Մայիսի 31-ին հրավիրվել է ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ: Նիստին մասնակցում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Ներկայացվել են էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, ինչպես նաև կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի, Արցախի ներդրումային և գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամների 2020 թվականի բյուջեների կատարողականները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարությանը պետական բյուջեից հատկացվել է 8 մլրդ 327 մլն 546,7 հազ դրամ: Գյուղոլորտի հատկացումների կատարողականը կազմել է 87,4 տոկոս: Մի շարք ծրագրեր չեղարկվել կամ մասնակիորեն են իրականացվել՝ պատերազմով ու համավարակով պայմանավորված: Այսպես ՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով 23 մլն 641,4 հազ դրամ ընդհանուր արժեքով պատվաստանյութեր խոտանվել են կամ մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ անցած շրջանների անասնաբուժական սպասարկման կայաններում:
Այգեգործության զարգացման նպատակով նախատեսվում էր հատկացնել 80մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 21 մլն 723,9 հազ: Պատերազմի պատճառով ծրագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացվել են ոչ լրիվությամբ, իսկ 2020 թ. հիմնադրված այգիները լրիվությամբ մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ:
Պլանի ճշգրտման արդյունքում որոշ ծրագրերի էլ լրացուցիչ միջոցներ են ուղղորդվել: Այսպես՝ «Աջակցություն գյուղի և գյուղատնեսության աջակցության հիմնադրամին» ծրագրի իրականացման համար նախատեսված էր 1 մլրդ 5 մլն դրամ, սակայն աշնանացան սերմերի արժեքի փոխհատուցման և երաշտից տուժած հողօգտագործողներին աջակցության նպատակով կատարվել է հաստատված պլանի ճշգրտում, որի արդյունքում ծրագրի կատարմանը հատկացվել է 1 մլրդ 776 մլն 193,8 հազ դրամ:
Քաղաքաշինության նախարարության 2020 թվականի հատկացումները նախատեսված էր 17 մլրդ 423 մլն դրամի չափով, որը դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 24 մլրդ 296,մլն 668 հազ. դրամ/ լրացուցիչ նախատեսվել է 6մլրդ 876 մլն 668 հազ դրամ/:
Ընդհանուր առմամբ 2020թ. ԱՀ պետբյուջեի հաշվին կապիտալ ներդրումների պատվերը կազմել է 26 մլրդ 876 մլն 607 հազ դրամ գումար,կատարողականը կազմել է 99,9 տոկոս:
ԱՀ տարածքային կառավարման և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության բյուջեն փոփոխության է ենթարկվել՝ կապված էլեկտրաէներգիայի ու օգտագործված գազի գումարի փոխհատուցման ծավալների փոփոխությամբ: Այսպես՝ տարեսկզբին բնակչության կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի մասնակի փոխհատուցման հաստատված նախահաշիվը 2 մլրդ 800 մլն դրամի չափով էր, ճշտված հատկացումները կազմել են 4 մլրդ 300 մլն դրամ, կատարողականը՝ 92,2 տոկոս:
Տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության իրականացման համար տարեսկզբին հաստատված նախահաշիվը 182 մլն 251,3 հազ. դրամ էր, որից ֆինանասավորվել է 137մլն 410,332 հազ. դրամ կամ 75 տոկոսը:
2020 թվականին ընդերքօգտագործման դիմաց պետբյուջե է մուտքագրվել 47 մլն 771,820 հազ. դրամ:
ԱՀ անշարժ գույքի կադաստրի և պետական գույքի կառավարման ոլորտում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին պլանով նախատեսված էր 445 մլն 951,4 հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 300 մլն 364,1 հազ դրամ՝ 67,4 տոկոսը: Անշարժ գույքի կադաստրի ոլորտում պետբյուջեի միջոցների հաշվին պլանով նախատեսված 134 մլն 770 հազ դրամի աշխատանքների փոխարեն իրականացվել է 61 մլն 455 հազ դրամի աշխատանքներ, որի կատարողականը կազմել է 45,6 տոկոս, իսկ պետական գույքի կառավարման ոլորտում նախատեսված 43 մլն աշխատանքների փոխարեն՝ 4 մլն 791 հազ դրամի աշխատանքներ, կատարողականը՝ 13,7տոկոս:
2020թ. ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի բյուջեի տարեկան ֆինանսավորումն իրականացվել է 84,4 տոկոսով, որը կազմել է 171,8 մլն դրամ:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամին ԱՀ 2020թ. պետական բյուջեի միջոցների տրամադրած 4 մլրդ 150 մլն դրամ գումարը ուղղվել է հետևյալ ծրագրերի իրականացմանը.
ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամը ԱՀ պետբյուջեից ֆինանսավորվել է 3 ծրագրի իրականացման շրջանակներում:
«Աջակցություն ԳԳԱՀ-ին» ծրագիրը ըստ պլանի կազմել է 2 մլրդ 403մլն 274,2 հազ դրամ, որն իրականացվել է 73,9 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 776մլն 193հազ դրամ:
Ազնվացեղ ԽԵԿ արժեքի մասնակի սուբսիդավորման և բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագրերը ֆինանսավորվել են 100 տոկոսով՝ համապատասխանաբար՝ 169 մլն 135,4 հազ դրամ և 1 մլրդ 252 մլն 432,5 հազ դրամ: Իր սեփական միջոցների, առևտրային բանկերից ստացված վարկերի և պետական բյուջեից ֆինանսավորված գումարների հաշվին Հիմնադրամը 2020թ.-ին իրականացրել է 9մլն 188,489 հազ դրամի աջակցություն:
Ոլորտների պատասխանատուները բյուջեների կատարողականները ներկայացնելուց հետո պատասխանել են պատգամավորական հարցադրումներին:

2020 State Budget Executives’ Discussions Continue at the Joint Sittings of the Artsakh Republic NA Standing Committees
31 May 2021
May 31, a joint sitting of the NA Standing Committees on Production and Manufacturing Infrastructure and Budget, Financial and Economic Management was convened. NA President Artur Tovmasyan took part in the sitting.
