Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հրավիրվել է աշխատանքային խորհրդակցություն
Մայիսի 26-ին ԱՀ Ազգային ժողովում հրավիրվել է աշխատանքային խորհրդարկցություն՝ ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցի նախագահությամբ:
Քննարկվել են մայիսի 27-ին կայանալիք ԱԺ հերթական լիագումար նիստի օրակարգի հարցերը:
Լիագումար նիստի քննարկմանն է ներկայացվում Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը:
Օրակարգում ընդգրկված են «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրինագիծը/ առաջին ընթերցում/ , ինչպես նաև «Դատախազության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը, «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը:
Նիստը կամփոփվի պատգամավորական հայտարարություններով:
Խորհրդակցությանը ներկա էին մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները, աշխատակազմի անդամներ:

26-го мая под председательством заместителя председателя НС Гагика Багунца в Национальном собрании было созвано рабочее совещание.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, внесенные в повестку предстоящего пленарного заседания.
На предстоящем пленарном заседании парламент заслушает годовое сообщение о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах за 2020 год и состоянии защиты прав и свобод человека.
В повестку заседания также включены законопроект "О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах" (первое чтение), пакет законопроектов «О внесении дополнений и изменений в закон "О прокуратуре"» и «О внесении дополнения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», законопроекты «О внесении дополнения в закон "О природоохранных платежах и платежах за природопользование"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год"», «О внесении дополнений в закон "О бюджетной системе Республики Арцах"».
В завершение пленарного заседания депутаты выступят с заявлениями.
На совещании присутствовали председатели постоянных комиссий, руководили фракций, ответственные лица аппарата НС.