Իմ ողջ գիտակցական կյանքում ցանկացել եմ,որ Արցախը դառնա օրենքի երկիր: Մի մարդ, որ հինգ անգամ ընտրվել է խորհրդարանի պատգամավոր և զբաղեցրել Աժ բոլոր պաշտոնները, ընդ որում կան պաշտոններ՝ մի քանի անգամ: ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար, երիտասարդ, խոստումնալից քաղաքական գործիչ Դավիթ Գալստյանը անարդարացի է:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն առաջնորդվում է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով:
Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Վահրամ Բաղդասարյանը մայիսի 25-ին ներկայացրել էր հրաժարականի դիմում, որի հիման վրա նույն օրը ես՝ որպես Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ, հանդես եմ եկել հայտարարությամբ, որում ասված էր. ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Վահրամ Բաղդասարյանը մայիսի 25-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պաշտոնատար անձը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»:
Կարծում եմ՝ ավելի քան մեկ տարվա համատեղ աշխատանքի ընթացքում պետք է հասկանայիք, որ ես նեղ շրջանակների շահերի սպասարկող չեմ: Դա կփաստեն նաև ԱՀ և ՀՀ բոլոր ժամանակների ղեկավարները: Եթե նեղ շրջանակների սպասարկող լինեի՝ ԱՀ մեծահարուստների շարքին կդասվեի:
Նողկում եմ երկու ձեռքով բարևողներից և կեղծ ժպտացողներից: Ես ընդդիմանում եմ 2020թ. նոյեմբերի 10-ից հետո ստեղծված իրողություններին և առկա իրականությանը, բայց ոչ երբեք՝ գերագույն դատարանի որոշմանը. գերագույն դատարանի որոշումը բեկանման ենթակա չէ:Գերագույն դատարանի որոշման մասին պաշտոնապես տեղեկացված չէինք:
Ես նվիրված եմ ընդհանուրի շահերին, ոչ թե՝ անձի: Ի դեպ՝ դուք անձամբ տեղյակ եք, որ 2020թ. աշնանային պատերազմի օրերին նույն Արթուր Թովմասյանը հայտարարություններով հանդես էր եկել բոլոր խմբակցությունների շահերը պաշտպանողի անունից:
Օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետում հարցը կընթացքավորվի «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջներին համապատասխան՝ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված պաշտոնատար անձի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարման մասին պաշտոնապես տեղեկացվելուց հետո:

Всю свою сознательную жизнь я хотел, чтобы Арцах стал страной закона. Это слова человека, который пять раз избирался депутатом парламента и занимал в Национальном собрании все должности, причем некоторые из них по несколько раз. Руководитель фракции "Справедливость" Арцаха НС Республики Арцах, молодой и многообещающий политический деятель Давид Галстян несправедлив.
Национальное собрание Республики Арцах руководствуется законом "Регламент Национального собрания".
25-го мая председатель Аудиторской палаты Республики Арцах Ваграм Багдасарян представил заявление об отставке, на основании которого в тот же день я, как председатель НС Республики Арцах, выступил с заявлением, в котором говорится: «Согласно части 1 статьи 129 закона "Регламент Национального собрания", заявляю, что 25-го мая председатель Аудиторской палаты Республики Арцах Ваграм Багдасарян представил заявление об отставке.
Согласно части 2 статьи 129 закона "Регламент Национального собрания", если в течение недели после заявления об отставке должностное лицо письменным заявлением: 1) отзывает свое заявление об отставке, то председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом; 2) не отзывает свое заявление об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола».
Думаю, в течение более чем года совместной работы вы должны были понять, что я не обслуживаю интересы узких кругов. Это подтвердят и руководители Республики Арцах и Республики Армения всех времен. Если бы я служил узким кругам, то был бы в числе богатейших людей Республики Арцах.
Я испытываю отвращение к людям, которые пожимают тебе руку и лицемерно улыбаются. Я противлюсь возникшим после 10-го ноября реалиям и последствиям, но не решению Верховного суда. Решение Верховного суда не подлежит обжалованию. О решении Верховного суда мы не были официально осведомлены.
Я предан общим интересам, а не конкретным личностям. И вы знаете, что во время осенней войны 2020 года все тот же Артур Товмасян выступал с заявлениями исходя из интересов всех фракций.
В установленном законом порядке вопрос будет поднят в соответствии с требованиями части 3 статьи 129 закона "Регламент Национального собрания" после официального уведомления о досрочном прекращении полномочий избранного Национальным собранием должностного лица.