Ներկայացնելով արդարադատության նախարարության բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ հաշվետվությունը՝ նախարար Ժիրայր Միրզոյանը նշել է, որ նախարարությանը ճշտված պլանով հատկացված էր 466 մլն 515,0 հազ դրամ, կատարողականը՝ 396 մլն 779,8 հազ դրամ, կամ՝ 85,1%-ը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի հաշվետվության համաձայն՝ դատական համակարգի ծախսերի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 648 մլն 446,1 հազ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 584մլն 960,0 դրամ, կամ՝ 90,2%-ը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Նարեկ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ դատախազությունը հաշվետու տարում գրանցել է հատկացված միջոցների զգալի խնայողություն՝ 65 մլն 387,500 հազ դրամի չափով: Ընդհանուր՝ հաշվետու տարում գլխավոր դատախազությանը հատկացված 562 մլն 888,900 հազ դրամից դրամարկղային ծախսերը կազմել են 497 մլն 501,400 հազ դրամ, փաստացի ծախսերը՝ 494 մլն 419,100 հազ դրամ:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանի փաստմամբ՝ հաշվետու տարում քննչական կոմիտեի պահպանման համար պետական բյուջեից հատկացվել էր 341 մլն 729,400 հազ դրամ, որից փաստացի ֆինանսավորվել է 287մլն 462,546հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 84,1 տոկոս:
Պետական բյուջեով Հաշվեքննիչ պալատի պահպանման համար, պալատի անդամ Շուշանիկ Հայրապետյանի ներկայացմամբ,նախատեսվել էր 156 մլն 272 հազ դրամ,փաստացի ծախսվել է 132 մլն 920 հազ դրամ,կատարողականը կազմել է 85,1 տոկոս:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ծախսերը նախատեսված էր 60 մլն 299 հազ դրամի չափով: Եվս 4 մլն 510 հազ դրամ հատկացվել է երեխաների պաշտպանության հետազոտության ծրագրով: Փաստացի ծախսվել է 55 մլն 453 հազ դրամ, կատարողականը՝ 92 տոկոս:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի պահպանման ծախսերը նախատեսված էր 103 մլն 716 հազ դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 96 մլն 451 հազ դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2020 թվականի բյուջեն բաշխվել է ըստ 3 ծրագրի:
«Կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրով նախատեսվել էր 47 մլն 126 հազ դրամ, փաստացի ծախսվել է 39 մլն 289 հազ դրամ,կատարողականը՝ 83,4 տոկոս:
«Ընտրություններ» ծրագրով նախատեսվել էր 132 մլն 616 հազ դրամ,կատարողականը՝ 89,7 տոկոս:
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրով նախատեսվել էր 100 մլն 141 հազ դրամ, կատարողականը՝ 95,9 տոկոս:
Բյուջեների կատարողականների վերաբերյալ հաշվետվություններից հետո պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով:

Discussions on the Execution of the Republic of Artsakh State Budget 2020 at the NA Standing Committee Sittings Completed
04 June 2021
June 4, a joint sitting of the NA Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Management was convened, chaired by the Committee Chairs Sevak Aghajanyan and Artur Harutyunyan.
Executions of the state budget 2020 of the Artsakh Republic President's Administration, National Assembly Administration of the Republic of Artsakh, the Government Administration of the Republic of Artsakh, Ministry of Justice, Supreme Judicial Council, Prosecutor's Office, Investigative Committee, Audit Chamber, Human Rights Protection, Civil Service Council and Central Electoral Commission have been submitted.
According to the Deputy Chief of Staff of the Artsakh Republic President Manvel Babajanyan, 540 million 271 thousand drams were spent from 619 million 229 thousand drams envisaged by the 2020, or 87.3%. The economy was 78 million 958 thousand drams.
To ensure the normal activities of the National Assembly of the Artsakh Republic, according to Deputy Chief of Staff Garik Zhamharyan, 692 million 632.7 thousand drams are envisaged from the state budget, performance - 658 million 390 thousand drams, or 95.0%.
365 million 664 thousand drams have been allocated from the 2020 state budget to the Government of the President of the President's Office. According to the head of the Government of the President's Office Arayik Lazaryan, the budget execution amounted to 305 million 207 thousand drams, or 83% of the estimate.
Presenting the report on the budget execution of the Ministry of Justice, Minister Zhirayr Mirzoyan noted, that 466 million 515.0 thousand drams have been allocated to the Ministry, the performance was 396 million 779.8 thousand drams, or 85.1%.
According to the report of the Chairman of the Higher Judicial Council Gayane Grigoryan, 648 million 446.1 thousand drams have been allocated from the state budget for the expenses of the judiciary, from which 584 million 960.0 drams were actually spent, or 90.2%.
According to Deputy Prosecutor General Narek Harutyunyan, in the reporting year, the Prosecutor's Office registered significant savings of the allocated funds, 65 million 387,500 thousand drams. Out of total of 562 million 888,900 thousand allocated to the Prosecutor General's Office in the reporting year, the cash costs amounted to 497 million 501,400 thousand, actual expenses - 494 million 419,100 thousand drams.
For the maintenance of the Audit Chamber According to Shushanik Hayrapetyan, a member of the Chamber, 156 million 272 thousand drams were planned, and 132 million 920 thousand drams were actually spent, performing 85.1%.
The expenditures of the Human Rights Defender's Office amounted to 60 million 299 thousand drams. Another 4 million 510 thousand was allocated under the Child Protection Research Program. In fact, 55 million 453 thousand drams were spent on performing 92%.
The cost of maintenance of the Civil Service Council was envisaged by 103 million 716 thousand drams. In fact, 96 million 451 thousand drams have been spent.
The budget of the Central Election Commission 2020 is divided in 3 programs:
47 million 126 thousand drams were envisaged by the "Maintenance of Management" program, and 39 million 289 thousand drams were actually spent, performance - 83.4%.