2020թ. արյունոտ աշնան պատերազմից հետո մշակութային ցեղասպանության են ենթակվել Արցախի եկեղեցիները: Թշնամու վերահսկողության տակ են անցել Հադրութի և Շուշիի և Ասկերանի շրջանների որոշ գյուղերի հնադարյան եկեղեցիներ և պատմամշակութային կոթողներ:
Թեկուզ կորցրել ենք Արցախի մեծ մասը, բայց մեր հայրենիքի փրկված հատվածում ունենք եկեղեցիներ ու պատմամշակութային կոթողներ, որոնք անարդարացիորեն ստվերում են մնացել: Այդ կոթողների շարքում է Ասկերանի շրջանի Ուլուբաբ գյուղի տարածքում գտնվող 13-րդ դարում կառուցված Սբ. Գևորգ եկեղեցին, որին բնակչությունը տվել է «Պտկես բերդ» անվանումը:
Մոտ 10 տարի առաջ վերականգնողական որոշակի աշխատանքներ են կատարվել, որոնք, սակայն, անավարտ են մնացել:
Այն տեղն ու դերը, որ ժամանակին ուներ Սբ. Գևորգ եկեղեցին Արցախի պատմամշակութային կյանքում, բացառիկ էր հատկապես այն առումով, որ դարեր ի վեր անվտանգության ազդանշանային հաղորդակցման կենտրոն էր՝ կապված բոլոր վանքերի հետ:
Եկեղեցին, ի տարբերություն գործող եկեղեցիների, երկար ժամանակ է՝ ուխտավոր չունի: Ելնելով այն իրողությունից, որ նվազել են մեր հավատավորների ուխտատեղիները և հատկապես հանրամատչելի ուխտատեղի ունենալու նպատակով ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը նախաձեռնել է այցելություն Սբ. Գևորգ եկեղեցի՝ ուսումնասիրելու եկեղեցու և նրա հարակից տարածքի՝ դեպի եկեղեցի տանող ճանապարհի անցանելիության վիճակը:
Այցի ընթացքում պարզվել է, որ եկեղեցին պատված է ծառերի խիտ շերտով և այն իր նախնական ճարտարապետական տեսքին բերելու անհրաժեշտություն կա: Բացի դրանից Ռև գյուղից մինչև եկեղեցի տանող լեռնային ճանապարհն (7 կմ) ունի վերանորոգման խիստ կարիք:
ԱԺ նախագահ Ա. Թովմասյանը, նախաձեռնելով վերոնշյալ ծրագիրը, անհրաժեշտ է համարում նախևառաջ եկեղեցու տարածքն ազատել ավելորդ ծառերից, որոնց արմատները մեծ վնաս են հասցնում շինությանը և ստվերի տակ պահում եկեղեցին՝ խաթարելով նրա տեսանելիությունն ու ազդանշանային հաղորդակցության համակարգի պատմական համբավը: Այցի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է նաև Ռև գյուղի վերաբնակեցումը բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներով:
ԱԺ նախագահին ուղեկցում էր աշխարհազորային հրամանատար, «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Արամ Ավագյանը:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян посетил церковь Святого Геворга, построенную в XIII веке на территории села Улубаб
31 мая 2021
После кровопролитной войны, развязанной противником осенью 2020 года, церкви Арцаха подверглись культурному геноциду. Под контроль противника перешли древние церкви и историко-культурные памятники некоторых сел Гадрутского, Шушинского и Аскеранского районов.
Несмотря на то, что мы потеряли большую часть Арцаха, на территориях, которые удалось сохранить, у нас имеются церкви и историко-культурные памятники, несправедливо оставленные в тени. В числе подобных памятников – церковь Святого Геворга, построенная в XIII веке на территории села Улубаб Аскеранского района. В народе за церковью закрепилось название "Пткес Берд". Около десяти лет назад в церкви были проведены определенные восстановительные работы, которые остались незавершенными.
Церковь Святого Геворга в свое время имела исключительную роль в историко-культурной жизни Арцаха. На протяжении веков она представляла собой центр сигнальной коммуникации, который был связан со всеми монастырями.
Церковь Святого Геворга, в отличие от действующих церквей, долгое время не посещали паломники. Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, учитывая тот факт, что места паломничества наших верующих сократились, инициировал посещение церкви Святого Геворга с целью изучения состояния проходимости ведущей к церкви дороги и прилегающей к ней территории.
В ходе визита выяснилось, что церковь окружена множеством густых деревьев, а саму церковь необходимо привести к первоначальному архитектурному виду. Кроме того, горная дорога от села Рев до церкви (7 км) нуждается в ремонте.
Председатель НС Артур Товмасян, инициируя вышеуказанную программу, в первую очередь считает необходимым очистить территорию церкви от лишних деревьев, корни которых наносят большой вред зданию и держат церковь в тени, нарушая ее обзор и историческую репутацию системы сигнальной коммуникации. В ходе визита глава парламента отметил также важность заселения села Рев нашими насильственно переселенными соотечественниками.
Председателя НС сопровождал награжденный орденом "Боевой Крест" 1-й степени командующий ополчением Арам Авагян.