Մայիսի 31-ին հրավիրվել է ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ: Նիստին մասնակցում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Ներկայացվել են էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, ինչպես նաև կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի, Արցախի ներդրումային և գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամների 2020 թվականի բյուջեների կատարողականները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարությանը պետական բյուջեից հատկացվել է 8 մլրդ 327 մլն 546,7 հազ դրամ: Գյուղոլորտի հատկացումների կատարողականը կազմել է 87,4 տոկոս: Մի շարք ծրագրեր չեղարկվել կամ մասնակիորեն են իրականացվել՝ պատերազմով ու համավարակով պայմանավորված: Այսպես ՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով 23 մլն 641,4 հազ դրամ ընդհանուր արժեքով պատվաստանյութեր խոտանվել են կամ մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ անցած շրջանների անասնաբուժական սպասարկման կայաններում:
Այգեգործության զարգացման նպատակով նախատեսվում էր հատկացնել 80մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 21 մլն 723,9 հազ: Պատերազմի պատճառով ծրագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացվել են ոչ լրիվությամբ, իսկ 2020 թ. հիմնադրված այգիները լրիվությամբ մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ:
Պլանի ճշգրտման արդյունքում որոշ ծրագրերի էլ լրացուցիչ միջոցներ են ուղղորդվել: Այսպես՝ «Աջակցություն գյուղի և գյուղատնեսության աջակցության հիմնադրամին» ծրագրի իրականացման համար նախատեսված էր 1 մլրդ 5 մլն դրամ, սակայն աշնանացան սերմերի արժեքի փոխհատուցման և երաշտից տուժած հողօգտագործողներին աջակցության նպատակով կատարվել է հաստատված պլանի ճշգրտում, որի արդյունքում ծրագրի կատարմանը հատկացվել է 1 մլրդ 776 մլն 193,8 հազ դրամ:
Քաղաքաշինության նախարարության 2020 թվականի հատկացումները նախատեսված էր 17 մլրդ 423 մլն դրամի չափով, որը դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 24 մլրդ 296,մլն 668 հազ. դրամ/ լրացուցիչ նախատեսվել է 6մլրդ 876 մլն 668 հազ դրամ/:
Ընդհանուր առմամբ 2020թ. ԱՀ պետբյուջեի հաշվին կապիտալ ներդրումների պատվերը կազմել է 26 մլրդ 876 մլն 607 հազ դրամ գումար,կատարողականը կազմել է 99,9 տոկոս:
ԱՀ տարածքային կառավարման և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության բյուջեն փոփոխության է ենթարկվել՝ կապված էլեկտրաէներգիայի ու օգտագործված գազի գումարի փոխհատուցման ծավալների փոփոխությամբ: Այսպես՝ տարեսկզբին բնակչության կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի մասնակի փոխհատուցման հաստատված նախահաշիվը 2 մլրդ 800 մլն դրամի չափով էր, ճշտված հատկացումները կազմել են 4 մլրդ 300 մլն դրամ, կատարողականը՝ 92,2 տոկոս:
Տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության իրականացման համար տարեսկզբին հաստատված նախահաշիվը 182 մլն 251,3 հազ. դրամ էր, որից ֆինանասավորվել է 137մլն 410,332 հազ. դրամ կամ 75 տոկոսը:
2020 թվականին ընդերքօգտագործման դիմաց պետբյուջե է մուտքագրվել 47 մլն 771,820 հազ. դրամ:
ԱՀ անշարժ գույքի կադաստրի և պետական գույքի կառավարման ոլորտում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին պլանով նախատեսված էր 445 մլն 951,4 հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 300 մլն 364,1 հազ դրամ՝ 67,4 տոկոսը: Անշարժ գույքի կադաստրի ոլորտում պետբյուջեի միջոցների հաշվին պլանով նախատեսված 134 մլն 770 հազ դրամի աշխատանքների փոխարեն իրականացվել է 61 մլն 455 հազ դրամի աշխատանքներ, որի կատարողականը կազմել է 45,6 տոկոս, իսկ պետական գույքի կառավարման ոլորտում նախատեսված 43 մլն աշխատանքների փոխարեն՝ 4 մլն 791 հազ դրամի աշխատանքներ, կատարողականը՝ 13,7տոկոս:
2020թ. ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի բյուջեի տարեկան ֆինանսավորումն իրականացվել է 84,4 տոկոսով, որը կազմել է 171,8 մլն դրամ:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամին ԱՀ 2020թ. պետական բյուջեի միջոցների տրամադրած 4 մլրդ 150 մլն դրամ գումարը ուղղվել է հետևյալ ծրագրերի իրականացմանը.
ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամը ԱՀ պետբյուջեից ֆինանսավորվել է 3 ծրագրի իրականացման շրջանակներում:
«Աջակցություն ԳԳԱՀ-ին» ծրագիրը ըստ պլանի կազմել է 2 մլրդ 403մլն 274,2 հազ դրամ, որն իրականացվել է 73,9 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 776մլն 193հազ դրամ:
Ազնվացեղ ԽԵԿ արժեքի մասնակի սուբսիդավորման և բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագրերը ֆինանսավորվել են 100 տոկոսով՝ համապատասխանաբար՝ 169 մլն 135,4 հազ դրամ և 1 մլրդ 252 մլն 432,5 հազ դրամ: Իր սեփական միջոցների, առևտրային բանկերից ստացված վարկերի և պետական բյուջեից ֆինանսավորված գումարների հաշվին Հիմնադրամը 2020թ.-ին իրականացրել է 9մլն 188,489 հազ դրամի աջակցություն:
Ոլորտների պատասխանատուները բյուջեների կատարողականները ներկայացնելուց հետո պատասխանել են պատգամավորական հարցադրումներին:

На совместных заседаниях постоянных комиссий НС продолжаются обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2020 год
31 мая 2021
31-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были представлены отчеты об исполнении государственного бюджета за 2020 год Министерства экономики и сельского хозяйства, Министерства градостроительства, Министерства территориального управления и инфраструктур, а также Комитета кадастра и управления государственным имуществом, Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, Инвестиционного фонда Арцаха и Фонда содействия селу и сельскому хозяйству.