The execution of 2020 budgets of the ministries of Economy and Agriculture, Urban development, Territorial Administration and infrastructure as well as the Cadaster and State Property Management Committee, public services and State Commission on Regulatory and Economic Competition, Artsakh of investment and agricultural support funds.
During the reporting period, 8 billion 327 million 546.7 thousand AMD were allocated from the state budget to the Ministry of Economy and Agriculture of the Artsakh Republic. Agriculture appropriations amounted to 87.4 percent. A number of programs were canceled or partially implemented due to war and epidemic. Thus, during the war, the total value of the total value of 23 million 641.4 thousand AMD was damaged or remained at the veterinary stations of the regions under the enemy control.
It was envisaged to allocate 80 million drams for the development of gardening, the execution amounted to 21 million 723.9 thousand. Due to the war, the measures envisaged by the program were not fully implemented, and the gardens established in 2020 remained completely under the control of the enemy.
As a result of the adjustment of the plan, additional funds were directed to some programs. Thus, 1 billion 5 million drams was envisaged for the implementation of the "Support to Rural and Agricultural Support Fund" program. However, in order to plant seeds to compensate for the cost of seeds and to support land users affected by drought the approved plan has been adjusted. As a result, 1 billion 776 million 193.8 thousand drams were allocated for the implementation of the program.
The allocations of the Ministry of Urban Development for 2020 were envisaged in the amount of 17 billion 423 million drams, which as of December 30 made 24 billion 296 million 668 thousand drams. (additional 6 billion 876 million 668 thousand drams has been envisaged).
In general, the order for capital investments at the expense of the state budget of Artsakh in 2020 amounted to 26 billion 876 million 607 thousand drams, the performance amounted to 99.9%.
The budget of the Ministry of Territorial Administration and Production Infrastructure of the Republic of Artsakh has been changed due to changes in the amount of compensation for electricity and used gas. Thus, at the beginning of the year, the approved budget for partial compensation of the electricity tariff consumed by the population was 2 billion 800 million drams, the adjusted allocations amounted to 4 billion 300 million drams, the performance - 92.2%.
The budget approved at the beginning of the year for the implementation of the activities of territorial administration and local self-government bodies was 182 million 251.3 thousand AMD, of which 137 million 410,332 thousand or 75% was financed.
47 million 771,820 thousand were transferred to the state budget in exchange for mining.
In the sphere of real estate cadaster and state property management of the Republic of Artsakh, the plan envisaged 445 million 951.4 thousand drams at the expense of the state budget, the execution made 300 million 364.1 thousand drams, 67.4%. In the sphere of real estate cadaster, instead of 134 million 770 thousand drams envisaged by the plan at the expense of the state budget, works worth 61 million 455 thousand drams were carried out, the performance of which was 45.6%, and instead of 43 million works envisaged in the sphere of state property - 4 million 791 thousand drams works, performance - 13.7%.
The annual budget financing of the State Commission for Regulation of Public Services and Economic Competition of Azerbaijan was implemented by 84.4%, which amounted to 171.8 million drams.
The sum of 4 billion 150 million drams provided to the Artsakh Investment Fund from the 2020 state budget of the Republic of Artsakh was directed to the implementation of the following programs:
• Provision of state support to SMEs - 266.6 million drams
• Partial subsidy of annual interest rates on mortgage loans provided to citizens of Artsakh by banks / credit organizations / - 1 billion 350 million drams
• Provision of targeted loans for mortgage prepayments - 45.2 million drams
• Provision of targeted grants for mortgage loan prepayments for the construction of residential houses - 74.9 million drams
• Mortgage loan of the last residential area - 52.3 million drams
• Loans for construction, renovation and acquisition of apartments / private houses in the regions of Artsakh - 828.24 million drams
• 672.0 million drams were spent for the construction of apartments and houses for sale, and new apartments worth 503.0 million drams were purchased
• Acquisition of pledged and compulsory electronic auctioned residential real estate - 357.76 million drams.
The Rural and Agricultural Support Fund of the Republic of Artsakh was financed from the state budget of the Republic of Artsakh within the framework of the implementation of 3 programs.
According to the plan, the "Support to GFAC" program amounted to 2 billion 403 million 274.2 thousand drams, which was implemented by 73.9%, amounting to 1 billion 776 million 193 thousand drams.
The programs of partial subsidy of the noble CCP value and complex development of crop production were 100% financed, respectively - 169 million 135.4 thousand drams and 1 billion 252 million 432.5 thousand drams. The Fund provided 9 million 188,489 thousand drams in 2020 through its own funds, loans received from commercial banks and funds financed from the state budget.
After presenting the budget executions those in charge of the spheres responded to the questions of the parliamentarians.