Մայիսի 28-ը Հայաստանի առաջին հանրապետության օրն է:
1918 թվականի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Այն ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ՝ մինչև 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, երբ 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերի մուտք գործելուց հետո հանրապետությունը խորհրդայնացվեց:
Այսօր, երբ հայոց պետականությունը կրկին վտանգված է, էլ ավելի է արժևորվում առաջին հանրապետության օրը: Հիշենք, որ հեռավոր 1918-ին ևս շատ դժվար իրավիճակում է ծնվել Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:
Վերհիշելով պատմական այդ օրերը՝ միավորվենք, ուժ ստանանք նախնիների հերոսական կեցվածքից: Հայապահպանությունն առանց հայկական պետականության անհնար է:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը ողջ հայության միասնական աջակցության, միահամուռ կամքի կարիքն ունի: Կիսատված Արցախն իր թիկունքին պիտի ունենա ուժեղ, միակամ Հայաստանի Հանրապետություն և Սփյուռք:

28-го мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. Однако она просуществовала лишь два года. 2-го декабря 1920 года после ввода воинских частей 11-й Красной армии Республика Армения была советизирована.
Сегодня, когда армянская государственность вновь находится под угрозой, День Первой Республики приобретает еще большую ценность.
Не будем забывать, что в далеком 1918 году Первая Республика Армения также родилась в очень трудных обстоятельствах. Разгромив в Сардарапате турецкую армию, армянские войска сумели остановить турецкое вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения.
Воскрешая в памяти эти исторические дни, мы должны объединиться и почерпнуть силы в героическом прошлом наших предков. Невозможно сохранить армянскую идентичность без армянской государственности.
Сегодня Республика Армения нуждается в единой воле и поддержке всего армянства. Разделенный на части Арцах должен иметь надежную опору в лице сильной, сплоченной Республики Армения и Диаспоры.