Հունիսի 1-ին հրավիրվել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Ներկայացվել են սոցիալական, առողջապահության, վիճակագրության ոլորտների 2020 թվականի բյուջեների կատարողականները:
ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության 2020 թվականի նախնական բյուջեն 22,4 մլրդ դրամ էր, ճշտված պլանով՝ 21,1 մլրդ: Կատարողականը կազմել է 19,9 մլրդ դրամ կամ 94,3 տոկոս:
Նշված գումարով 50-ից ավել ծրագրեր են իրականացվել: Նախարար Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ որոշ ծրագրերի կատարողականներ ցածր են՝ համավարակով ու պատերազմական իրողություններով պայմանավորված: Օրինակ՝ պրոթեզավորման պարագաններով ապահովման ծրագրի կատարողականը 70 տոկոս է, գործազրկության դեմ ուղղված ծրագիրը՝ 1255 գործազուրկից ընդամենը 50-ն է ապահովվել աշխատանքով: Իսկ ծերության պաշտպանության ծրագրի կատարողականը կազմել է 96,6 տոկոս: «Ընտանիքի անդամներ և զավակներ» ծրագրի կատարողականը 93,7 տոկոս է: Նախարարի կարծիքով որոշ ծրագրերի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով դրանց վեկտորը պետք է փոխվի ու այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:
Առանձին ծրագրեր ֆինանսավորվել են պահուստային ֆոնդից: Այսպես՝ համավարակի մեղմանն ուղղված ծրագրի ծախսերը կազմել են 490 մլն դրամ, պատերազմի ընթացքում ծագած խնդիրների լուծմանը 753 մլն է ուղղվել:
Առողջապահության ոլորտի համար նախատեսված բյուջեն 7 մլրդ 443,9 մլն դրամ էր, ճշտված բյուջեն ՝ 7 մլրդ 811 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 84,6 տոկոս:
«Անվճար բուժօգնություն» հոդվածով թերկատարումը պայմանավորված էր համավարակով ու պատերազմով: Արտահիվանդանոցային ծառայություններին հատկացվել է 2 մլրդ 576,3 մլն դրամ, 1 մլրդ դրամ՝ ընդհանուր բնույթի բժշկական ծառայություններին: Գերկատարում է արձանագրվել շտապ օգնության գծով: 110 մլն դրամի լրացուցիչ ֆինանսավորում է կատարվել այս և այլ գերկատարումը փակելու համար:
Ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատակազմի պահպանման նախահաշիվը կազմել է 228 մլն 478 հազար դրամ, կատարողականը՝ 88,6 տոկոս, գործուղման ծախսերի կատարողականը կազմել է 41 տոկոս : 3 ծրագրերի բյուջեներին ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը անդրադարձել է առանձին:
Առաջին անգամ իրականացվող աշխատուժի հետազոտման ծրագրին հատկացվել էր 18 մլն 854 հազ դրամ, կատարողականը՝ 90 տոկոս:
Տնային տնտեսությունների հետազոտման ծրագրին հատկացվել էր 32 մլն 500 հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 85,4 տոկոս:
Գյուղատնտեսության համատարած հաշվառման ծրագիրը, որը պիտի մեկնարկեր հոկտեմբերին, հայտնի պատճառներով չի իրականացվել: Ծրագիրը, որի համար նախատեսված էր 223 մլն 414 հազ դրամ, դադարեցվել է:

Состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
1-го июня состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были представлены отчеты об исполнении государственного бюджета социальной сферы, сферы здравоохранения и статистической службы за 2020 год.
Предварительный бюджет Министерства труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах на 2020 год составил 22,4 млрд драмов, уточненный план – 21,1 млрд драмов.
На указанную сумму было реализовано более 50 программ. Министр Мане Тандилян отметила, что некоторые программы были реализованы частично в связи с эпидемией коронавируса и военными реалиями. Например, программа протезирования выполнена лишь на 70%. Программа, направленная на сокращение уровня безработицы, также реализована не в полной мере: из 1255 безработных трудоустроены лишь 50 человек. Исполнение программы по обеспечению старости составило 96,6%, программа "Члены семьи и дети" – 93,7%. По мнению министра, с целью повышения эффективности некоторых программ их направление должно быть изменено.
Некоторые программы профинансированы из резервного фонда. Так, расходы на программу по смягчению эпидемиологической обстановки составили 490 млн драмов, на решение проблем, возникших в ходе военных действий, было направлено 753 млн драмов.
Предусмотренный бюджет сферы здравоохранения составил 7 млрд 443,9 млн драмов, уточненный бюджет – 7 млрд 811 млн драмов, исполнение – 84,6%.
Частичная реализация программы "Бесплатная медицинская помощь" была обусловлена эпидемией и военными действиями. На амбулаторное обслуживание была выделена сумма в размере 2 млрд 576,3 млн драмов, на общие медицинские услуги – 1 млрд драм. Перевыполнение зафиксировано по линии неотложной помощи. Дополнительное финансирование в размере 110 миллионов драмов было предоставлено для покрытия дефицита.
Предварительные расходы на содержание аппарата Национальной статистической службы составили 228 млн 478 тыс. драмов, исполнение – 88,6%, исполнение командировочных расходов составило 41%. Председатель службы Мануш Минасян выделила бюджеты трех программ.
На программу по исследованию рабочей силы, которая была осуществлена впервые, было выделено 18 млн 854 тыс. драмов, исполнение – 90%.
На программу исследования домашних хозяйств было выделено 32 млн 500 тыс. драмов, исполнение – 85,4%.
Программа повсеместного учета сельского хозяйства, которая должна была стартовать в октябре, по известным нам причинам не была реализована. Программа, на реализацию которой планировалось выделить 223 млн 414 тыс. драмов, была приостановлена.