За отчетный период Министерству экономики и сельского хозяйства Республики Арцах из государственного бюджета была выделена сумма в размере 8 млрд 327 млн 546,7 тыс драмов. Исполнение ассигнований в сфере сельского хозяйства составило 87,4%. Ряд программ был отменен или реализован частично, что обусловлено военными действиями и эпидемией. В результате военных действий вакцины, общая стоимость которых составляет 23 млн 641,4 тыс драмов, стали непригодными для использования или остались на станциях ветеринарного обслуживания в районах, перешедших под контроль врага.
На развитие садоводства планировалось выделить 80 млн драмов, исполнение составило 21 млн 723,9 тыс. драмов. По причине военных действий предусмотренные программой мероприятия были осуществлены не в полной мере, а сады, посадка которых была осуществлена в 2020 году, полностью остались под контролем противника.
В результате уточнения плана для некоторых программ были направлены дополнительные средства. Для реализации программы "Содействие Фонду содействия селу и сельскому хозяйству" была предусмотрена сумма в размере 1 млрд 5 млн драмов, однако с целью компенсации стоимости семян озимых культур и содействия пострадавшим от засухи землепользователям был осуществлен пересмотр утвержденного плана, в результате чего на осуществление программы была выделена сумма в размере 1 млрд 776 млн 193,8 тыс. драмов.
Ассигнования Министерства градостроительства на 2020 год были предусмотрены в размере 17 млрд 423 млн драмов, однако по состоянию на 30-е декабря сумма составила 24 млрд 296 млн 668 тыс. драмов (дополнительная сумма – 6 млрд 876 млн 668 тыс. драмов).
В общей сложности заказ на капитальные инвестиции за счет государственного бюджета Республики Арцах на 2020 год составил 26 млрд 876 млн 607 тыс. драмов, исполнение – 99,9%.
Бюджет Министерства территориального управления и производственных инфраструктур Республики Арцах был изменен в связи с изменением объемов компенсации за электроэнергию и потребленный газ. Таким образом, в начале года утвержденная смета частичной компенсации за потребленную населением электроэнергию составила 2 млрд 800 млн драмов, уточненные ассигнования составили 4 млрд 300 млн драмов, исполнение – 92,2%.
Смета, утвержденная в начале года для осуществления деятельности органов территориального управления и местного самоуправления, составила 182 млн 251,3 тыс. драмов, исполнение – 137 млн 410,332 тыс. драмов или 75%.
В 2020 году за пользование недрами в государственный бюджет поступила сумма в размере 47 млн 771 820 тыс. драмов.
На содержание сферы кадастра недвижимости и управления государственным имуществом по плану была предусмотрена сумма в размере 445 млн 951,4 тыс. драмов, исполнение составило 300 млн 364,1 тыс. драмов (67,4%).  В сфере кадастра недвижимого имущества за счет средств государственного бюджета вместо предусмотренных планом 134 млн 770 тыс. драмов были осуществлены работы на 61 млн 455 тыс. драмов, исполнение составило 45,6%, а в сфере управления государственным имуществом вместо предусмотренных 43 млн – 4 млн 791 тыс. драмов, исполнение – 13,7%.
Годовое финансирование бюджета Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах в 2020 году составило 171,8 млн драмов (84,4%).
Сумма в размере 4 млрд 150 млн драмов, выделенная из государственного бюджета 2020 года Инвестиционному фонду Арцаха, была направлена на реализацию следующих программ:
• Обеспечение государственной поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства – 266,6 млн драмов;
• Частичное субсидирование годовых процентных ставок по ипотечным кредитам, предоставляемым гражданам Республики Арцах банками /кредитными организациями/, – 1 млрд 350 млн драмов;
• Предоставление займов на авансовые платежи по ипотечным кредитам –  45,2 млн драмов;
• Предоставление грантов на авансовые платежи по ипотечным кредитам и строительство жилых домов – 74,9 млн драмов;
• Предоставление займа под залог единственного жилого помещения – 52,3 млн драмов;
• Предоставление займов на строительство, ремонт и приобретение квартиры /дома/ в районах Республики Арцах – 828,24 млн драмов;
• Реализация строительства квартир и жилых домов – 672,0 млн драмов, приобретение квартир в новостройках – 503,0 млн драмов;
• Приобретение выставленной на принудительный электронный аукцион жилой недвижимости – 357,76 млн драмов.
Фонд содействия селу и сельскому хозяйству Республики Арцах был профинансирован из государственного бюджета в рамках реализации трех программ.
Программе "Содействие Фонду содействия селу и сельскому хозяйству" по плану была выделена сумма в размере 2 млрд 403 млн 274,2 тыс. драмов, исполнение составило 73,9% (1 млрд 776 млн 193 тыс. драмов).
Программы частичного субсидирования стоимости крупного рогатого скота и комплексного развития растениеводства профинансированы на 100% – 169 млн 135,4 тыс. драмов и 1 млрд 252 млн 432,5 тыс. драмов.
За счет собственных средств, кредитов, полученных от коммерческих банков, и средств, финансируемых из государственного бюджета, в 2020 году фонд реализовал программы содействия на 9 млн 188,489 тыс. драмов.