2020թ. արյունոտ աշնան պատերազմից հետո մշակութային ցեղասպանության են ենթակվել Արցախի եկեղեցիները: Թշնամու վերահսկողության տակ են անցել Հադրութի և Շուշիի և Ասկերանի շրջանների որոշ գյուղերի հնադարյան եկեղեցիներ և պատմամշակութային կոթողներ:
Թեկուզ կորցրել ենք Արցախի մեծ մասը, բայց մեր հայրենիքի փրկված հատվածում ունենք եկեղեցիներ ու պատմամշակութային կոթողներ, որոնք անարդարացիորեն ստվերում են մնացել: Այդ կոթողների շարքում է Ասկերանի շրջանի Ուլուբաբ գյուղի տարածքում գտնվող 13-րդ դարում կառուցված Սբ. Գևորգ եկեղեցին, որին բնակչությունը տվել է «Պտկես բերդ» անվանումը:
Մոտ 10 տարի առաջ վերականգնողական որոշակի աշխատանքներ են կատարվել, որոնք, սակայն, անավարտ են մնացել:
Այն տեղն ու դերը, որ ժամանակին ուներ Սբ. Գևորգ եկեղեցին Արցախի պատմամշակութային կյանքում, բացառիկ էր հատկապես այն առումով, որ դարեր ի վեր անվտանգության ազդանշանային հաղորդակցման կենտրոն էր՝ կապված բոլոր վանքերի հետ:
Եկեղեցին, ի տարբերություն գործող եկեղեցիների, երկար ժամանակ է՝ ուխտավոր չունի: Ելնելով այն իրողությունից, որ նվազել են մեր հավատավորների ուխտատեղիները և հատկապես հանրամատչելի ուխտատեղի ունենալու նպատակով ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը նախաձեռնել է այցելություն Սբ. Գևորգ եկեղեցի՝ ուսումնասիրելու եկեղեցու և նրա հարակից տարածքի՝ դեպի եկեղեցի տանող ճանապարհի անցանելիության վիճակը:
Այցի ընթացքում պարզվել է, որ եկեղեցին պատված է ծառերի խիտ շերտով և այն իր նախնական ճարտարապետական տեսքին բերելու անհրաժեշտություն կա: Բացի դրանից Ռև գյուղից մինչև եկեղեցի տանող լեռնային ճանապարհն (7 կմ) ունի վերանորոգման խիստ կարիք:
ԱԺ նախագահ Ա. Թովմասյանը, նախաձեռնելով վերոնշյալ ծրագիրը, անհրաժեշտ է համարում նախևառաջ եկեղեցու տարածքն ազատել ավելորդ ծառերից, որոնց արմատները մեծ վնաս են հասցնում շինությանը և ստվերի տակ պահում եկեղեցին՝ խաթարելով նրա տեսանելիությունն ու ազդանշանային հաղորդակցության համակարգի պատմական համբավը: Այցի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է նաև Ռև գյուղի վերաբնակեցումը բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներով:
ԱԺ նախագահին ուղեկցում էր աշխարհազորային հրամանատար, «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Արամ Ավագյանը:

After the bloody autumn war of 2020, the churches of Artsakh were subjected to cultural genocide. Ancient churches, historical and cultural monuments in some villages of Hadrut, Shushi, Askeran regions came under the control of the enemy.
Even though we have lost most of Artsakh, we have churches and historical and cultural monuments in the saved part of our motherland, which have been unjustly left in the shadows. Among those monuments is the 13th century church of St. Gevorg, which the population called "Ptkes Berd (Fortress)".
Some restoration work was done about 10 years ago, but it remained unfinished.
St. Gevorg Church was unique in the historical and cultural life of Artsakh due to its place and role. For centuries it has been a center of security signal communication with all the monasteries.
Unlike other churches, this church has not had pilgrims for a long time. Based on the fact, that the places of pilgrimage of our believers have decreased and especially the idea of having a public pilgrimage site, the NA President Artur Tovmasyan initiated a visit to St. Gevorg Church to study the church and its surrounding area as well as the condition of the road leading to the church.
During the visit it was found out that the church is covered with a dense layer of trees and there is a need to bring it to its original architectural appearance. In addition, the mountain road (7 km) from the village of Rev to the church is in dire need of reconstruction.
By initiating the above program, the NA President A. Tovmasyan considers it necessary, first of all, to release the church of unnecessary trees, the roots of which cause great damage to the building and keep the church in the shade, undermining its visibility and the historical reputation of the signal communication system. During the visit, the Head of the Parliament also highlighted the resettlement of the village of Rev with our displaced compatriots.
The NA President was accompanied by Aram Avagyan, commander-in-chief of the voluntary military unit, "Combat Cross" 1st degree.