Մայիսի 27-ին Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացել է ԱՀ ԱԺ հերթական լիագումար նիստը:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի մինչպատերազմյան և հետպատերազմյան գործունեությունը:
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է նիստի օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը ներկայացրել է ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Պաշտպանը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Գլխադասային հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացության արժանացած «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանը:
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը նշել է, որ օրինագծի վերաբերյալ եղել է մեկ առաջարկություն, որն էլ ընդունվել է հեղինակի կողմից: «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրինագիծը 22 կողմ, 5 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
«Դատախազության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Կարեն Գաբրիելյանը:
Օրինագիծը գլխադասային հանձնաժողովում արժանացել էր հավանության:Հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը իր ելույթում հավելել է, որ հանձնաժողովի նիստում եղել են առաջարկություններ, որոնցից 2-ը ընդունվել և ներառվել են օրինագծում առաջարկվող փոփոխությունների մեջ:Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հնչեցրած հարցերին: 20 կողմ, 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ օրենքի նախագիծը ընդունվել է որպես օրենք:
ԱՀ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը ներկայացրել է «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որը գլխադասային հանձնաժողովում արժանացել էր դրական եզրակացության:
28 կողմ ձայնով օրինագիծը նույնպես ընդունվել է որպես օրենք:
Ընդմիջումից հետո ԱՀ պետական նախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է «Արցախի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը պատասխանել և պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Այնուհետև Արթուր Հարությունյանը ներկայացրել է օրինագծի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը,որից հետո օրինագծի շուրջ մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել Արցախի «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը և «Ազատ հայրենիք –ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը:
Քվեարկության արդյունքներով «Արցախի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը 23 կողմ ձայնով ընդունվել է որպես օրենք:
Հաջորդիվ «Արցախի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումն էր:
Նախապես արժանանալով գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը՝ օրենքի նախագիծը 23 կողմ, 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
Նիստի եզրափակիչ փուլում պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը և «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցության անդամ Արամայիս Աղաբեկյանը:

27-го мая под председательством Артура Товмасяна состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Прежде чем приступить к работам заседания, председатель парламента Артур Товмасян представил деятельность Национального собрания 7-го созыва в военный и послевоенный периоды.
Годовое сообщение о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах за 2020 год, а также о состоянии защиты прав и свобод человека представил Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
В ходе обсуждения Гегам Степанян ответил на вопросы парламентариев.
Законопроект "О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах", который был удостоен положительного заключения головной комиссии, в первом чтении на рассмотрение парламента представил начальник управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах Араик Лазарян.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян отметил, что касательно законопроекта поступило одно предложение, которое было одобрено автором.
Соотношением голосов 22 – "за", 5 – "против" и 1 воздержался закон был принят.
Пакет законопроектов «О внесении дополнений и изменений в закон "О прокуратуре"» и «О внесении дополнения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» представил заместитель Генерального прокурора Республики Арцах Карен Габриелян.
Законопроект был удостоен положительного заключения головной комиссии. Председатель комиссии Севак Агаджанян в своем выступлении добавил, что на заседании комиссии были озвучены предложения, два из которых были включены в предлагаемые законопроектом изменения.
Соотношением голосов 20 – "за", 7 – "против" пакет законов был принят.
Законопроект «О внесении дополнения в закон "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование"» на обсуждение парламента представил председатель Комитета государственных доходов Давид Погосян. Законопроект был удостоен положительного заключения головной комиссии. 28 голосами "за" парламент принял закон.
После перерыва государственный министр-министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян представил проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год"». Григорий Мартиросян представил разъяснения относительно проекта и ответил на вопросы депутатов.
Далее Артур Арутюнян представил положительное заключение головной комиссии относительно законопроекта, после чего в процессе обмена мнениями выступили руководитель фракции "Справедливость" Арцаха Давид Галстян и руководитель фракции "Свободная Родина-ОГА" Артур Арутюнян.
По итогам голосования проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год" был принят в качестве закона.
Затем состоялось обсуждение законопроекта «О внесении дополнений в закон "О бюджетной системе Республики Арцах"».
После получения положительного заключения головной комиссии парламент принял закон соотношением голосов 23 – "за", 4 воздержались.
На заключительном этапе заседания с депутатскими заявлениями выступили руководитель фракции "Единая Родина", заместитель председателя НС Гагик Багунц и член фракции "Свободная Родина - ОГА" Арамаис Агабекян.